Nasz profile

Czy warto zostać korepetytorem? – analiza wad i zalet

Rozwój

Czy warto zostać korepetytorem? – analiza wad i zalet

Czy warto zostać korepetytorem? – analiza wad i zalet

Zawód korepetytor to wspaniały i elastyczny sposób na zarabianie pieniędzy. Wiele jednak zależy od twoich celów, wykształcenia, doświadczenia oraz umiejętności interpersonalnych. Posiadanie wiedzy na dany temat jest ważne, jednak nie mniej istotne są umiejętności jej zaprezentowania i dzielenia się nią, samodyscyplina oraz empatia. Słowem to, co pozwala tworzyć efektywną relację z uczniem. Bez względu na to czy jest nim dziecko, czy osoba dorosła.

Wady i zalety zawodu korepetytora:

Zalety Wady
 • Elastyczne godziny pracy
 • Możliwość dorobienia podczas studiów
 • Konsolidacja wiedzy
 • Szlifowanie i rozwijanie umiejętności miękkich
 • Rozsądne zarobki
 • Szansa na poznanie interesujących ludzi
 • Nauka cierpliwości
 • Nauka kreatywności w podejściu do uczenia innych
 • Realny wpływ na życie innych
 • Uczy jak być przedsiębiorcą
 • To jest wolny zawód
 • Trzeba być cierpliwym, bo twój uczeń może nic nie rozumieć
 • Poświęcenie twego czasu, to nie tylko sama lekcja, ale również sprawdzanie prac i przygotowywanie się do zajęć
 • Elastyczność ma swoją cenę
 • Konsolidacja wiedzy nie oznacza jej poszerzania
 • Trzeba umieć tłumaczyć ten sam materiał na różne sposoby
 • Spora konkurencja
 • Zajęte popołudnia i weekendy
Przykładowe serwisy na start

·       korepetycje.net

·       tutoringo.com

·       ekorki.pl

 

Zatem, jakie są zalety bycia korepetytorem?

Elastyczne godziny

To jedna z największych zalet tej pracy. Mając elastyczny harmonogram możesz pracować tyle, ile potrzebujesz lub chcesz (nawet jako studentka). Z odpowiednią reputacją i bazą Klientów możesz wybrać stałe, preferowane godziny. W przypadku korepetytorów zawodowych, w porównaniu z wieloma innymi zawodami, przekłada się to na lepszą równowagę między życiem zawodowym, a prywatnym.

Utrwalasz wiedzę

To sprawia, że jesteś coraz lepsza w swojej dziedzinie. Z konieczności szukasz skuteczniejszych sposobów dzielenia się wiedzą. Przekłada się to na cenną umiejętność wyjaśniania złożonych spraw prostymi i łatwymi do zrozumienia słowami. Nabywasz biegłości w demonstrowaniu metod i sposobów, które pomagają rozwiązywać problemy. Przez cały ten czas doskonalisz swoje umiejętności komunikacyjne. To są benefity, które wykraczają daleko poza prywatną pracę korepetytora i są niezwykle cenne w życiu, a zwłaszcza w biznesie.

Szlifujesz umiejętności miękkie

Z pracą korepetytora nierozerwalnie wiąże się umiejętność motywowania i inspirowania. Zazwyczaj z korepetycji korzystają osoby, których motywacja, między innymi z racji napotkanych trudności, jest raczej niska, a nieufność do przedmiotu, wysoka. Jako skuteczny korepetytor motywujesz podopiecznych i nakłaniasz do działania, także samodzielnej nauki. Skuteczny proces nauczania polega nie tylko na upewnieniu się, że uczeń rozumie przedmiot, ale może również liczyć na Twoje wsparcie w jego wysiłkach na rzecz samorozwoju.

Rozsądne zarobki

Zwykle od pierwszego dnia dostajesz tyle, na ile zapracowałaś. Prywatne korepetycje w wielu krajach są nadal działalnością, w której króluje gotówkowy sposób rozliczania. Przepływy pieniężne są szybkie, a natychmiastowa płatność stanowi dla wielu wartość samą w sobie. Wysokość zarobków zależy oczywiście od wielu czynników. Między innymi: przedmiotu (matematyka jest wyżej ceniona, niż język polski), jego poziomu, regionu czy sposobu nauczania (stacjonarnie, online), doświadczenia i opinii o korepetytorze, liczby poświęconych godzin, a także od samych uczniów. Rozpiętości są znaczące, ale ułatwia to wpasowanie się cenowo w rynek. Rosnąca liczba zawodowych korepetytorów pokazuje jednak, że jest to pomysł na pracę, z którego da się żyć. Dla jednych będzie to tymczasowe zajęcie, dla innych sposób na zawodową przyszłość.

Szansa na poznanie interesujących ludzi

To jeden z elementów, który gra istotną rolę w poszukiwaniu każdej pracy. Chcemy się rozwijać, poznawać innych, uczyć się. Aby być skuteczną w tym co robisz, musisz być otwarta na innych. W tej pracy poznaje się wiele rozmaitych osobowości, z rozmaitych środowisk.  Jako korepetytor masz styczność nie tylko z dziećmi i nastolatkami, ale także z ich rodzicami oraz dorosłymi uczniami. Możesz poznać inne kultury, obyczaje i wartości (częste w przypadku nauczycieli języków obcych łączących zawód z pasją do podróży). Wszystko to może pozytywnie i nieoczekiwanie wpłynąć na Twoje życie prywatne i zawodowe.

Chociaż nie jest to zwyczajna sytuacja, fascynujące historie nie są wyjątkiem. Znam dawnego studenta finansów, który zdobył pierwszą pracę, jako korepetytor matematyki. Uczył dwoje nastolatków, dzieci prezesa jednej z czterech wielkich firm konsultingowych. Kiedy ukończył studia, został zatrudniony przez swojego klienta. Mimo upływu dziesięciu lat nadal pracuje jako partner w tej samej firmie doradczej. Jeśli jakimś przypadkiem to czyta, na pewno się uśmiecha.

Praca, która ma znaczenie

Kto nie chce zmieniać świata na lepsze, mając taką możliwość? Choć praca korepetytora nie zawsze jest usłana różami, to ma ona rzeczywisty i głęboki wpływ na życie innych. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale tak właśnie jest. Pomagasz w wysiłkach związanych z edukacją i samorozwojem. Wspierasz słabszych uczniów w tym, aby osiągali lepsze wyniki. Bezpośrednio wpływasz na ich wybory edukacyjne i zawodowe. Często jesteś tym czynnikiem, który zaszczepia pasję w obszarze danego przedmiotu i naprawiasz błędy szkolnego nauczyciela. Wspierając zdolnych umożliwiasz im rozwinąć skrzydła i w przyszłości kontynuować karierę zawodową lub akademicką. Twoje osiągnięcia, oceny i wyniki uczniów są również wspaniałym źródłem osobistej satysfakcji, nie wspominając o uznaniu Klientów i rekomendacjach.

Uczysz się być przedsiębiorcą

W rzeczywistości działasz jak mała firma. Twoje nazwisko jest Twoją marką, jesteś dyrektorem generalnym i pracownikiem. Zasady biznesowe dotyczą tego zawodu w takim samym stopniu, jak innych. Dbasz o sprzedaż, marketing, obsługę klienta, finanse, rozwój, a doskonaląc swój warsztat i szukając sposobów bycia bardziej produktywną masz nawet swój dział badań i rozwoju.

Praca korepetytora ma pewne wady

Jesteś wolnym strzelcem

To oznacza, że musisz znaleźć odpowiednich klientów i zbudować swoją bazę kontaktów. Dziś, przy wszystkich możliwościach, jakie daje Internet, jest to prostsze. Nadal jednak jest to zajęcie czasochłonne i nieraz przynosi rozczarowujące rezultaty. Wiele zależy od Ciebie. Jednak kluczowym ryzykiem jest złe dopasowanie z uczniem, które skutkuje frustrującą relacją i niezadowoleniem obu stron. Przykład? Załóżmy, że jesteś genialną matematyczką, doktorantką i chcesz wesprzeć budżet korepetycjami. Zaakceptowanie dobrze płatnej pracy korepetytorki 12-latka w większości przypadków nie zadziała. Nie chodzi o Twoją wiedzę, ale o komunikację i poziom wzajemnego zrozumienia. W takich okolicznościach to byłoby naprawdę wielkie wyzwanie.

Elastyczność ma swoją cenę

Musisz być zdyscyplinowana i dobrze zorganizowana. Musisz być przygotowana na niezaplanowane zmiany w spotkaniach, a czasem spędzać ze swoimi uczniami więcej godzin niż przewidywałaś lub zaplanowałaś. Niektóre zmiany mogą być wynikiem ustaleń szkoły ucznia lub sytuacji rodzinnych, do których musisz się dostosować. Może to zrujnować Twój osobisty grafik albo zepsuć ciekawie zapowiadający się weekend ze znajomymi.

Utrwalanie wiedzy to nie to samo, co jej poszerzanie

Ponownie, wiele zależy od Ciebie i Twoich celów. Jeśli jesteś studentką i jest to Twoje tymczasowe zajęcie przez następne kilka lat i pozostajesz z klientami poniżej pewnego poziomu wykształcenia, to nie ma sprawy. Ale jeśli jest to Twój wybór kariery, istnieje ryzyko, że Twoja wiedza z czasem stanie się mniej aktualna lub po prostu przestarzała. W tym kontekście samodyscyplina oznacza również ciągłe dążenie do rozwoju i poszerzania swojej wiedzy i umiejętności, poza samą pracą korepetytora.

Konkurencja jest znacząca

Dziś niemal każdy może zostać korepetytorem. Czy dobrym i czy jest to właściwe określenie na część osób udzielających korepetycji, to temat na inny tekst. Faktem jest jednak, że korepetytorów jest wielu i rynek ze względu na niską barierę wejścia, jest bardzo konkurencyjny. To zaś oznacza, że musisz liczyć na swoją kreatywność i przemyślane podejście do swoich działań w tym obszarze. Musisz wymyślić swoją własną receptę na to, aby wyróżnić się na tle innych, usatysfakcjonować swoich klientów i zbudować swoją markę. Oznacza to ponadprzeciętny wysiłek, elastyczne podejście do wyceny swojej pracy, a czasem większe lub mniejsze kompromisy dotyczące warunków współpracy. Co bynajmniej nie przekreśla potrzebnej także w tym zawodzie asertywności.

Polegasz wyłącznie na sobie

Wszystkie organizacyjne i techniczne aspekty tej pracy zależą od Ciebie. Śledzenie i planowanie spotkań, przypomnień i potwierdzeń, przygotowywanie materiałów, informowanie rodziców, czasami kontakt z nauczycielami, odpowiadanie na e-maile i telefony od potencjalnych Klientów, rozliczenia, które przy kilku uczniach bywa, że zaczynają stwarzać trudności itp. Musisz być więc dobrze zorganizowana lub wiedzieć, w jaki sposób zwiększyć swoją produktywność korzystając z technologii.

Skoro dotarłaś już tak daleko, może zastanawiasz się od czego zacząć?

Zacznij od podstaw, przemyśl co zamierzasz

Zastanów się czy masz cechy dobrego korepetytora, jakiego przedmiotu lub przedmiotów chcesz nauczać, kto jest Twoim docelowym klientem oraz jaką wartość możesz zaoferować swoim podopiecznym. Mając świadomość tych zagadnień łatwiej będzie Ci zaistnieć na tym rynku. Rozpuszczenie wieści pośród znajomych to coraz mniej efektywny sposób. Bywa także, że i kłopotliwy, kiedy nie wszystko pójdzie po myśli znajomego klienta.

Korzystaj z Internetu

Serwisów ogłoszeniowych jest bardzo dużo i warto je przejrzeć, aby rozeznać się w cenach korepetycji, popularnych przedmiotach, być może znaleźć jaką niszę. Warto jednak wcześniej przygotować swoją ofertę, zastanowić się nad prezentacją swojej osoby oraz wykorzystaniem zdobyczy technologii wspierającej naszą produktywność. Można zacząć od serwisów takich jak ekorki.pl czy korepetycje.net.

Niestety, większość serwisów dla korepetytorów koncertuje się głównie na ogłoszeniach typu: przedmiot, lokalizacja, cena, nie oferując niewiele ponad to. Niewątpliwie jest to jakiś start, warto jednak szukać rozwiązań, które nie tylko pozwolą nam zaistnieć na rynku, ale mogą wspomóc nas organizacyjnie.

Wykorzystaj technologię na swoją korzyść

Znakomitą inicjatywą w tym zakresie jest serwis tutoringo.com, który choć jeszcze nie rozwinął oficjalnie skrzydeł, jest publicznie dostępny i już teraz oferuje całe mnóstwo przydatnych funkcjonalności. Zarówno dla korepetytorów, uczniów jak i rodziców.

Poza ogłoszeniami, masz do dyspozycji bogate profile i ogłoszenia, interaktywny kalendarz, rezerwacje online, narzędzia do nauczania zdalnego, interaktywną mapę, historię zajęć i statystyki dotyczące Twojego konta itd. Słowem jak na start, jest nieźle.

W chwili pisania tego tekstu serwis wciąż jest w fazie testów i niewątpliwie ma kilka niedociągnięć. Jest jednak znakomitą i przyszłościową alternatywą dla wielu już funkcjonujących serwisów dla korepetytorów. Liczba rosnących użytkowników, mówi sama za siebie. A co ważne, kluczowe funkcjonalności są dostępne bezpłatnie.

Tomasz Dobrowolski

t.dobrowolski@interia.pl

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Rozwój

Na górę