Nasz profile

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie stoi za akcją #ZyskNieWyzysk

Pod Prąd

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie stoi za akcją #ZyskNieWyzysk

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie stoi za akcją #ZyskNieWyzysk

„Made in Poland. I co z tego?”, „Nie oceniaj po metce”, „Zysk nie wyzysk”. Wlepki z takimi hasłami znalazły się na ulicach Krakowa i Warszawy. Pojawiły się również w mediach społecznościowych, wywołując dyskusje użytkowników. Dziś zdradzamy, że za akcją stoi Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie.

Przemysł modowy jest jednym z najbardziej dochodowych na świecie, jednak ludzie szyjący ubrania, nadal pracują w skandalicznie ciężkich warunkach. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie od lat monitoruje sytuację w Polsce oraz na świecie. Wspieramy polskie szwaczki w ich działaniu na rzecz poprawy warunków pracy. Przeprowadziliśmy 22 wywiady z pracownicami polskich szwalni, otworzyliśmy linię telefoniczną dla szwaczek, wspieraliśmy szwaczki podczas rozprawy sądowej. Już przed pandemią było ciężko, ale Covid-19 jeszcze bardziej pogorszył sytuację. Czas to zmienić.

Wywołanie zamieszania w mediach społecznościowych poprzez pojawienie się wlepek, miało na celu zwrócenie uwagi Polek i Polaków, na kwestie trudnych warunków pracy polskich szwaczek. Jest to część kampanii 1%, którą rozpoczęła Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie. Hasło „Zysk nie wyzysk” jest autorstwa Moniki Drożyńskiej i zostało zaczerpnięte z haftu, który wykonała. Praca artystki, z tym samym hasłem zostanie wyeksponowana w czerwcu na zakończenie kampanii.

Niestety nie zawsze metka „Made in Poland” oznacza, że osoby szyjące ubrania otrzymały godne wynagrodzenie oraz miały zapewnione dobre warunki pracy. Żeby to zmienić trzeba sprawdzać sytuację, monitorować, nagłaśniać temat i wpływać na firmy odzieżowe by działały odpowiedzialnie. Działania mediów, decydentów a także konsumentów mogą pomóc polskim szwaczkom.

– To jest takie zgnębienie człowieka. Wyzywanie i cały czas nagonka: więcej, więcej, więcej! Wiadomo, sytuacje w rodzinie są różne. Są kobiety, które same utrzymują dzieci. Zrobią wszystko, żeby nie stracić tej pracy. Różne wyzwiska się też słyszało. Pamiętam: „Jak nie przyjdziecie do pracy w sobotę, to będziecie jadły chleb z gównem!”. Zdarzało się nawet, że kobiety były zamykane na kłódkę, żeby nie mogły wrócić do domu. Szef mówił: „dzisiaj nie wyrobiłyście się, zostajecie i koniec”. I nas zamykał. Teraz wiedziałabym, co zrobić, ale wtedy nie miałam pojęcia. Niektóre kobiety miały dzieci, które powinny odebrać ze szkoły. A on zatrzaskiwał kłódkę i wracał za dwie godziny – mówiła pani Bożena, szwaczka z Mirzca, niedaleko Skarżysko-Kamiennej.

Finałem akcji będzie pojawienie się w czerwcu w przestrzeni miejskiej wielkoformatowej pracy krakowskiej artystki-hafciarki Moniki Drożyńskiej. Artystka stworzyła haft „Zysk Nie Wyzysk”.  Już dziś można przekazać Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie swój 1%, podatku. Zebrane w ten sposób środki pozwolą zorganizować ekspozycję haftu, nagłośnić temat oraz w dalszym ciągu wspierać polskie szwaczki w ich walce o godność.

Szczegóły tego, co do tej pory zrobiliśmy dla polskich szwaczek oraz tego, w jaki sposób chcemy rozdysponować środki z kampanii 1% znajdują się na stronie: www.zyskniewyzysk.pl

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Pod Prąd

Na górę