Nasz profile

Jedzenie jutro i dziś – cykl filmowy w Arte po polsku

Cała Polska

Jedzenie jutro i dziś – cykl filmowy w Arte po polsku

Jedzenie jutro i dziś – cykl filmowy w Arte po polsku

Co jeść, by być zdrowym? Czy potrawy wegańskie mogą szkodzić? Czy street food jest bardziej pełnowartościowy od dań kupowanych w supermarketach? Jak będą wyglądać restauracje jutra? Czy dania będą przyrządzane przez roboty? I co najważniejsze – co będziemy jeść w przyszłości? Oto niektóre z wielu pytań, jakie stawiają twórcy filmów dokumentalnych z cyklu „Jedzenie dziś i jutro”, pokazywanych bezpłatnie na platformie VOD ARTE po polsku https://www.arte.tv/pl/.

Jeśli nie zmienimy sposobu odżywiania, zniszczymy planetę. Co więcej, zniszczymy samych siebie. Coraz więcej osób umiera z powodu następstw chorób wywoływanych złą dietą: nowotworów, chorób układu krążenia, czy cukrzycy. Kupujemy coraz więcej gotowych dań z napisami na opakowaniu: bez parabenów, bez cukru, wegańskie. Lecz czy na pewno są zdrowe? Co zawiera gotowe jedzenie, które kupujemy w supermarkecie?

Twórcy serii „Jedzenie dziś i jutro” prowadzą śledztwo w Niemczech, Francji, Irlandii i Szwajcarii, zaglądając za kulisy przemysłu rolno-spożywczego. Okazuje, że dania wysoko przetworzone, choć tanie i szybkie w przygotowaniu, bardzo szkodzą naszemu zdrowiu. Niestety dieta przyszłości, oparta na produktach roślinnych, też nie prezentuje się „zdrowo”. Koncerny spożywcze już pracują nad nowymi technologiami, które spowodują, że gotowe produkty wegańskie będą tak samo wysoko przetworzone jak mięsne, a więc niezdrowe.

Jaka przyszłość się przed nami maluje? Czy wszyscy będziemy jeść to samo, a dania będą przyrządzać roboty? Czy street food upadnie? Dziś ma się świetnie, uliczni szefowie kuchni oferują dobrą jakość jedzenia w przystępnej cenie, a niektórzy z nich to prawdziwi kulinarni artyści, którzy porzucają popularne restauracje, by w swoim food trucku znaleźć prawdziwą wolność tworzenia.

Wszystkie filmy w cyklu „Jedzenie dziś i jutro” są dostępne bezpłatnie na stronie https://www.arte.tv/pl/.

PROGRAMY W CYKLU „JEDZENIE PRZYSZŁOŚCI”:

  • ŚMIECIOWE JEDZENIE. ZA KULISAMI PRZEMYSŁU ROLNO-SPOŻYWCZEGO, Francja, 2020

System, który nas karmi, oszalał. Nigdy wcześniej w sklepach nie było takiego wyboru. Nasze wydatki na żywność nigdy nie były tak niskie, a otyłość i cukrzyca tak powszechne. Kto przyzwyczaił konsumentów do produktów tak słodkich, tak słonych, w tak atrakcyjnych kolorach? Producenci przemysłowi. Czy zastanawiałeś się, co zawiera apetyczny cordon-bleu kupiony w supermarkecie? Dlaczego w jego skład wchodzi kilkadziesiąt składników chemicznych, w tym dodatki i konserwanty? To właśnie od złożoności tego dania rozpoczyna się podróż za kulisy przemysłu rolno-spożywczego. Okazuje się, że zdrowa nie jest nawet dieta wegańska, ponieważ jest równie silnie przetworzona co produkty zawierające białko zwierzęce.

Film dostępny pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/091150-000-A/smieciowe-jedzenie/

  • JAK ZMIENIA SIĘ NASZE JEDZENIE, Niemcy, 2019

Zmiany klimatyczne już dziś znacząco wpływają na naszą żywność, jej jakość, koszty produkcji, a więc i ceny. Na całym świecie naukowcy próbują ustalić, jak będą postępować te zmiany. Na przykład czy w związku z ociepleniem klimatu mogą wzrosnąć ceny piwa?

Film dostępny pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/084700-025-A/jak-zmienia-sie-nasze-jedzenie/

  • CZY MUSIMY PRZESTAĆ JEŚĆ MIĘSO, Francja, 2019

Ta seria ilustruje wyniki międzynarodowej ankiety „Time-to-question”, zainicjowanej przez ARTE, której celem było zbadanie międzynarodowych nastrojów społecznych dotyczących przyszłości naszej planety. W tym odcinku twórcy stają przed kontrowersyjnym pytaniem: czy dla dobra klimatu musimy zmienić nasze nawyki żywieniowe? Choćby dlatego, że intensywna produkcja mięsa jest przyczyną emisji 15% gazów cieplarnianych.

Film dostępny pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/093802-002-A/czy-musimy-przestac-jesc-mieso/

  • FAST AND GOOD, Francja, 2018

Kto powiedział, że street food to fast-food, a dobre jedzenie musi być drogie? Dziś zjedzenie najlepszej pizzy w okolicy z food trucka jest bardziej popularne niż kolacja w pięciogwiazdkowym hotelu. Nie chodzi tylko o oszczędność – po prostu nie raz jest równie smaczna, a nawet smaczniejsza! Kluczem do wysokiej jakości kuchni ulicznej są dobre jakościowo produkty w przystępnej cenie. Co więcej, na ulicy szefowie kuchni są wolni od presji i sztywności wykwintnych restauracji. Mogą pozwolić sobie na kulinarne eksperymenty, tworząc dania oryginalne, smaczne i ładnie podane, w oparciu o konwencjonalne przepisy.

Film dostępny pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/RC-014299/fast-and-good/

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Cała Polska

Na górę