Wyprawka na nowe życie z Trzcińca
Garnitur i kurs prawa jazdy powinien być zaopatrzony każdy pełnoletni wychowanek Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego w Trzcińcu k/Czaplinka. W czerwcu 2021 roku w dorosłość wkroczy 10 podopiecznych placówki. Każdy z nas może wesprzeć ich start w “nowe” życie, przyłączając się do zbiórki organizowanej na portalu Zbieram.pl przez Dyrektora ośrodka, ks. Wiesława Psionkę SDB.
Do Trzcińca trafiają chłopaki z postanowieniami sądowymi. Większość podopiecznych od dziecka zmagała się z różnymi patologiami (np. alkoholizmem rodziców, przemocą domową) i pogubiła się w swoim życiu. Dlatego też wejście w dorosłość często wywołuje u nich strach. To jednak niejedyny problem, z którym stykają się poza ośrodkiem.
Żyć dobrze i uczciwie
– Mam marzenie, by każdy z naszych chłopaków umiał uczciwie zarobić pierwsze pieniądze – mówi ks. Wiesław Psionka SDB, który z dumą opowiada też o sukcesach podopiecznych. Jeden z nich ma firmę transportową, inny założył szczęśliwą rodzinę. Wśród dorosłych chłopaków nie brakuje też studentów oraz darczyńców na rzecz np. corocznej akcji świątecznej w ośrodku. – Naszą metodą jest budowanie relacji. Najpierw relacje, potem wychowanie. Młodzieży z trudnym bagażem ciężko uwierzyć, że można okazywać dobro, nie będąc jednocześnie naiwnym. Chcemy, by każdy chłopak, który wyjedzie z Trzcińca, opuścił ośrodek dobrze przygotowany do świata i właśnie z garniturem – podkreśla ks. Psionka.
Zdobywać pasje i pomagać
Zdarza się, że do ośrodka przychodzą listy z więzienia, jednak są też fotorelacje od byłych podopiecznych, chwalących się sukcesami z rozmów o pracę, które odbyli… właśnie w garniturach. – Na początku garnitur wydaje się “obciachowy”, jednak spora część chłopaków szybko zauważa, że bez pewnych rzeczy będzie im ciężko odnaleźć się w dorosłym życiu. Dlatego w ośrodku staramy się ofiarować im “wyprawkę” w postaci garnituru, prawa jazdy, a także kompetencji zawodowych – wyjaśnia ks. Wiesław Psionka SDB.
Działając pozastatutowo, ośrodek pomaga podopiecznym rozwijać ich pasje. W szkole uczą się oni zawodu: kucharza, mechanika, stolarza, lakiernika. “Wyprawka” ma też szerszy kontekst: – To człowiek wychowuje człowieka, dlatego moim marzeniem jest także to, by nasi podopieczni zawsze mogli liczyć na pomoc oddanej kadry, potrafili pomagać i prosić o pomoc – mówi Dyrektor ośrodka w Trzcińcu.
Planować i osiągać cele
Wyprawka w dorosłość dla 10 chłopaków kosztuje 15 000 zł. W najbliższym czasie Salezjański Ośrodek Wychowawczy w Trzcińcu planuje kolejne zbiórki (na remonty pracowni zawodowych). Placówka pozyskuje środki m.in. z dotacji państwowych i unijnych. Z góry dziękuje jednak za pomoc pod adresem https://zbieram.pl/wyprawka-dla-chlopakow-z-trzcinca. Dla podopiecznych ośrodka tego typu wsparcie jest też formą motywacji do pracy nad nowym życiem.