Nasz profile

Wyprawka na nowe życie z Trzcińca

Pod Prąd

Wyprawka na nowe życie z Trzcińca

Wyprawka na nowe życie z Trzcińca

Garnitur i kurs prawa jazdy powinien być zaopatrzony każdy pełnoletni wychowanek Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego w Trzcińcu k/Czaplinka. W czerwcu 2021 roku w dorosłość wkroczy 10 podopiecznych placówki. Każdy z nas może wesprzeć ich start w “nowe” życie, przyłączając się do zbiórki organizowanej na portalu Zbieram.pl przez Dyrektora ośrodka, ks. Wiesława Psionkę SDB.

Do Trzcińca trafiają chłopaki z postanowieniami sądowymi. Większość podopiecznych od dziecka zmagała się z różnymi patologiami (np. alkoholizmem rodziców, przemocą domową) i pogubiła się w swoim życiu. Dlatego też wejście w dorosłość często wywołuje u nich strach. To jednak niejedyny problem, z którym stykają się poza ośrodkiem.

Żyć dobrze i uczciwie

– Mam marzenie, by każdy z naszych chłopaków umiał uczciwie zarobić pierwsze pieniądze – mówi ks. Wiesław Psionka SDB, który z dumą opowiada też o sukcesach podopiecznych. Jeden z nich ma firmę transportową, inny założył szczęśliwą rodzinę. Wśród dorosłych chłopaków nie brakuje też studentów oraz darczyńców na rzecz np. corocznej akcji świątecznej w ośrodku. – Naszą metodą jest budowanie relacji. Najpierw relacje, potem wychowanie. Młodzieży z trudnym bagażem ciężko uwierzyć, że można okazywać dobro, nie będąc jednocześnie naiwnym. Chcemy, by każdy chłopak, który wyjedzie z Trzcińca, opuścił ośrodek dobrze przygotowany do świata i właśnie z garniturem – podkreśla ks. Psionka.

Zdobywać pasje i pomagać

Zdarza się, że do ośrodka przychodzą listy z więzienia, jednak są też fotorelacje od byłych podopiecznych, chwalących się sukcesami z rozmów o pracę, które odbyli… właśnie w garniturach. – Na początku garnitur wydaje się “obciachowy”, jednak spora część chłopaków szybko zauważa, że bez pewnych rzeczy będzie im ciężko odnaleźć się w dorosłym życiu. Dlatego w ośrodku staramy się ofiarować im “wyprawkę” w postaci garnituru, prawa jazdy, a także kompetencji  zawodowych – wyjaśnia ks. Wiesław Psionka SDB.

Działając pozastatutowo, ośrodek pomaga podopiecznym rozwijać ich pasje. W szkole uczą się oni zawodu: kucharza, mechanika, stolarza, lakiernika. “Wyprawka” ma też szerszy kontekst: – To człowiek wychowuje człowieka, dlatego moim marzeniem jest także to, by nasi podopieczni zawsze mogli liczyć na pomoc oddanej kadry, potrafili pomagać i prosić o pomoc – mówi Dyrektor ośrodka w Trzcińcu.

Planować i osiągać cele

Wyprawka w dorosłość dla 10 chłopaków kosztuje 15 000 zł. W najbliższym czasie Salezjański Ośrodek Wychowawczy w Trzcińcu planuje kolejne zbiórki (na remonty pracowni zawodowych). Placówka pozyskuje środki m.in. z dotacji państwowych i unijnych. Z góry dziękuje jednak za pomoc pod adresem https://zbieram.pl/wyprawka-dla-chlopakow-z-trzcinca. Dla podopiecznych ośrodka tego typu wsparcie jest też formą motywacji do pracy nad nowym życiem.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Pod Prąd

Na górę