Nasz profile

Dzień Tańca z Cracovia Danza

Cała Polska

Dzień Tańca z Cracovia Danza

Dzień Tańca z Cracovia Danza

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca Balet Cracovia Danza zaprasza na wyjątkowe wydarzenia, nawiązujące do powstania w XVIII wieku w Polsce baletu zawodowego.

Na szczególny program obchodów tego święta składają się m.in. spektakle Pierwsze baletu początki – w operalni Hetmanowej Baletu Cracovia Danza na Play Kraków oraz Noverre en action Polskiej Opery Królewskiej na Youtube, a także nowy cykl zrealizowany przez Cracovia Danza Film Studio Słownik tańca dawnego. Zaplanowane wydarzenia ilustrują przełomowy moment dla polskiego baletu, kiedy powstawały pierwsze zawodowe zespoły i szkoły baletowe, gdzie rodził się repertuar sceniczny oparty na zasadach baletu francuskiego. Jednocześnie Balet Cracovia Danza jako jedyny przedstawia postać i styl tańca Jean-Georgesa Noverre’a, francuskiego mistrza tańca, reformatora baletu, którego dzienna data urodzin, 29 kwietnia, stała się Międzynarodowym Dniem Tańca.

29 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Tańca

Tego dnia o godz. 20 na platformie Play Kraków pokazany zostanie spektakl Pierwsze baletu początki – w operalni Hetmanowej, opowiadający o powstaniu jednej z pierwszych szkół baletowych w Polsce, w rezydencji Branickich w Białymstoku. W przedstawieniu w choreografii Romany Agnel i Dariusza Brojka pokazana została m.in.: rekonstrukcja lekcji tańca, uczniowska gala, audycja baletowa, a także spektakl baletowy, popisy mistrzów czy wielki bal. Opowieść o narodzinach polskiego zawodowego baletu wypełnią takie tańce jak m.in.: menuet, allemande, courante, sarabanda, gigue, gawot czy folia, do muzyki popularnych wówczas kompozytorów, m.in.: Corellego, Boccheriniego czy Lully’ego. Nie zabraknie też znanego Poloneza G-dur Macieja Radziwiłła czy fragmentów bardzo słynnego w tamtym czasie baletu L’Europe Galante (Wykwintna Europa) André Campry, m.in. w oryginalnych choreografiach Louis Pécoura. Spektakl miał premierę jesienią zeszłego roku w streamingu, a na Play Kraków będzie dostępny do końca roku. Bilet w cenie 10 zł jest ważny przez 48 godzin.

Wcześniej, o godz. 19, Polska Opera Królewska zaprasza na swój kanał na Youtube, na otwarty streaming baletu Noverre en action w reżyserii i choreografii Romany Agnel, w wykonaniu Baletu Cracovia Danza oraz Zespołu Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej. Spektakl jest ukłonem wobec mistrza tańca Jean-Georges’a Noverre’a (1727-1810), twórcy tzw. ballet d’action czyli baletu z akcją, którego teorię wyłożył w swoich listach Lettres sur la dance et sur les ballets. Dziś uznawany jest powszechnie za ojca baletu jako sztuki samodzielnej, opowiadającej tańcem na scenie konkretną historię, a także emocje z nią związane. Spektakl Noverre en action jest hipotetyczną próbą zrekonstruowania spotkania króla Stanisława Augusta z mistrzem tańca, a także pokazania polskiego władcy jako mecenasa baletu i przede wszystkim twórcy pierwszego polskiego zawodowego zespołu baletowego. Punktem wyjścia dla stworzenia przedstawienia stał się zachowany do dziś w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, imponujący zbiór rękopisów Noverra, które mistrz podarował królowi, starając się o stanowisko na polskim dworze.

Z okazji Dnia Tańca Balet Cracovia Danza zainaugurował także nowy cykl filmowy Słownik tańca dawnego. W kilkuminutowych odcinkach prezentowane są oryginalne choreografie, zapisane w historycznych traktatach. Wykonywanym przez tancerzy Baletu Cracovia Danza tańcom barokowym towarzyszy komentarz Romany Agnel. Pierwsze 3 odcinki cyklu: Bourée, Forlana oraz Gavotte można oglądać na kanale YouTube oraz na Facebooku zespołu, odpowiednio od 14, 21 i 28 kwietnia.

Wydarzenia Baletu Cracovia Danza wpisują się w ogólnopolską akcję tańczMY, której patronem jest Instytut Muzyki i Tańca, a także w obchody Międzynarodowego Dnia Tańca pod auspicjami International Dance Coucil (CID).

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Cała Polska

Na górę