Nasz profile

Start międzynarodowej kampanii #NonHazPlasticDiet

Rozwój

Start międzynarodowej kampanii #NonHazPlasticDiet

Start międzynarodowej kampanii #NonHazPlasticDiet

Na początku maja wystartowała międzynarodowa kampania #NonHazPlasticDiet, której celem jest przyspieszenie zmiany zachowań konsumenckich i zmniejszenie emisji niebezpiecznych substancji chemicznych z plastikowych produktów. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie włączyła się akcję. Zachęcamy do zaglądania na nasze kanały społecznościowe po dużą dawkę przystępnie podanej wiedzy, na temat chemikaliów w naszym życiu.

Produkty takie jak ubrania, zabawki, przybory sportowe i kąpielowe, akcesoria i opakowania na żywność, których używamy na co dzień, mogą zawierać niebezpieczne substancje chemiczne, powodujące raka, wywołujące alergie i poważnie zaburzające gospodarkę hormonalną. Obok stylu życiu i diety, udział substancji chemicznych w naszym życiu jest uważany przez naukowców za zwiększający ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne.

Plastikowe produkty tak wszechobecne w naszym codziennym życiu szkodzą nie tylko naszemu środowisku, ale także naszemu zdrowiu – zwłaszcza zdrowiu dzieci

Większość tworzyw sztucznych to mieszanki polimerów, które są zwykle otrzymywane z paliw kopalnych i mieszaniny dodatków. Dodatki te nadają przedmiotom pożądane funkcje, takie jak wysoka elastyczność (zmiękczacze), ochrona przed promieniowaniem UV (filtry UV) czy ognioodporność (opóźniacze spalania). Mogą one jednak powodować raka i inne choroby cywilizacyjne oraz wpływać na nasz system hormonalny. Dostają się do naszych ciał poprzez kontakt ze skórą, oddychanie i pożywienie.

Niestety wiedza na temat niebezpiecznych substancjach w produktach z tworzyw sztucznych nie dotarła jeszcze do większości ludzi. Kampania #NonHazPlasticDiet chce rozpocząć dyskusję na temat obecności szkodliwych substancji w tworzywach sztucznych.

Kampania #NonHazPlasticDiet potrwa do 13 czerwca. Przez 6 tygodni poprzez media społecznościowe dostarczymy wielu informacji o potencjalnych zagrożeniach jakie plastik może stanowić dla naszego zdrowia i środowiska, w jakich grupach produktowych go znajdujemy i jakie mogą być bezpieczniejsze alternatywy. Będziemy również zachęcać do korzystania z aplikacji „Pytaj o chemię” i skanowania produktów, w celu uzyskania od producentów plastikowych towarów informacji o szkodliwych substancjach chemicznych, zgodnie z unijnym rozporządzeniem REACH.

Więcej w pokrewnym temacie można przeczytać tutaj:

W tym temacie polecamy również książkę:

 

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Rozwój

Na górę