Nasz profile

Niesamowity świat roślin i zwierząt w pałacu wilanowskim

Aktualności

Niesamowity świat roślin i zwierząt w pałacu wilanowskim

Niesamowity świat roślin i zwierząt w pałacu wilanowskim

Wystawa „Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza” dostępna w pałacu wilanowskim do 14 sierpnia 2021 r. Na publiczność czekają wyjątkowo piękne, barwne ryciny z wizerunkami roślin i zwierząt, unikatowe albumy przyrodnicze oraz zbiory ceramiki, w tym miśnieńska porcelana.

Widzowie mogą oglądać unikatową pod względem artystycznym kolekcję XVII- i XVIII-wiecznych rycin oraz albumów przyrodniczych, rzadko udostępnianych z powodu wrażliwości na działanie światła. Wśród nich prezentowany jest piękny XIX-wieczny porcelanowy serwis deserowy z dekoracjami inspirowanymi słynną zastawą „Flora Danica” oraz finezyjne wazony – rzeźbiarskie kreacje Johanna Joachima Kändlera, wirtuoza miśnieńskiej porcelany, pochodzące z kolekcji wilanowskiej.

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie od 7 maja 2021 r. można podziwiać łącznie blisko 400 dzieł sztuki – niemal 250 grafik z wizerunkami egzotycznych ryb, ponad 50 oryginalnych wielkoformatowych plansz z przedstawieniami bajecznych ptaków i różnych gatunków roślin, ponad 40 atlasów flory i fauny, w tym 4 edycje najważniejszego dzieła Sibylli Merian, i kilkadziesiąt cennych wyrobów z porcelany.

Wśród dzieł graficznych na szczególną uwagę zasługują ryciny z opracowań autorstwa Ulissesa Aldrovandiego, Georges’a Cuviera, François Levaillanta, czy Pierrea-Josepha Redoutégo. W swoim czasie te wyrafinowane dzieła wyznaczyły standard i niemal ponadczasowy styl przyrodniczych ilustracji.

Uwagę przyciągają także ryciny z „Metamorphosis insectorum Surinamensium […]” – najważniejszego dzieła Marii Sibylli Merian, podsumowującego jej samodzielne badania. Ta niezwykła artystka i entomolożka dwa lata żyła wraz z córką w Surinamie, holenderskiej kolonii w Ameryce Południowej. Prowadziła tam badania nad owadami, pająkami, płazami i roślinami, opisując je i uwieczniając w akwarelach.

Dawne atlasy historii naturalnej przywołują historyczny moment narodzin naukowego opisywania przyrody, łączą naukową potrzebę poznawania i opisywania świata z artystycznym zachwytem nad wspaniałością natury. Prowokują też do pogłębionej refleksji o współczesności – zastanowienia nad tempem rozwoju cywilizacyjnego i potrzebą zrównoważonego korzystania z zasobów planety.

Aranżacja wystawy koresponduje z architekturą pałacowych wnętrz i ideałem ziemiańskiego życia w zgodzie z naturą, tak żywym w dawnej królewskiej rezydencji Jana III. Związki między światem kultury i światem natury można kontemplować w zaciszu otaczających pałac kwitnących ogrodów, a także poszukując tropów fauny i flory w dekoracjach królewskich apartamentów.

Wystawa swoją premierę miała w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie w 2020 r. W nowej, wzbogaconej wilanowskiej odsłonie zbiory Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN oraz Biblioteki PAU i PAN w Krakowie uzupełniają obiekty z Biblioteki Narodowej w Warszawie, dzieła rzemiosła artystycznego z kolekcji wilanowskiej oraz ryciny z kolekcji prywatnej.

Dla pasjonatów roślin i zwierząt przygotowano wiele różnorodnych aktywności edukacyjnych. Publiczność może korzystać z licznych wykładów, warsztatów przyrodniczych, artystycznych, kaligraficznych i kulinarnych, spotkań z mistrzami opowiadania. Program uzupełniają dostępne na stronie internetowej liczne artykuły popularnonaukowe na temat tajemnic przyrody i jej odzwierciedlenia w sztuce.

Więcej informacji: https://www.wilanow-palac.pl

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę