Nasz profile

Jak często Polacy wybierają studia w USA?

Studenci

Jak często Polacy wybierają studia w USA?

Jak często Polacy wybierają studia w USA?

Stany Zjednoczone to popularny kierunek wśród polskich studentów. W ciągu ostatniej dekady niemal 7 tysięcy Polek i Polaków otrzymało wizę studencką. Przyciąga wysoki poziom edukacji, prestiż i doświadczenie – amerykańskie uczelnie od dawna są uznawane za najlepsze na świecie.  Czy to jedyne powody, dla których na studia w tym kraju decyduje się tak wielu polskich maturzystów?

Niezależnie od zniesienia wiz turystycznych nauka w USA wymaga uzyskania zezwolenia na pobyt w trakcie studiów. Duże zainteresowanie nauką za oceanem zauważają eksperci Elab Education Laboratory, firmy doradztwa edukacyjnego.

– Od 2017 roku obserwujemy zwiększającą się liczbę osób pytających o studia w USA. Porównując 2018 i 2019 rok, zauważyliśmy najbardziej znaczący, bo aż 48 proc. wzrost zainteresowania. Co więcej, on ciągle się utrzymuje, w 2021 roku pomogliśmy w aplikacji 22 proc. aplikantów więcej niż w roku poprzednim – mówi Lila Nguyen, ekspertka Elab Education Laboratory, firmy doradztwa edukacyjnego.

– Co ciekawe, już teraz mamy wielu kandydatów na studia zaczynające się w 2023 i 2024 roku. Świadczy to z pewnością o zmieniającej się świadomości dotyczącej aplikacji. Teraz  kandydaci dają sobie nawet 2-3 lata na przygotowania – dodaje Lila Nguyen.

Proces aplikacji w związku z pandemią został uproszczony

Proces aplikacji w związku z pandemią został uproszczony. Na części uczelni (np. Boston University) zniesiono obowiązek zdawania testów SAT. Inne zapowiedziały wprowadzenie podobnego modelu. W związku z koronawirusem niektóre szkoły wyższe wprowadziły możliwość zdawania Duolingo English Test jako alternatywę dla TOEFL. Nie wiadomo jednak czy to ostatnie udogodnienie będzie dostępne w kolejnych latach już po pandemii.

Aplikując na studia, kandydaci wybierają uniwersytet i dopiero po roku podejmują decyzję, co chcą studiować. Na początku mają możliwość uczestnictwa w zajęciach z różnych dziedzin, które sami dobierają. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie wiedzą jeszcze, czym dokładnie chcą się w przyszłości zajmować oraz szansa na sprawdzenie w praktyce, czy nasz wymarzony kierunek to rzeczywiście dobry pomysł. Oczywiście osoby zdecydowane na konkretne studia również są w komfortowej sytuacji. W ciągu czterech lat mogą zrealizować dwa pełne kierunki (tzw. majors) w połączeniu z kierunkami dodatkowymi (tzw. minors).

Dokąd ruszają Polacy?

Trudno jednoznacznie wskazać uczelnię najchętniej wybieraną przez Polaków. Kandydaci z naszego kraju chętnie ruszają na wybrzeża USA: do Kalifornii, Waszyngtonu, Nowego Jorku, Massachusetts, Pensylwanii, Wirginii, Maryland, ale też do Ohio i Illinois.

Popularnością cieszą się najsłynniejsze uniwersytety Harvard i MIT (Massachusetts Institute of Technology), ale też np. UCLA, UC Berkeley, New York University, University of California w Santa Barbara z kampusem z prywatną plażą czy John Hopkins Hopkins University w Baltimore, pierwszy uniwersytet badawczy w USA.

Na tym ostatnim w zeszłym roku zaczęła naukę Natalia Stefańska. Mimo pandemii, uczelnia zadbała o studentów, co potwierdzają słowa Natalii. – Przyjaźnie przez Zooma i Instagrama wcale nie okazały się niemożliwe do zawarcia. Poza tym zawsze jest to kilka miesięcy bliżej moich bliskich, których najtrudniej będzie mi zostawić, kiedy wyjadę. W końcu do Stanów kawał drogi! Moja uczelnia starała się organizować wiele eventów, szkoleń, dyskusji i tworzyć substytuty szkolnych tradycji online, żeby możliwie odtworzyć nam doświadczenie uniwersytetu w domu.

Pod koniec kwietnia Departament Stanu ogłosił, że zagraniczni studenci mogą normalnie wrócić do uczelnianych kampusów od 1 sierpnia

Wszystko wskazuje jednak na to, że ta nietypowa sytuacja studiów zdalnych niebawem ulegnie zmianie. Pod koniec kwietnia Departament Stanu ogłosił, że zagraniczni studenci mogą normalnie wrócić do uczelnianych kampusów od 1 sierpnia.

Perspektywy na przyszłość

Dużą popularnością wśród studentów międzynarodowych cieszą się kierunki ścisłe.  Według raportu Open Doors, w roku akademickim 2019/2020 zagraniczni studenci najchętniej kontynuowali naukę w obszarze inżynierii (21 proc.), matematyki i informatyki (19 proc.) oraz biznesu i zarządzania (16 proc.). Najmniejszym zainteresowaniem cieszył się sektor edukacyjny i rolniczy.

– Wybory nie dziwią. W końcu najbardziej perspektywiczne są wszelkie kierunki, które zawierają elementy STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics – nauka, technologia, inżynieria, matematyka) albo łączące nauki humanistyczne i społeczne z data science, statystyką bądź ekonometrią czy analityką finansową – zauważa Lila Nguyen z Elab.

– Tak wszechstronne wykształcenie daje perspektywę  wysokich zarobków oraz zapewnia większą mobilność, jeśli chodzi o szukanie pracy. Otwiera również drogę do szansy na karierę w firmach z Wielkiej Czwórki zajmujących się audytem finansowym i w innych firmach konsultingowych – dodaje.

Prawdopodobnie część studentów również swoje plany zawodowe łączy z USA. Według prognozy US Bureau of Labor Statistics, w latach 2019-2029 zapotrzebowanie na kandydatów z tytułem bachelor (odpowiednik naszego licencjatu) najszybciej będzie rosnąć w sektorze medycznym (np. pielęgniarstwo – 51 proc., zarządzanie w sektorze zdrowia – 32 proc.), w pracy związanej ze statystyką (35 proc.) i w cyberbezpieczeństwie (31 proc.). Natomiast jeśli komuś marzy się podbój Doliny Krzemowej, portal Techrepublic podaje, że najbardziej pożądanymi specjalizacjami są między innymi software engineer oraz full-stack developer.

USA przygotowuje studenta na wszelkie możliwości i wyzwania

Nieważne jednak, jaki kierunek studiów się kończy – edukacja w USA przygotowuje studenta na wszelkie możliwości i wyzwania. Wszystko dzięki wszechstronnemu systemowi nauczania liberal arts, który przygotowuje studentów do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę