Nasz profile

Świerzy kontra Matejko – dzisiaj spotkanie z kuratorem wystawy – Markiem Klatem

Trójmiasto

Świerzy kontra Matejko – dzisiaj spotkanie z kuratorem wystawy – Markiem Klatem

Świerzy kontra Matejko – dzisiaj spotkanie z kuratorem wystawy – Markiem Klatem

15 lipca o godz. 18.00 w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury odbędzie się wykład, który wygłosi Marek Klat, kurator wystawy pt.: ”Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko”.

Podczas wykładu dowiemy się m.in. co wiemy o wyglądzie, charakterze i życiu prywatnym książąt i królów Polski. Dlaczego wizerunki władców są czasami tak różne? Czy sprawiła to fantazja artystów, wiedza historyczna, dostęp do źródeł, czy bieżąca potrzeba polityczna? Z jakich przyczyn Jan Matejko świadomie pominął aż siedmiu polskich władców w swoim poczcie?

Wykład stanowi komentarz do wystawy znajdującej się na krużgankach oraz w herbaciarni.

Omówione zostaną portrety Andegawenów, Jagiellonów, władców elekcyjnych od Ludwika Węgierskiego po Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Wydarzenie odbędzie się w sali wielofunkcyjnej.

Wstęp wolny.

Więcej info na:

www.elzbietanska.pl

www.facebook.com/oblackiecentrum

Marek Klat to absolwent Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Gdańskiego, doktor nauk historycznych. Autor i współautor kilkuset artykułów, prawie 40 książek, wydawca i redaktor ponad 60 monografii historycznych. Autor tekstów i koordynator narodowej wystawy „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” zaprezentowanej po raz pierwszy na Zamku Królewskim w Warszawie w 2015 roku. Scenarzysta głośnego filmu w reżyserii Filipa Bajona „Kamerdyner” (2018).

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Trójmiasto

Na górę