Nasz profile

Legalny student

Rozwój

Legalny student

Legalny student

Ostatnimi czasy dużo słyszało się o nalotach policyjnych (smutnych panów w czarnych płaszczach) na akademiki w poszukiwaniu nielegalnego oprogramowania w komputerach studentów.

Czy studenci korzystają z legalnych programów i czy uczelnie oraz producenci pomagają być nam, studentom, legalnymi użytkownikami? Przeprowadziliśmy na ten temat krótką ankietę wśród studentów z całej Polski.

System operacyjny

Jednym z najważniejszych pytań było to, czy studenci posiadają legalne kopie systemu operacyjnego? Wynik był bardzo dobry, bo prawie 90% ankietowanych posiada legalny system. Większość z nich studenci zakupili razem z laptopem lub komputerem, gdzie standardowo są wliczone w cenę. Część studenci otrzymali za darmo w ramach programu MSDN Academic Alliance. A co to za program? No właśnie, ponad połowa ankietowanych nie wiedziała o programie MSDNAA i tylko co czwarty z nich korzysta z programu na własnej uczelni.

Academic Alliance

Program firmy Microsoft MSDN Academic Alliance www.microsoft.com/poland/edukacja jest skierowany dla uczelni wyższych. W ramach programu uczelnia może używać aplikacje niekomercyjne, wyłącznie w celu projektowania i prowadzenia zajęć oraz do badań naukowych. Studenci tych uczelni lub wybranych wydziałów dostają dostęp do konta MSDNAA, gdzie mogą pobierać i instalować aplikację na komputerach osobistych. Student może używać aplikację niekomercyjnie przez cały okres studiów, jak również po ich zakończeniu, ale wtedy aplikacje te tracą możliwość aktualizacji oraz zostaje zablokowany dostęp do konta MSDNAA. W ramach projektu studenci mają duży wybór:

  • systemów operacyjnych od wersji Windows 98SE aż po najnowszy Windows 7,
  • serwerów SQL Server, Windows Server, BizTalk Server,
  • narzędzi do tworzenia oprogramowania Visual Studio, Microsoft Expression,
  • aplikacji Access, Project, Visio, OneNote, Front Page

i wiele innych przydatnych aplikacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się czy twoja uczelnia/wydział bierze udział w programie MSDNAA najlepiej zasięgnij informacji o tym w dziekanacie.

Co chcemy za darmo?

W ankiecie zadaliśmy pytanie, jakie aplikacje powinny zostać udostępnione studentom za darmo. I najczęstszą odpowiedzią był pakiet MS Office (Word, Excel , PowerPoint, Outlook), którego niestety Microsoft nie udostępnia dla studentów. W zamian przygotowana jest specjalna płatna wersja MS Office dla użytkowników domowych i studentów, dostępna w obniżonej cenie.

Innymi aplikacjami jakie ankietowani wymienili były: Autocad, Adobe Photoshop, MatLab, CorelDRAW, Mathematica . O ile aplikacja Autocad jest dostępna dla studentów za darmo (po zarejestrowaniu się na stronie www.students.autodesk.com), o tyle pozostałe są odpłatne, ale w obniżonych cenach dla studentów. Wszystkie wymienione aplikacje mają licencję niekomercyjną – nie można ich wykorzystywać do celów zarobkowych.

A co, gdy zarabiam?

A co jeśli student chce zarabiać pracując na swoim komputerze i nie wydać przy tym ani grosza?

Są bezpłatne odpowiedniki dla opisywanych aplikacji i systemów. Darmowym odpowiednikiem dla systemów operacyjnych Microsoft jest Linux, którego używa niecałe 9% ankietowanych. Najbardziej znaną ostatnio wersją Linuksa jest Ubuntu, które jest bardzo łatwe w obsłudze i ma bardzo dużą społeczność na całym świecie, również w Polsce (www.ubucentrum.net oraz www.ubuntu.pl).

Dla aplikacji biurowej MS Office, dobrym odpowiednikiem jest darmowy Open Office, z narzędzi graficznych odpowiednikiem płatnego Adobe Photoshop – Gimp, a programu do grafiki wektorowej CorelDRAW jest Inkscape.

Zdobyć (nie)legalne

W ankiecie zapytaliśmy również studentów o to, czy łatwo zdobyć nielegalne oprogramowanie. Praktycznie wszyscy odpowiedzieli twierdząco. Ale czy też nie łatwo jest zdobyć legalne oprogramowanie? Coraz łatwiej. Kilka lat temu nasi starsi koledzy nie mieli takich możliwości. Z roku na rok firmy coraz częściej myślą o studentach i udostępniają za darmo lub po niższych cenach, swoje aplikacje, co zmniejsza piractwo wśród użytkowników ich produktów.

Czy legalny student to prawda? Czy po tym artykule masz jeszcze jakieś wątpliwości? Pewnie powiesz że aplikacje to nie wszystko, a co z mp3 i filmami DivX? Ale to już temat na kolejny artykuł.

Absolwent Politechniki Gdańskiej na wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej o specjalności Informatyka Stosowana. Miłośnik otwartych rozwiązań, dlatego pracuje gównie na dystrybucjach Linuksa, które często wdraża u klientów, głównie jako serwery plików, baz danych, usług webowych jak również systemów kopii bezpieczeństwa. Jego pasją jest tworzenie stron internetowych oraz budowanie robotów i druk 3D. Bierze udział w rozwoju aplikacji ownCloud oraz systemu OpenMediaVault. Jestem członkiem Tlug-u, Hacker: Space Trójmiasto oraz Fab Lab Trójmiasto. Prowadzi warsztaty oraz prezentacje z Arduino, Banana PRO, Raspberry Pi oraz budowy drukarek 3D. Umie pisać i o tym co wie, a wie bardzo dużo, pisze u nas!

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Rozwój

Na górę