Nasz profile

O planowaniu i dlaczego to nie wychodzi?

Rozwój

O planowaniu i dlaczego to nie wychodzi?

O planowaniu i dlaczego to nie wychodzi?

Misiu! Pojedźmy kiedyś do Włoch! Misiu! Zamieszkajmy kiedyś nad morzem. Misiu, zróbmy kiedyś… planowała sobie kiedyś jedna para. Ale czy takie plany uda się zrealizować?

Co zrobić, żeby wszystko wyglądało tak, jak chcemy? Przede wszystkim – zaplanować to. Życie można porównać do budowania domu. Można chcieć, żeby był przytulny, wyglądał jak zamek, czy dwór. Ale bez planu budowa będzie bardzo trudna, jeśli w ogóle się odbędzie. Plan pomaga być konsekwentnym w sprawnym i skutecznym robieniu tego, co potrzebne i konieczne.

Życie można porównać do budowania domu

Ale życia nie da się zaplanować

Nie jest możliwe, by przewidzieć wszystkie sytuacje, jakie mogą pojawić się w naszym życiu. To prawda, której nie wypada negować.

Jednakże planując jesteśmy w stanie w znaczący sposób wpłynąć na kształt życia, i zadbać, by czynnik losowy nie powodował w nim zamieszania. Poza tym planowanie może pomóc nam zastąpić chciałbym, ale mi się nie chce na nie chce mi się, ale chcę!.

Od czego zacząć planowanie

Warto zdać sobie sprawę z ogromnej wartości naszego czasu. Często spędzamy go w sposób nieefektywny – byleby zabić nudę. Ale przecież nie musimy o to zabiegać – on minie prędzej, niż byśmy się spodziewali.

Na przykład czytając 2 książki na miesiąc – czytamy około 25 rocznie, co daje ok. 1500 książek przez całe życie. To nie jest dużo przy ogromnej ilości serwowanych nam tytułów. Co oznacza, że w życiu nie możemy zrobić wszystkiego. Musimy segregować i wybierać to, co jest dla nas najlepsze, czyli książki, filmy, koncerty i inne zajęcia, przy których mija nam czas.

Wtedy, gdy sprecyzujemy swoje wymagania co do świata (nie twierdząc, że chcemy zrobić w życiu wszystko) mamy szansę spełnić swoje marzenia.

Czytając 2 książki na miesiąc – czytamy około 25 rocznie

Hartować wolę

Istotą siły fizycznej oraz wytrzymałości są ćwiczenia. Podobnie jest z siłą woli. Tylko ćwiczenia mogą ją umacniać, a brak wysiłku – osłabiać.

Podstawowym ćwiczeniem jest planowanie i konsekwentne przestrzeganie planu dnia. To niesamowite, jak wiele elementów można w nim umieścić, kiedy się wszystko wcześniej zaplanuje i ustali. Ważne, by być konsekwentnym w wypełnianiu przedsięwziętych planów, ale także otwartym na zmiany i nieprzewidziane sytuacje spotykające nas każdego dnia.

Jak każdy rozsądny sprzedawca robi rachunek zysków i strat po to, by wiedzieć, jak prosperuje interes i czy wszystko idzie w dobrym kierunku, tak i osoby planujące powinny prowadzić bilans swoich przedsięwzięć. Służy to przede wszystkim zorientowaniu się, na jakim etapie jesteśmy w swoim rozwoju charakteru i wyciąganiu wniosków do przyszłego stawiania sobie celów i zadań. Zarówno codzienne podsumowanie, jak i większe obejmujące np. miesiąc daje nam jakieś konkretne informacje.

Za 6 lat kupię samochód…

Planowanie jest skuteczne, gdy odbywa się w perspektywie codziennej oraz długoterminowej.

Zwykle wiemy, co chcemy robić w przyszłości. Jednak niestety często nasze plany kończą się na przysłowiowym kiedyś. Kiedy jednak osiągamy sukcesy w planowaniu krótkoterminowym, tym samym możemy realizować przedsięwzięcia długoterminowe, wcześniej odpowiednio je planując. Najlepszą formą tegoż jest po prostu przelewanie na papier, wszak papier pamięta – głowa nie.

Przecież to nudne

Życie jest schematyczne. Codziennie trzeba spać, jeść, chodzić do pracy czy na uczelnię. Planowanie nie czyni życia nudniejszym – wręcz przeciwnie – pomaga nam stworzyć je takim, jakie chcemy je widzieć i wprowadzić do niego to, co chcemy.

Wyćwiczenie się w planowaniu daje nam ponadto mnóstwo umiejętności i dobrych nawyków przydatnych w życiu – takich jak punktualność, siła woli, wytrwałość. Ponadto panując nad sobą, swoim życiem i umiejętnie nim kierując, mamy ogromną szansę na sukces w kierowaniu innymi.

Na obszarze doskonalenia duchowego możemy rozwijać się przez całe życie i ciągle być bardziej dojrzałymi. Planowanie rozwoju dotyczy więc zarówno młodego człowieka, wchodzącego dopiero w dorosłe życie jak i tych, którzy półmetek pielgrzymowania po ziemskim padole mają już za sobą.

Jak planować:

– wypisać rzeczy, które chcemy robić codziennie lub regularnie (czytanie, nauka słówek, bieganie)i uporządkować je w tabelę

– codziennie wieczorem planować kolejny dzień

– podkreślać najważniejsze zadania na najbliższy czas

– dzielić je na cztery kategorie: pilne ważne, pilnie nie ważne, nie pilne ważne, nie pilnie nie ważne; i kolejno umieszczać w planie, odrzucając najmniej istotne

– wieczorem wypełniać tabelę plusami i minusami wedle wykonania zaplanowanych działań

– podsumowywać tabelkę codziennie i comiesięcznie

– rozpisać zadania długoterminowe na konkretne momenty czasu

Przemysław Zyra

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Rozwój

Na górę