Nasz profile

Jak zarządzać małym budżetem?

Rozwój

Jak zarządzać małym budżetem?

Jak zarządzać małym budżetem?

Jeżeli ktoś myśli, że studia dzienne są darmowe, nawet nie wie, jak bardzo się myli. Podejmując naukę na państwowej uczelni, należy przygotować się na niemałe wydatki.

Pierwszymi pytaniami, na które należy znać odpowiedź przed rozpoczęciem studiów, są te, dotyczące finansów. Jakie będzie źródło naszych dochodów? Jak dużym budżetem będziemy dysponować? Obiegowa opinia głosi, że studenci preferują dość rozrywkowy styl życia. Nic jednak nie wspomina o ilości czasu, jaką żacy spędzają na uczelni. Najczęściej pierwsze 3 lata studiów są dość szczelnie wypełnione wykładami i ćwiczeniami. W takim wypadku praca dorywcza, a tym bardziej na etat, nie wchodzi w grę. Jedynym ratunkiem okazują się rodzice.

Wielki paradoks życia studenckiego: z jednej strony młody człowiek wymyka się spod opieki rodziny, aby mocniej się od niej uzależnić. Ale co zrobić, gdy rodzice nie zaspokajają finansowych oczekiwań? Pozostaje jeszcze nauka. Kiedy sama wizja wypełnionego piątkami indeksu za bardzo nas nie motywuje, warto zwrócić uwagę na wysokość stypendium naukowego. Odpowiednia kwota zachęci do nauki nawet najbardziej odpornych na wiedzę.

Tanie życie w akademiku

Próbując zarządzać niewielkim budżetem, najlepiej zacząć od cięcia kosztów wszędzie, gdzie jest to możliwe. Wybierając się na studia do nowego miasta, pierwszą decyzją jest wybór miejsca zamieszkania. I już na początku ważą się losy naszych środków na koncie. Najlepiej powalczyć o pokój w akademiku. Z reguły miejsc jest zdecydowanie mniej niż chętnych, dlatego liczą się czas i dobra motywacja.

W przypadku odmowy uczelni, warto poszukać stancji lub mieszkania w kilka osób. Koszty utrzymania stają się niższe, ale i standard życia ulega małej zmianie. Jednak w taki sposób można znaleźć małe oszczędności. Miejsce w akademiku to przeciętnie koszt 300 złotych. Od tej kwoty zaczynają się ceny za wynajem pokoju w mieszkaniu prywatnym.

Dodatkowo warto poszukać współlokatora. Może dzielenie z kimś tych kilku metrów kwadratowych nie jest spełnieniem naszych marzeń o własnym kącie, ale na pewno skutecznie odciąży portfel. Nie wykluczone też, że znajdziemy w ten sposób dobrego kumpla.

Jak to się je?

Radość z mieszkania bez rodziców kończy się już po kilku dniach, gdy na półce brakuje czystych ubrań, a lodówka świeci pustką. Rozsądek podczas zakupów to najprostszy sposób na kontrolę nad budżetem. Najlepiej samemu decydować, co wpada do naszego koszyka. Tutaj warto sięgnąć po sprawdzony sposób, jakim jest lista zakupów. Jednak z drugiej strony nie można szukać dodatkowych złotówek kosztem własnego zdrowia.

Jedynym rozwiązaniem są nowe nawyki żywieniowe. Przede wszystkim trzeba będzie pożegnać się z jedzeniem na mieście między jednym spotkaniem a drugim. Wszystkie posiłki najlepiej przygotowywać odpowiednio wcześniej w domu. Dodatkowo nie korzystać z usług sklepików na uczelniach. Niepozorne kilka złotych w tygodniu na słodycze pod koniec miesiąca okazuje się sporą sumką. Zamiast tego warto przygotować sobie kanapkę w domu, a nawet zabrać ciepłą herbatę w termosie.

Kulturalnie znaczy tanio

Jednak student nie byłby sobą gdyby od czasu do czasu nie spotkał się ze znajomymi. Jako młodzi doradcy finansowi wiemy, że właśnie takie wyjścia najbardziej pustoszą kieszenie. Nie ma rady, trzeba się ograniczyć. Choć z drugiej strony istnieją inne rozwiązania.

Warto zainteresować się życiem kulturalnym miasta. Kluby czy muzea często organizują darmowe wejścia, a grupy teatralne chętnie dają przedstawienie za symboliczne kwoty. Przy odrobinie chęci, można prowadzić życie pełne atrakcji, niewiele przy tym wydając.

Sesja bankruta

Okres egzaminów to ciężki czas dla studentów i wykładowców, ale prawdziwe eldorado punktów ksero. Znamenicie tą sytuacje przedstawia anegdota o dwóch studentach, którzy znajdując kartkę bez namysłu idą ją powielić. Takie opowieści nie wzięły się znikąd. Szykując się do sesji, często zaopatrujemy się w materiały zupełnie nam niepotrzebne. Zazwyczaj dlatego, że inni robią podobnie.

Przez kilka tygodni koszty nauki nagle stają się kilkakrotnie wyższe. Jednak można temu zapobiec. Przede wszystkim uważnie sprawdzać wszystkie materiały, które mamy zamiar nabyć. Zamiast wydawać pieniądze na kolejne kserówki, warto odwiedzić bibliotekę lub w ostateczności odkupić książkę od starszego kolegi. Przed zakupem dobrze jest również zajrzeć na internetowe giełdy, na których można zdobyć interesujące nas materiały w atrakcyjnej cenie.

Sposób na nowe życie

Jeszcze jakiś czas temu okres studiów był kojarzony z beztroską zabawą. Można powiedzieć, że dla wielu była to ucieczka od dorosłości. Jednak czasy się zmieniają. Młody człowiek, chcący nauczyć się czegoś nowego, musi niczym doborowy strateg pokonać wiele przeszkód. Żeby osiągnąć cel, trzeba wcielić się w menadżera i speca od finansów. Każdy musi kiedyś dorosnąć. Studia nie są już zabawą, a stają się prawdziwą szkołą życia.

Tomasz Zdunek

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Rozwój

Na górę