Nasz profile

Dokąd na studia? Testy predyspozycji pomogą wybrać nie tylko kierunek, ale i kraj

Pod Prąd

Dokąd na studia? Testy predyspozycji pomogą wybrać nie tylko kierunek, ale i kraj

Dokąd na studia? Testy predyspozycji pomogą wybrać nie tylko kierunek, ale i kraj

Wybór kierunku studiów to trudna decyzja. Coraz więcej polskich uczniów decyduje się na profesjonalne testy pomagające określić mocne strony i predyspozycje. Pozwalają one nie tylko wybrać odpowiedni kierunek studiów, ale nawet konkretny kraj. Jak to działa?

  • Test psychologiczny Morissby określa predyspozycje w trzech obszarach: językowym, liczbowym i praktycznym. Clifton Strengths wskazuje dominujące talenty, które warto rozwijać.
  • Eksperci edukacyjni są w stanie zarekomendować kraj, w którym system nauczania jest najbardziej zbliżony do potrzeb danej osoby.
  • Diagnostykę najlepiej wykonać dwa lata przed aplikacją na studia.
Motywacje do wyboru studiów mogą być różne: perspektywa dobrych zarobków, gwarancji zatrudnienia czy realizowanie pasji (według raportu SW Research aż 54 proc. studentów kierowało się zainteresowaniami). Istotny może być też prestiż uczelni. Czynników jest wiele, a obecnie młodzi ludzie coraz świadomiej chcą decydować o swojej przyszłości. Dlatego chętnie korzystają ze wsparcia profesjonalnej diagnostyki.

Wykorzystać talent

– W diagnostyce wykorzystywane są np. testy Morrisby oraz Clifton Strenghts, potocznie nazywany testem Gallupa. Morrisby jest testem akredytowanym przez Brytyjskie Towarzystwo Psychologiczne. Ma na celu wskazanie rekomendowanych zawodów i obszarów studiów. Wykonywane zadania mają określić predyspozycje w trzech obszarach – językowym, liczbowym i praktycznym. Dzięki niemu dowiadujemy się, jaki sposób przetwarzania informacji jest dla kandydata najbardziej naturalny oraz spójny z zainteresowaniami – mówi Dorota Makos z Elab Education Laboratory, firmy doradztwa edukacyjnego.
Z kolei Clifton Strengths składa się z ponad 170 stwierdzeń, do których należy się odnieść w określonym czasie (odpowiedzi mają być jak najbardziej spontaniczne). Na tej podstawie zostaje określonych pięć talentów i to, jak przejawiają się one w codziennym życiu, a także sugestie ich wykorzystania. – Talent rozumiany jest tu jako naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i działania, który może być produktywnie wykorzystany – wyjaśnia Dorota Makos. – Test Gallupa wybraliśmy, aby poszerzyć perspektywę, w jakich obszarach dana osoba będzie najskuteczniej działać. Wskazuje też sfery, które mogą wymagać szczególnej obserwacji zarówno w kontekście mocnych, jak i słabszych stron.

Różne style nauczania

Szczegółowe zbadanie mocnych stron i predyspozycji jest wyjątkowo pomocne przy wyborze studiów zagranicznych, gdyż uniwersytety często oferują wąskie specjalizacje (tak jest np. w Holandii). Na podstawie wyników testów eksperci określają obszary, w których w pełni można się rozwinąć. Następnie doradzają nie tylko konkretne kierunki studiów, ale również odpowiedni kraj. Opierają się na rankingach i rozeznaniu w różnych stylach nauczania, które często mocno odbiegają od polskiego – np. Dania kładzie nacisk na spersonalizowaną naukę w małych grupach i zajęcia praktyczne.
Pomocna jest też wiedza płynąca z doświadczeń aplikantów studiujących na całym świecie. – W zależności od preferencji stylu uczenia się, zainteresowań i predyspozycji możemy zarekomendować kraj, w którym system nauczania byłby najbardziej zbliżony do potrzeb danej osoby – mówi Dorota Makos. – Przygotowujemy też raporty z proponowanymi krajami, uczelniami i kierunkami. W pierwszej kolejności koncentrujemy się na mocnych stronach i predyspozycjach uczestnika diagnostyki, a następnie rozmawiamy o potrzebach i wartościach. Najważniejsze jest połączenie tego, w czym dana osoba jest dobra z tym, jakie będzie miała możliwości na rynku pracy. Warto też wiedzieć, gdzie są największe możliwości rozwoju i budowania kariery.

Czas na zmianę

Często procedury aplikacyjne są dość wymagające i czasochłonne, zatem by spokojnie się do nich przygotować najlepiej przystąpić do testów na dwa lata przed pójściem na studia. – To dobry moment, gdyż w tym czasie można podjąć dodatkowe aktywności, zdobyć doświadczenie, które będzie może opisać w liście motywacyjnym i CV – tłumaczy Dorota Makos z Elab Education Laboratory. – Można też jeszcze ewentualnie zmienić profil klasy, wybierając odpowiednie rozszerzenie, pozwalające lepiej przygotować się do aplikacji.
Zdarza się, że osoby przystępujące do diagnostyki są zaskoczone wynikami. – Ostatnio współpracowaliśmy z osobą, która rozważała studia biznesowe i chciała tylko doprecyzować kierunek. Okazało się, że ma wysokie predyspozycje do kierunków artystycznych i ostatecznie wybrała Graphic Design. Wspomniała, że rysowanie było jej pasją, ale nie zdawała sobie sprawy, że może zajmować się tym zawodowo – dodaje ekspertka.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Pod Prąd

Na górę