Nasz profile

Harwardzki kurs informatyki CS50 w języku polskim – dostępny za darmo

Cała Polska

Harwardzki kurs informatyki CS50 w języku polskim – dostępny za darmo

Harwardzki kurs informatyki CS50 w języku polskim – dostępny za darmo

Od niedawna jest dostępny w języku polskim kurs Harvard CS50 i można skorzystać z niego za darmo. 

Czym jest kurs CS50?

CS50 (ang. Computer Science 50) to kurs do informatyki prowadzony stacjonarnie na kampusie oraz w wersji online na Uniwersytecie Harvarda i Uniwersytecie Yale.

Wersja „kampusowa” kursu to największa klasa Harvarda – liczy 800 studentów, zatrudnia 102 pracowników i notuje do 2200 uczestników regularnych hackathonów!

Dla kogo?

Kurs Harvard CS50 polecany jest każdemu, kto choć trochę interesuje się informatyką i zastanawia się nad karierą programisty. CS50 pozwala zaznajomić się z podstawowymi technologiami HTML i CSS używanymi do projektowania stron internetowych. Przekazuje także informacje o SQL – języku zapytań zapewniającym komunikację między użytkownikiem lub aplikacją a relacyjną bazą danych.

Do tego, dzięki wykładom użytkownik ma możliwość nabycia wiedzy z zakresu podstaw algorytmów, struktury danych, zarządzania pamięcią oraz fundamentów bezpieczeństwa komputera. W kursie odnajdą się zarówno osoby początkujące, jak i bardziej doświadczeni. CS50 pozwala przyswoić podstawy, a także objaśnia w jaki sposób pracują komputery. Co wyróżnia kurs na tle konkurencji? Fakt, że jest on ponadczasowy.

O autorze

Autor i wykładowca CS50 to profesor David Malan, który już od wielu lat uczy studentów z całego świata i na bieżąco aktualizuje przekazywane informacje. Malan nie jest autorem przypadkowym, jego zainteresowania badawcze związane są właśnie z informatyką i obejmują cyberbezpieczeństwo, kryminalistykę cyfrową, botnety, edukację w zakresie informatyki, nauczanie na odległość czy instrukcje wspomagane komputerowo.

Czego można nauczyć się z kursu CS50

Na kursie poruszane są między innymi tematy takie jak:

  • Podstawy programowania i informatyki. Systemy liczbowe, praca z wierszem poleceń w systemie Linux, pętle, skoki warunkowe i inne zagadnienia składni języków programowania.
  • Pojęcia algorytmów, myślenia algorytmicznego. Dowiesz się jakie zadania można rozwiązywać za pomocą programowania i w jaki sposób. Usłyszysz o wyszukiwaniu binarnym, prostym w swej istocie, ale bardzo efektywnym i wymagającym starannej implementacji. Ogólnie rzecz biorąc, kurs obejmuje wszystkie podstawowe algorytmy, które informatycy powinni znać i rozumieć.
  • Pojęcia abstrakcji, struktury danych, enkapsulacji, zarządzania pamięcią. Podstawy bezpieczeństwa komputerowego. Proces tworzenia oprogramowania i tworzenie stron internetowych.
  • Podstawy programowania dla początkujących w języku C i wizualnym Scratch.

(Większość przykładów i zadań studenci tworzą w języku C.)

  • Podstawy baz danych i języka SQL.
  • Tworzenie stron internetowych: CSS, HTML, JavaScript i podstawy PHP.
  • Podstawy przygotowania prezentacji projektów programistycznych.

 Struktura kursu

Jednym z czynników, dzięki którym kurs CS50 jest tak łatwy do przyswojenia jest jego struktura. Kurs podzielony został na 9 wykładów, z których każdy dzieli się dodatkowo na kilka etapów ułatwiających naukę. Ponadto uczniowie otrzymują dodatkowe materiały do wykładów, zadania praktyczne oraz przydatne linki.

Czym jest CodeGym?

CodeGym to internetowy kurs pozwalający nauczyć się od podstaw programowania w języku Java. Składa się z ponad 1200 zadań z możliwością natychmiastowej weryfikacji oraz niezbędnego zakresu teorii na temat podstaw języka Java.
Kurs przygotował także zestaw elementów motywacyjnych, takich jak quizy, ciekawe projekty programistyczne oraz artykuły na temat efektywnego uczenia się i kariery programisty Java.

CodeGym od zawsze wyznawał zasadę, że w nauce programowania najważniejsza jest praktyka.

Twórcy kursu chcieli stworzyć kurs tak, aby każdy mógł poświęcić na naukę tyle czasu, ile potrzebuje i dopasować ścieżkę nauki do własnych potrzeb.

Zespół Codegym przetłumaczył CS50 na język polski

Pewnego dnia osoba z naszego zespołu przypadkowo natknęła się na nagrania wideo wykładów z harwardzkiego kursu CS50 („Podstawy programowania i informatyki”). Wcześniej byliśmy sceptycznie nastawieni i dość krytycznie podchodziliśmy do nudnych, nieciekawych wykładów, które mają 10 lat w momencie, gdy studenci słyszą je po raz pierwszy.

Ale nie ma reguł bez wyjątków, a kurs Harvard CS50 jest właśnie takim wyjątkiem. Tak powinien wyglądać nowoczesny kurs uniwersytecki: konkretny, pouczający, inspirujący.

CS50 jest tak świetny, że Yale porzuciło swój własny kurs programowania właśnie na rzecz harwardzkiego CS50. Co więcej, od kilku lat nie tylko studenci Harvardu mogą brać udział w CS50, ale każdy, kto tylko chce! Można to zrobić, na stronie edX i to całkowicie za darmo. Jest jedno „ale”: ten kurs jest w języku angielskim. I wtedy uświadomiliśmy sobie, że musimy zająć się tłumaczeniem.

Teraz, dzięki CodeGym możesz otrzymać pełny dostęp do tego kursu zupełnie po polsku.

Wystarczy, że klikniesz tutaj. Jest to świetna okazja by poznać tajniki nie tylko informatyki, ale także jednego z najlepszych i najbardziej uznanych kursów na świecie

Brzmi kusząco? Naszym zdaniem tak. Jest to jeden z nielicznych kursów, który nie dość, że przystępnie skonstruowany i w języku polskim, to jest jeszcze w pełni darmowy i cieszy się świetną opinią wśród najlepszych uczonych i informatyków. Dla osób, które chcą wejść do świata IT jest to na pewno warta uwagi pozycja. Cóż… do zobaczenia na Harvardzie!

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Cała Polska

Na górę