Nasz profile

Czy tworzymy przyszłość, którą widział Stanisław Lem? Polscy naukowcy łączą siły z twórcami internetowymi na Facebooku i Instagramie

Cała Polska

Czy tworzymy przyszłość, którą widział Stanisław Lem? Polscy naukowcy łączą siły z twórcami internetowymi na Facebooku i Instagramie

Czy tworzymy przyszłość, którą widział Stanisław Lem? Polscy naukowcy łączą siły z twórcami internetowymi na Facebooku i Instagramie

Facebook świętuje 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema i zachęca do zerknięcia w przyszłość nauki i technologii w nawiązaniu do twórczości polskiego mistrza fantastyki naukowej.

W ramach zainicjowanej przez firmę akcji popularni twórcy oddają głos naukowcom, którzy przejmują ich kanały społecznościowe i porównają przyszłość, którą widział Lem z ich własnymi badaniami i refleksjami. Wizję przyszłości, którą tworzą polscy badacze, możemy poznać m.in. na kanałach Make Life HarderKasi GandorMichała Korkosza “Rozkosznego”Remigiusza Maciaszka “Rocka” i Patryka Mikiciuka.

Sto lat temu przyszedł na świat Stanisław Lem – czołowy polski futurysta i autor fantastyki naukowej

Sto lat temu przyszedł na świat Stanisław Lem – czołowy polski futurysta i autor fantastyki naukowej. W swojej twórczości zadawał pytania, które z czasem nabrały jeszcze znaczenia: o kierunek rozwoju społeczeństwa, granice między człowiekiem a maszyną, czy nasze miejsce we wszechświecie. Wiele z jego śmiałych wizji stało się rzeczywistością na naszych oczach: optony opisane w “Powrocie z gwiazd” to dzisiejsze ebooki. W “Dialogach” Lem opisywał możliwość sieci komputerowej, którą dziś nazwalibyśmy internetem. Wirtualna rzeczywistość, czyli lemowska fantomatyka to z kolei temat jednego z esejów zawartych w “Bombie Megabitowej”.

Takich przykładów jest znacznie więcej – wyobraźnia Stanisława Lema i celność jego projekcji zadziwia do dziś. A jakie wizje Lema wciąż czekają na spełnienie? Na to pytanie odpowiedzą polscy naukowcy i wynalazcy pracujący nad rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji, robotyki, biologii i wirtualnej rzeczywistości. W ramach akcji zainicjowanej przez Facebooka z okazji Roku Stanisława Lema goszczą oni na Instagramie i Facebooku popularnych polskich twórców.

Wśród nich są m.in. Petros Psyllos, elektronik i wynalazca uznany przez amerykańską edycję magazynu Forbes za jednego z 30 najlepszych młodych europejskich innowatorów. Petros bada sztuczną inteligencję, roboty społeczne, wirtualnych asystentów oraz interakcje na linii człowiek-maszyna. W ramach inicjatywy Facebooka za pośrednictwem kanału satyrycznego Make Life Harder opowiedział o tym czy maszyny mogą pisać poezję oraz jak technologia może nam pomóc pokonywać ograniczenia ludzkiego ciała.

Czy już wkrótce spotkania na księżycu, na dnie oceanu lub w środku puszczy amazońskiej będą naszą codziennością? Czy możliwe jest wykreowanie złudzenia doskonałego? O wirtualnej rzeczywistości i możliwościach jakie oferuje oraz o nowych pytaniach jakie rodzi opowie Jowita Guja, filozofka i kulturoznawczyni, która kieruje Laboratorium Badań Rzeczywistości Wirtualnej EduVRLab na krakowskiej AGH. A gościć będzie ją weteran polskiej sceny gamingowej, Remigiusz Maciaszek “Rock”.

Na ziemię sprowadzi nas Marcin Popkiewicz, klimatolog, analityk megatrendów, który zna odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania dotyczące powiązań między gospodarką, energią, zasobami naturalnymi a środowiskiem. Za pośrednictwem kanałów popularyzatorki nauki Kasi Gandor, Marcin opowie o najnowszych ustaleniach badaczy klimatu i o tym gdzie jesteśmy w walce z globalnym ociepleniem, a także co możemy zrobić by tę walkę wygrać.

Aleksandra Przegalińska to filozofka, badaczka sztucznej inteligencji i futurolożka, która w swojej pracy naukowej zajmuje się rozwojem nowych technologii, a zwłaszcza tych, które mają pozytywny wpływ na środowisko. W ramach cyklu Facebooka poruszy kwestię transportu przyszłości – opowie o tym jak sztuczna inteligencja może ulepszyć życie w mieście oraz dlaczego ulice pełne autonomicznych pojazdów to wciąż sci-fi. O Stanisławie Lemie i wizjach przyszłości będzie rozmawiać z dziennikarzem motoryzacyjnym Patrykiem Mikiciukiem.

Jak twierdzi Aleksandra Przegalińska, twórczość Lema miała dla niej duże znaczenie już od wczesnej młodości: „Czytałam Stanisława Lema jeszcze w liceum i myślę, że bardzo mnie zainspirował do tego, co robię dzisiaj. Wszyscy słyszeliśmy o Lemie, ale szczególnie dzisiaj powinniśmy bardziej słuchać jego samego. Miał niezwykle poważne podejście do technologii – zastanawiał się co może nam dać, jak urozmaicić nasze życie, ale też zwracał uwagę na ryzyko jakie może nieść. Jego twórczość jest prawdziwym, światowym diamentem science fiction.

Na koniec o jedzeniu przyszłości i o tym, jak za pomocą komórek mięśniowych wyhodować mięso w liściach szpinaku opowie Stanisław Łoboziak, biolog molekularny i szef laboratorium biologicznego w Centrum Nauki Kopernik, gdzie uprawia również rośliny owadożerne, zgłębia tajemnice hodowli świecących glonów morskich, bakterii i grzybów. Opowieści o przyszłości jaka czeka nasze talerze będzie można posłuchać na Facebooku i Instagramie blogera kulinarnego Michała Korkosza “Rozkosznego”.

– Nauka przenika twórczość Lema na wskroś: od opisu żmudnego, lecz fascynującego projektu badawczego zawartego w „Głosie Pana” czy też całkowicie nowej gałęzi nauki w „Solaris”, po postaci Trurla i Klapaucjusza – wielkich Konstruktorów, bohaterów błyskotliwej i tryskającej humorem „Cyberiady”. Jego twórczość fascynuje i przyciąga do nauki kolejne pokolenia i liczymy, że to samo uda się osiągnąć dzięki tej kampanii – tłumaczy Robert Bednarski, dyrektor generalny Facebooka w Europie Środkowo-Wschodniej.

Działania w ramach akcji można śledzić na kanałach twórców oraz na polskiej stronie Facebook App. Cały cykl poprzedzi transmisja na żywo z festiwalu Bomba Megabitowa, poświęconego twórczości Stanisława Lema. Na Facebooka App można obejrzeć nagrane dyskusje z udziałem ekspertów takich jak Natalia Hatalska, prof. Jerzy Bralczyk czy Karol Bielecki, którzy rozmawiali o przyszłości z punktu widzenia m.in. etyki, języka czy sportu.

Prowokowanie futurystycznych dyskusji to powracający motyw w działaniach Facebooka – są one również tematem drugiego sezonu podcastu Rozmowy Facebooka dostępnego na wszystkich największych platformach streamingowych.

(PAP)

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Cała Polska

Na górę