Nasz profile

Norwid widziany dzisiaj – konferencja w Muzeum Niepodległości

Warszawa

Norwid widziany dzisiaj – konferencja w Muzeum Niepodległości

Norwid widziany dzisiaj – konferencja w Muzeum Niepodległości

W piątek, 24 września, w dniu 200. rocznicy urodzin C.K. Norwida, o godz. 9.00, w Muzeum Niepodległości w Warszawie, odbędzie się Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Norwid widziany dzisiaj”.

O Cyprianie Kamilu Norwidzie najczęściej mówiono: „nieznany”, „zapomniany”, a o Jego twórczości – „trudna” i „niezrozumiała”. Konferencja w Muzeum Niepodległości może być doskonałą okazją do podjęcia próby zmiany tych ocen. Sądzimy, że warto raz jeszcze spojrzeć na biografię Norwida, przeanalizować Jego twórczość nie tylko w kontekście epoki, w której żył, ale też z punktu widzenia późniejszych odbiorców. Wspólnie chcemy spróbować odpowiedzieć na szereg pytań: Może wiersze Norwida, czytane dzisiaj, okażą się jednak łatwiejsze, niż przypuszczaliśmy? Być może inspirujące Go motywy, wydarzenia czy osoby nie tylko nie odeszły w niebyt, ale żyją w świadomości pokoleń właśnie dzięki poezji Norwida? A może uda się – w oparciu o dotychczasową wiedzę i dorobek badaczy Jego twórczości – wyjaśnić cały szereg zawiłości? Odbyć wspólnie z poetą podróż w czasie i przestrzeni?

Konferencja „Norwid widziany dzisiaj” ma charakter interdyscyplinarny. Wezmą w niej udział wybitni znawcy twórczości Norwida, historycy, badacze literatury, muzealnicy, biografiści i językoznawcy.

Pokłosiem obrad będzie recenzowana publikacja pokonferencyjna, zawierająca treść wygłoszonych referatów. W ten sposób pragniemy nie tylko udokumentować aktualny stan badań, ale także dotrzeć do możliwie szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tematyką twórczości C. K. Norwida, Jego twórczym wkładem w nowoczesną polską literaturę i kulturę oraz zasługami dla rodzimej sztuki.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale youtube Muzeum Niepodległości.

https://youtu.be/psMRmm-wIgo

Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie www.muzeum-niepodległosci.pl

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Warszawa

Na górę