Na najlepsze studenckie projekty czekają nagrody
Widoczne na co dzień zmiany klimatyczne, wzbudzają poważny niepokój i bunt wśród osób w wieku od 16 do 25 lat – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród 10 000 osób w 10 krajach. Te emocje motywują respondentów do proekologicznych działań i promowania tego typu postaw.
Stena Recycling już piąty raz nagrodzi studentów wprowadzających rozwiązania gospodarki cyrkularnej w Polsce lub promujących idee z nimi związane. Rusza kolejna edycja konkursu STENA CIRCULAR ECONOMY AWARD – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego, a na autorów najlepszych, studenckich projektów czeka 10 tysięcy złotych i laptopy.
18 października 2021 r. Stena Recycling zainaugurowała piątą już edycję konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego, którego celem jest wspieranie uczestników w rozwijaniu strategii cyrkularnych oraz promocja najciekawszych rozwiązań.
W 2021 r. psycholodzy z Uniwersytetu w Bath przeprowadzili największe międzynarodowe badanie lęku przed zmianami klimatycznymi wśród młodych ludzi. Aż 84% respondentów przyznało, że martwi się stanem środowiska naturalnego, a 45% stwierdziło, że ich odczucia dotyczące zmian klimatycznych negatywnie wpłynęły na ich codzienne życie i funkcjonowanie. Lęk klimatyczny wiąże się z wieloma emocjami: oprócz tych negatywnych jest także nadzieja, że zwiększanie świadomości na temat proekologicznych rozwiązań zmieni gospodarkę i społeczeństwo na stałe. Udział w konkursie Stena Recycling daje możliwość zabrania głosu młodemu pokoleniu studentów w sprawie przyszłości Polski oraz potrzeb, oczekiwań i kierunków kształtowania ich wizji rozwoju GOZ.
– Gospodarka cyrkularna to model gospodarczy, w którym produkty i ich komponenty są wykorzystywane wielokrotnie. W tym systemie „odpady” są zawracane do obiegu poprzez naprawę, ponowne wykorzystanie czy recykling. Świadomość i oczekiwania młodych Polaków w zakresie dbania o środowisko i odpowiedzialności konsumenckiej stale rosną, a oni sami chętnie angażują się w opracowywanie proekologicznych innowacji. Konkurs Stena Circular Economy Award ma na celu wsparcie studentów i promocję najciekawszych koncepcji. Zwycięskie projekty otrzymają grant na realizację oraz wsparcie naszych ekspertów – tłumaczy Piotr Bruździak, ekspert Stena Recycling, członek Jury konkursu.
Warto zauważyć, że gospodarka obiegu zamkniętego ma zalety wykraczające poza walory środowiskowe. W przeciwieństwie do gospodarki liniowej, GOZ może przynieść korzyści zarówno klimatowi, konsumentom, jak i biznesowi. Studenckie projekty wyróżnione w poprzednich edycjach konkursu z powodzeniem mogły być implementowane przez firmy lub wykorzystywane przez społeczeństwo. Coroczny wzrost liczby zgłaszanych rozwiązań to dowód na potrzebę i popularność ich wdrażania.
– Poszukujemy konkretnych działań i inicjatyw, aby promować najciekawsze z nich. Projekty studenckie, które zostały zgłoszone w poprzednich edycjach Stena Circular Economy Award, ujęły nas kreatywnością i nieszablonowym podejściem do tematu. Co ważne, były tak przygotowane, że dawały możliwość realnego wprowadzenia ich w życie. Liczymy, że tegoroczne zgłoszenia będą na jeszcze wyższym poziomie. Czekamy z nagrodami – grantem na 10 tysięcy złotych i sprzętem komputerowym dla kolejnych innowatorów – dodaje Piotr Bruździak.
Konkurs Stena Circular Economy Award został zainicjowany w 2017 roku i jest pierwszym w Polsce konkursem skierowanym do przedsiębiorstw i środowiska akademickiego pozwalającym na wymianę pomysłów i doświadczeń w obszarze gospodarki cyrkularnej. W poprzedniej edycji zwyciężył projekt „ŁACH” Łukasza Ziemby z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zaproponował on inicjatywę upcyclingową – więźniowie osadzeni w zakładzie karnym mogliby produkować pokrowce na telefony, tablety lub laptopy z resztek materiałów, które zostają z produkcji odzieży roboczej. Wyróżnienie otrzymali Piotr Długosz i Jacek Organiściak z Politechniki Łódzkiej i projekt „Wielorazowe opakowanie kurierskie”. Zaproponowali oni wprowadzenie opakowań wielokrotnego użytku do wysyłek kurierskich, wykonanych z „zielonych” polimerów.
Jak zgłosić się do konkursu:
Konkurs skierowany jest do firm i studentów. Zgłoszenia przyjmowane są w trzech kategoriach:
- dla przedsiębiorstw, które wdrożyły praktyki GOZ,
- dla przedsiębiorstw, które wdrożyły działania promujące GOZ,
- dla studentów, którzy zaproponują wdrożenie GOZ przydatne dla biznesu lub akcję społeczną promującą ideę GOZ.
Zgłoszenia można przesyłać do 6 lutego 2022 r. przez formularz znajdujący się na stronie: www.stenarecycling.pl/stena-circular-economy-award
Partnerami konkursu są: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Akademia Leona Koźmińskiego, Polska Izba Gospodarki Odpadami, Organizacja Odzysku Opakowań Rekopol, Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza oraz Kampania 17. Celów.
Zwycięzców poznamy wiosną 2022 roku. Zwycięzcy w kategorii studenckiej otrzymają laptopy oraz grant w wysokości do 10 000 zł na realizację projektu edukacyjnego z obszaru GOZ. Przedsiębiorstwa i studenci oraz ich uczelnie zostaną także wyróżnieni certyfikatem dobrych praktyk.
Nagrodą dla przedsiębiorstw, oprócz promocji swojego projektu jest możliwość wybrania z oferty Stena Recycling usługi środowiskowej lub szkoleniowej m.in. audytu czy szkolenia środowiskowego.
Szczegółowe informacje o konkursie oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie: www.stenarecycling.pl/stena-circular-economy-award
Czym jest GOZ
Gospodarka Obiegu Zamkniętego polega na racjonalnym i efektywnym wykorzystaniu zasobów oraz minimalizowaniu negatywnego wpływu wytwarzanych produktów na środowisko. GOZ jest przeciwieństwem gospodarki linearnej, w której cykl życia produktu ogranicza się do produkcji, użycia i wyrzucenia. Model cyrkularny jest jednym z priorytetów polityki Unii Europejskiej. Jednym z założeń jest m.in. osiągnięcie do 2030 roku poziomu 70% w odniesieniu do recyklingu odpadów opakowaniowych, 60% – odpadów komunalnych, 55% – plastiku, 60% – aluminium, 80% – metali żelaznych.
