Nasz profile

Dni Niepodległości 2021 w Muzeum Niepodległości w Warszawie

Warszawa

Dni Niepodległości 2021 w Muzeum Niepodległości w Warszawie

Dni Niepodległości 2021 w Muzeum Niepodległości w Warszawie

Od 11 do 14 listopada w Muzeum Niepodległości i jego oddziałach: Muzeum Więzienia Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej odbędzie się wspólne świętowanie Dni Niepodległości 2021.

Wstęp jest bezpłatny.

– Polonia Restituta, Polska Odrodzona – hasło to elektryzuje Polaków od ponad stu lat. Polska odzyskała w 1918 roku niepodległość, wolność, niezależność. Marzenie całych pokoleń stało się faktem – mówi dr Tadeusz Skoczek, Dyrektor Muzeum Niepodległości. – Proces ten trwał wiele lat. Przez lata niewoli Polacy nie zapomnieli o niepodległości, walczyli o nią w przeróżny sposób: na polach walki, w powstaniach, ale też rozwijając przemysł, modernizując gospodarkę. Różne były owe drogi prowadzące do wymarzonej wolności i niepozbawione wewnętrznych sporów i polemik.

Dni Niepodległości 2021 rozpoczną się 11 listopada uroczystością historyczno-artystyczną „Semper et ubique” współorganizowaną przez Fundację Polonia Union oraz koncertem pieśni patriotycznych pt.: „Ta, co zwyciężyław wykonaniu chóru męskiego im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa”.

12 listopada zacznie się spotkanie przy pomniku pracy nauczyciela w Parku Traugutta, następnie przeniesie się do Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, gdzie odbędzie się Finał XVIII edycji konkursu „Niepodległa” oraz prezentacja rzeźby Marszałka Józefa Piłsudskiego, zakupionej dzięki wsparciu Fundacji PGE.

Rzeźba jest kopią wykonaną przez Marcina Roszczyka, na podstawie gipsowego modelu autorstwa Antoniego Miszewskiego, do którego osobiście pozował Marszałek Józef Piłsudski. Zarówno autor oryginału, jak i twórca kopii, zaliczają się do cenionych i wielokrotne nagradzanych polskich rzeźbiarzy.

13 listopada odbędzie się wernisaż wystawy „Damy serca Tadeusza Kościuszki” współorganizowany przez Polską Fundację Kościuszkowską. Portrety, autorstwa Hakoba Mikayelyana, przedstawiają 10 kobiet, które odegrały istotną rolę w życiu bohatera, począwszy od jego matki Tekli Kościuszkowej, poprzez wizerunki Ludwiki Sosnowskiej Lubomirskiej, Anny Zamoyskiej (Sapieżyny), Wirydianny Fiszerowej, Tekli Żurowskiej, Zofii Potockiej, Emilii Zeltner, a skończywszy na Marii Krystynie Albertynie Carigan.

Z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum wydało okolicznościowe pocztówki.

Szczegółowy program Dni Niepodległości 2021 jest dostępny na stronie internetowej www.muzeum-niepodleglosci.pl.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Warszawa

Na górę