Nasz profile

Eiffel Excellence to francuzki program stypendialny

Studenci

Eiffel Excellence to francuzki program stypendialny

Eiffel Excellence to francuzki program stypendialny

Eiffel Excellence to prestiżowy program stypendialny francuskiego Ministerstwa Europy i Spraw  Zagranicznych.

Jest on skierowany do najzdolniejszych studentów zagranicznych, którzy chcieliby odbyć  studia we Francji na poziomie magisterskim lub doktoranckim, w czterech dziedzinach: nauki  techniczne, ekonomia i zarządzanie, prawo oraz nauki polityczne oraz – dodatkowo – w szeroko  rozumianej dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych na poziomie doktoranckim.

Charakterystyczne dla stypendium Eiffel jest to, że o przyznanie stypendium dla danego kandydata  wnioskuje nie sam kandydat, ale wybrana przez niego uczelnia lub szkoła doktorska, zobowiązując się  tym samym do przyjęcia go na studia, jeśli zostanie laureatem programu Eiffel. Aplikacje mogą być  składane przez wszystkie francuskie uczelnie.

Osoby zainteresowane muszą skontaktować się bezpośrednio z działem współpracy  międzynarodowej wybranej francuskiej uczelni, aby poznać jej wewnętrzne warunki i termin  składania aplikacji na stypendium Eiffel. Szczegółowe informacje i wnioski zamieszczane są na  stronach internetowych uczelni. Następnie uczelnia ocenia otrzymaną aplikację i jeśli ją popiera,  przekazuje wniosek do agencji Campus France w Paryżu.

W dalszej kolejności aplikacje oceniane są na podstawie trzech kryteriów:

  • jakości przedstawionej kandydatury
  • strategii międzynarodowej uczelni zgłaszającej
  • priorytetów geograficznych Ministerstwa Europy i Spraw Zagranicznych, tj. pierwszeństwa w  dostępie do programu dla studentów z krajów rozwijających się.

W ostatniej edycji programu przyznane zostały 347 stypendia na rok akademicki 2021-2022: 309 na  poziomie magisterskim i 38 na poziomie doktoranckim. Wśród laureatów z całego świata znalazły się dwie studentki z Polski. 

Laureaci programu otrzymują miesięczne stypendium w wysokości 1181 euro na studia magisterskie i 1700 euro na studia doktoranckie. Otrzymują również dofinansowanie do kosztów  podróży, ubezpieczenia zdrowotnego oraz dodatek mieszkaniowy. Przysługują im także zniżki w  instytucjach kultury i obiektach sportowych.

Stypendium przyznawane jest na okres:

∙ do 12 miesięcy na ostatnim roku studiów magisterskich (poziom M2)

∙ do 24 miesięcy na okres dwóch lat studiów magisterskich (poziom M1 i M2) ∙ do 36 miesięcy na zrealizowanie studiów inżynierskich (zazwyczaj we Francji jest to poziom  L3, M1 i M2)

∙ do 12 miesięcy na studia doktoranckie.

Tegoroczny kalendarz aplikacji jest następujący:  

  • Rozpoczęcie naboru wniosków oraz termin przyjmowania aplikacji przez uczelnie: od października do grudnia 2021 r., dokładny termin określony jest wewnętrznie przez daną  uczelnię – zapoznaj się z kalendarzem aplikacji bezpośrednio na stronie wybranej uczelni francuskiej
  • Termin przyjmowania aplikacji od uczelni przez Campus France w Paryżu: 7 stycznia 2022 r.
  • Ogłoszenie wyników: od 4 kwietnia 2022 r.

W obecnie trwającym naborze przyjmowane są aplikacje na stypendia rozpoczynające się od  września 2022 r.

Informacje o programie oraz vademecum dla kandydata dostępne są na stronie Campus France Polska:

pologne.campusfrance.org/pl/programy-stypendialne-0 

W przypadku wszelkich pytań związanych ze stypendiami czy studiami we Francji zapraszamy do  kontaktu z Campus France Polska:

WARSZAWA – varsovie@campusfrance.org, tel.: 22 505 98 11

KRAKÓW – cracovie@campusfrance.org, tel.: 12 424 53 05

pologne.campusfrance.org 

facebook.com/CampusFrancePolska

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę