Nasz profile

„Sukienka” – produkcja Warszawskiej Szkoły Filmowej nominowana do Oscara!

Studenci

„Sukienka” – produkcja Warszawskiej Szkoły Filmowej nominowana do Oscara!

„Sukienka” – produkcja Warszawskiej Szkoły Filmowej nominowana do Oscara!

Film Sukienka nakręcony przez studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej otrzymał nominację do Nagród Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Aktorski Film Krótkometrażowy.

Krótkometrażowy film „Sukienka” to historia niepełnosprawnej kobiety, która marzy o miłości i bliskości.

Reżyserem i jednocześnie scenarzystą obrazu jest Tadeusz Łysiak, student Warszawskiej Szkoły Filmowej. Produkcja pokazywana była na niemal 40. festiwalach filmowych na całym świecie i zdobyła 18 nagród oraz wyróżnień. Wygrana na prestiżowym Atlanta Film Festival umożliwiła „Sukience” ubieganie się o nominację do Oscara.

Decyzją członków Akademii Filmowej ten studencki projekt zawalczy teraz o najważniejszą nagrodę w branży filmowej.

Pracująca w przydrożnym motelu niskorosła Julia nie chce już dłużej tłumić w sobie pożądania, seksualności i tęsknoty za fizyczną bliskością. Kiedy w jej życiu pojawia się przystojny kierowca ciężarówki, jej niezrealizowane fantazje zaczynają się ucieleśniać. Ale „Sukienka” to nie tylko historia kobiety spotykającej mężczyznę. Fizycznie odmienna od otaczającego ją społeczeństwa Julia doświadcza wielu przykrości. „Sukienka” to uniwersalna opowieść o tęsknocie, która dotyka każdego, bez względu na dzielące nas bariery i różnice.

Film odważnie przełamuje tabu narosłe wokół seksualności osób z niepełnosprawnościami. Prowokuje także do dyskusji na temat zwiększenia obecności tej grupy na ekranie i pomaga obalić krzywdzący stereotyp, jakoby osoby te nie były zdolne do pracy czy aktorstwa.

– Chciałabym, żeby to było naturalne, że osoby z różnymi niepełnosprawnościami są w kinie i są wśród nas – mówi wcielająca się w główną rolę Anna Dzieduszycka. Jej kreacja aktorska została doceniona na wielu festiwalach w kraju i zagranicą. Anna została nagrodzona m.in. Nagrodą Główną dla Najlepszej Aktorki podczas Flicker’s Rhode Island International Film Festival w USA. Jury argumentowało werdykt słowami:

Wow! Kreacja pełna niuansów i subtelności. Anna pokazała widzom perspektywę osób, które od dawna nie miały w kinie dostatecznej reprezentacji. Poprzez swoją postać stworzyła świat, który zostaje z widzami na długo po zakończeniu seansu”

Historia opowiedziana w „Sukience” zmusza także do refleksji nad kondycją społeczeństwa, które stało się niemal niewolnikiem sztucznie wykreowanych wzorców piękna.

– Kanony urody są zdecydowanie zbyt bezwzględne – podkreśla reżyser filmu, Tadeusz Łysiak. – Czasem zapominamy o tym, że wszyscy jesteśmy ulepieni z tej samej gliny i każde z nas potrzebuje miłości. Świat jest pełen samotnych ludzi, którzy na tę samotność nie zasługują. Mam nadzieję, że nasz film zwróci uwagę widzów na ten problem i sprawi, że aspekty fizyczne takie jak uroda, wzrost, czy waga przestaną być dla nich aż tak istotne.

Nad nominowanym do Oscara tytułem pracował zespół złożony głównie ze studentów i absolwentów Warszawskiej Szkoły Filmowej. Reżyser, Tadeusz Łysiak, był uczestnikiem prestiżowego programu FUTURE FRAMES – Generation NEXT of European Cinema w ramach Eastern Promises przy festiwalu w Karlowych Warach. Jest też laureatem nagrody „Odkrywczego Oka” przyznawanej młodym, utalentowanym twórcom podczas Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, w Chicago. Poprzedni wielokrotnie nagradzany film Tadeusza Łysiaka – „Techno” z Danutą Stenką i Leszkiem Abrahamowiczem w rolach głównych  doczekał się ponad miliona wyświetleń na YouTube.

Autor zdjęć, Konrad Bloch, jest absolwentem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Za swoją pracę operatorską na planie „Sukienki” doceniono go m.in. podczas 45. Festiwalu w Gdyni nagrodą od firmy HeliografBrązową Kijanką podczas Festiwalu Camerimage oraz nagrodą za Najlepsze Zdjęcia 38. Sulmona Film Festival.

Producentem filmu jest współzałożyciel i Kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej, reżyser i scenarzysta – Maciej Ślesicki. Producent wielu filmów studenckich, m.in. Naszej Klątwy, która w 2015 roku była nominowana do Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Dokument.

„Sukienkę” koprodukowały także firmy: DOBROMIŁO i GŁOŚNO. Projekt dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za dystrybucję i sprzedaż międzynarodową odpowiada Salaud Morisset.

„Sukienka” to jedyna w tym roku produkcja z Polski, która może sięgnąć po Nagrodę Akademii Filmowej. Już wkrótce nasi rodzimi twórcy przejdą się po czerwonym dywanie razem z największymi gwiazdami światowego kina. Wyniki oscarowego wyścigu poznamy 27 marca podczas 94. Ceremonii Wręczenia Nagród Akademii Filmowej.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę