Nasz profile

Zakończył się Jubileuszowy Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii

Patronaty

Zakończył się Jubileuszowy Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii

Zakończył się Jubileuszowy Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii

W obliczu współczesnych zmian społecznych i politycznych, na myśli młodych ludzi naturalnie nasuwa się temat transformacji. Jak zmieni się sektor medyczny w świetle pandemii COVID-19? Jak powinna wyglądać zielona transformacja energetyczna Polski? Czy potrafimy stanąć ponad podziałami i zbudować silne społeczeństwo obywatelskie?

Między innymi z tymi pytaniami zmagali się na początku lutego ambitni polscy studenci z najlepszych brytyjskich uczelni, podczas Kongresu Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii.

Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii jest najstarszą i największą tego typu konferencją studencką na Wyspach. W tym roku miała miejsce piętnasta, jubileuszowa edycja wydarzenia. Warto nadmienić, że Kongres wrócił do korzeni i po raz kolejny został zorganizowany w jednej z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie – Uniwersytecie Oksfordzkim.

– Polscy studenci na Wyspach to grupa wyjątkowa – mówi Weronika Lurka. – To osoby, z którymi nie tylko chce się spędzać czas towarzysko, ale które też bezustannie pobudzają do działania. Jednakże Brexit oraz COVID-19 drastycznie zmieniły nasze realia. Mijają dwa lata od początku pandemii. Osoby, które od tego czasu rozpoczęły studia, nie miały szansy, by spotkać się i poznać tak jak reszta z nas w poprzednich latach. Nie otrzymały tej możliwości, którą ja dostałam w 2019 roku, kiedy poznałam wszystkich tych fantastycznych ludzi, którzy przyjęli mnie do społeczności polskich studentów w Wielkiej Brytanii – dodaje.

– Dlatego już od początku 2021 roku, przy okazji spotkań towarzyskich, śmiałyśmy się z Natalią, że to właśnie my powinnyśmy zorganizować kolejny Kongres, by świętować jubileuszową edycję tam, gdzie się to wszystko zaczęło – w Oksfordzie – mówi Lurka. – A przy okazji pozwolić studentom, dotkniętym przez pandemię, doświadczyć studenckiego życia oraz tego, co polska społeczność ma do zaoferowania i co miałyśmy szczęście otrzymać od starszych kolegów i koleżanek – dodaje.

– Jednak, jeśli mogę być całkowicie szczera, to muszę przyznać, że aż do ostatniej sekundy przed zaprezentowaniem naszego pomysłu na Kongres, nie wierzyłam, że naprawdę się na to zdecydujemy – mówi Lurka. – Ostatni rok był istnym rollercoasterem. Jednego dnia byłam przekonana, że ta edycja Kongresu będzie lepsza niż wszystkie pozostałe, drugiego, że konferencja się nie odbędzie. To, co wszyscy widzieliście na wydarzeniu, to tylko – i aż – zwieńczenie ogromu pracy, włożonego w Kongres przez cały zespół. Chciałabym podziękować wszystkim naszym członkom zespołu, którzy włożyli w tę inicjatywę całe swoje serce, i dzięki którym mogliście uczestniczyć w Kongresie.

Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii odwiedziło ponad 400 uczestników, aby wspólnie rozmawiać o tematach istotnych dla młodego pokolenia i konsekwencjach dla Polski.

Wspomniane wydarzenie nie tylko daje możliwość poszerzenia horyzontów i zdobywania wiedzy oraz doświadczenia przydatnego w kontekście przyszłej kariery zawodowej, ale przede wszystkim stanowi wyjątkową okazję do poznawania nowych osób, instytucji jak i idei.

Kongres, jak co roku, połączył ambitnych studentów z wybitnymi, polskimi i zagranicznymi gośćmi ze świata polityki, biznesu, nauki czy kultury.

Podczas dwóch dni konferencji studenci mieli okazję uczestniczyć w panelach dyskusyjnych prowadzonych przez czołowe postaci polskiej polityki, nauki, biznesu oraz kultury, jak na przykład: Elżbieta Bieńkowska, Radosław Sikorski, Agnieszka Holland czy Wojciech Szeląg. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. przyszłość polskiego sektora medycznego, transformacja polskiego systemu energetycznego oraz budowa silnego społeczeństwa obywatelskiego.

Uczestnicy brali udział w wyjątkowych warsztatach prowadzonych przez czołowe polskie i zagraniczne firmy, takie jak Goldman Sachs czy CEC Group, a całość wzbogaciło wydarzenia towarzyskie, gdzie w kameralnych okolicznościach uczestnicy mogli porozmawiać i poznać topowe postaci polskiej sceny biznesu, nauki, polityki jak i kultury.

Zważając na jubileuszowy charakter edycji Kongresu, organizatorzy zadbali aby imponowała ona nie tylko aspektem merytorycznym. Oficjalne otwarcie odbyło się w Sheldonian Theatre, prestiżowym budynku Uniwersytetu Oksfordzkiego, gdzie przemawiali mieli między innymi Królowa Elżbieta II, Barack Obama, czy J.R.R. Tolkien.

Piątkowa część zakończyła się wydarzeniem towarzyskim w zabytkowym Muzeum Historii Naturalnej, a oczekiwany przez wszystkich sobotni bal odbył się w Ratuszu Miejskim.

Więcej informacji nt. Kongresu znaleźć można na stronie internetowej i mediach

społecznościowych:

https://polishcongress.com/

https://www.facebook.com/congressofpolishstudentsocieties/

https://www.instagram.com/congressofplstudents/

https://pl.linkedin.com/company/polishcongress

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Patronaty

Na górę