Nasz profile

Obowiązkowe szczepienia, zmiany w egzaminach, rekrutacja online – jak w 2022 wyglądają studia za granicą

Studenci

Obowiązkowe szczepienia, zmiany w egzaminach, rekrutacja online – jak w 2022 wyglądają studia za granicą

Obowiązkowe szczepienia, zmiany w egzaminach, rekrutacja online – jak w 2022 wyglądają studia za granicą

Coraz więcej europejskich uczelni decyduje się na powrót do nauki stacjonarnej, ale stawiają wymagania – paszport covidowy, maseczki. Uniwersytety w Stanach Zjednoczonych pozostają przy zajęciach online, jednocześnie utrzymując obowiązek szczepień.

Zagraniczne uczelnie na bieżąco obserwują rozwój sytuacji pandemicznej i stosują różne ograniczenia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pandemii.

· Uniwersytety we Włoszech, które powróciły do nauki stacjonarnej, wymagają od uczniów i wykładowców wylegitymowania się Covid Passem, niektóre z nich – przy każdorazowym wejściu do budynku.
· W Wielkiej Brytanii większość uczelni prowadzi nauczanie stacjonarne, z możliwością przejścia na naukę hybrydową. Studenci zobowiązani są nosić maski w przestrzeniach zamkniętych. Nieliczne placówki zostały jeszcze przy systemie hybrydowym, np. Durham University, ze względu na zwiększoną liczbę przypadków zakażenia Omikronem.
· Uniwersytety w Stanach Zjednoczonych zdecydowały się pozostać online, ale większość z nich wprowadziła obowiązkowe szczepienia przeciw Covid-19 (trzy dawki).

· Uniwersytety analizują sytuację i wprowadzają na bieżąco zmiany w zasadach funkcjonowania. W pierwszym semestrze 2021/2022 większość uniwersytetów w USA działała stacjonarnie.

– Wraz ze wzrostem zachorowań zdecydowano o powrocie do zajęć zdalnych. Powrót do sal wykładowych przewiduje się dopiero, gdy fala zachorowań na Omikron będzie się wypłaszczać – wyjaśnia Elżbieta Bołdyriew z firmy doradztwa edukacyjnego Elab Education Laboratory.

Bezpieczeństwo i restrykcje

Uczelnie w Stanach Zjednoczonych odradzają studentom przebywania w dużych skupiskach ludzi oraz zalecają wykonywanie testów PCR. Na Uniwersytecie Kalifornijskim studenci mogą korzystać z automatów samoobsługowych z testami. W przypadku dojazdów komunikacją uczelnianą, student musi każdorazowo potwierdzić brak niepokojących objawów. Niektóre uniwersytety przeprowadzają dezynfekcję sal, wind i pomieszczeń wspólnych kilka razy dziennie. W strefie przyuczelnianej przeprowadza się również badania ścieków na obecność Covid-19.

W Wielkiej Brytanii szczepienia nie są wymagane, studenci są jedynie zachęcani do przyjęcia trzech dawek szczepionki. Wiele uniwersytetów nadal wymaga noszenia masek w przestrzeniach zamkniętych, mimo że nie jest to już obowiązkowe w innych miejscach w kraju. Istnieje również grupa studentów, która zdecydowała się na kontynuowanie zajęć całkowicie online – taka możliwość przed pandemią była rzadkością.

Elastyczne egzaminy

Czas pandemii wymusił na uczelniach wprowadzenie nowych form zaliczeń, oprócz egzaminów stacjonarnych, tzw. in-person, studenci mogli odpowiadać na pytania via Zoom lub przygotować esej na zadane zagadnienia, tzw. take-home. Obecnie w Wielkiej Brytanii kładzie się nacisk na powrót do sposobu egzaminowania przedpandemicznego. Nie oznacza to jednak, że osoby czasowo niedysponowane są wykluczone. Wiele uczelni umożliwia podejście do egzaminu w późniejszym terminie.

W Stanach Zjednoczonych egzaminy można zaliczyć na dwa sposoby: stacjonarnie lub zdalnie, w dogodnych dla studenta godzinach. Jest to ułatwienie dla osób mieszkających w innych strefach czasowych.

Zmieniona rekrutacja

Pandemia Covid-19 wpłynęła na proces rekrutacyjny. W wielu przypadkach uczelnie zagraniczne, w tym we Włoszech, Holandii czy Wielkiej Brytanii, umożliwiły aplikację online, bez koniecznej obecności aplikanta w danym państwie.

Również Stany Zjednoczone znacząco uprościły procedury kwalifikacji. Zaczęto akceptować certyfikaty TOEFL Take-Home lub Duolingo. Egzaminy do tej pory wymagane do przyjęcia na wiele szkół, takie jak GRE General, GRE Subject Test czy SAT były nieuwzględniane lub opcjonalne.

– Zmiana procesu rekrutacji w całości na online może stanowić wielkie ułatwienie dla Polaków chcących rozpocząć studia za granicą. Dotychczas na większości uczelni europejskich aplikanci musieli się pojawić fizycznie np. na interview lub selection day, teraz całość aplikacji można przeprowadzić z Polski – zaznacza Elżbieta Bołdyriew z Elab Education Laboratory.

Ponieważ sytuacja epidemiologiczna zmienia się z tygodnia na tydzień, eksperci z Elab radzą, by obowiązujące zasady sprawdzać na bieżąco na stronie wybranej uczelni oraz na stronach dotyczących szkolnictwa wyższego w danych krajach, np. www.ucas.com.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę