Nasz profile

Analityka biznesowa, sztuczna inteligencja, a może architektura? Które kierunki studiów zyskają na popularności w 2022 roku?

Poradniki

Analityka biznesowa, sztuczna inteligencja, a może architektura? Które kierunki studiów zyskają na popularności w 2022 roku?

Analityka biznesowa, sztuczna inteligencja, a może architektura? Które kierunki studiów zyskają na popularności w 2022 roku?

Zagraniczne uczelnie na bieżąco obserwują i badają rynek pracy, a także starają się przewidzieć, jakie kompetencje będą doceniane przez pracodawców w przyszłości.

W szkołach wyższych w takich krajach jak np. Holandia, Dania, Irlandia czy Włochy od lat odchodzi się od tradycyjnego, teoretycznego sposobu nauczania i stawia się przede wszystkim na podejście praktyczne. Zajęcia prowadzone są przez fachowców w swojej branży, którzy poza pracą na uczelni, rozwijają swoje firmy, prowadzą projekty biznesowe i wdrażają nowe rozwiązania na rynek.

– Jest to zapewne jeden z powodów, dla których osoby aplikujące na zagraniczną uczelnię coraz częściej wybierają kierunki związane z biznesem, zarządzaniem i ekonomią. Poznanie tajników działania firm już na starcie daje dużą przewagę na rynku pracy po zakończeniu nauki – mówi Izabella Siedlecka z Elab Education Laboratory, firmy doradztwa edukacyjnego.

W ostatnim czasie na popularności zyskują kierunki związane z umiejętnościami technicznymi – Computer Science, Mechanical Engineering oraz Artificial Intelligence. Jest to spowodowane szybko rozwijającym się rynkiem IT. Stałym zainteresowaniem mogą pochwalić się wspomniane kierunki biznesowe i rozwijające kompetencje zarządcze, np. Business Analytics. W zeszłym roku spośród osób aplikujących na studia zagraniczne z Elab, najwięcej, bo aż 21 proc., składało papiery na kierunki z zakresu Business, Management & Economics.

Nie oznacza to jednak, że powodzeniem cieszą się wyłącznie kierunki biznesowe czy techniczne. Wielu kandydatów wybierze w tym roku również psychologię czy medycynę – wynika z szacunków Elab.

Z pierwszych danych wynika, że osoby zainteresowane dziedzinami społecznymi czy humanistycznymi zdecydują się na kierunki takie jak Politics, Philosphy, European Studies czy Global Studies. Na popularności zyskuje także Liberal Arts, który oferuje możliwość połączenia specjalizacji z różnych dziedzin.

Zależnie od zainteresowań, tego typu kierunki mogą dać studentowi szersze spojrzenie na wiele zjawisk i pozwalają na bardziej interdyscyplinarne podejście do wielu wyzwań. Taka postawa, szeroki zakres zainteresowań i umiejętności miękkie są coraz bardziej doceniane w wielu firmach.

– Aplikanci wybierając kierunek, często decydują się na te, które będą dawały im jak największe możliwości na zmieniającym się bardzo dynamicznie rynku pracy. Chcą, by wykształcenie pozwalało im elastycznie podchodzić do dalszej kariery zawodowej w myśl koncepcji long life learning – mówi Dorota Makos z Elab Education Laboratory.

Możliwość przebranżowienia i elastyczność również są brane pod uwagę w trakcie wyboru kierunku. Według McKinsey, do końca obecnej dekady przekwalifikowania będzie musiało dokonać nawet 375 mln pracowników. Na wybór wpływają również megatrendy, które oddziałują na rynek pracy.

OECD wymienia wśród nich m.in. szybki rozwój nowych technologii, rozwój inteligentnych maszyn, ale także podwyższającą się średnią wieku.

Rośnie zainteresowanie architekturą

Jednym z kierunków, które zyskują na popularności w ostatnich latach jest architektura. Wśród polskich absolwentów szkół średnich planujących dostać się na taką specjalizację zainteresowaniem cieszą się szczególnie uczelnie w Irlandii i we Włoszech.

Plusem studiowania w Irlandii jest możliwość obcowania z językiem angielskim nawet poza zajęciami na uczelni, zwolnienie z płatności opłat za studia dla osób z Unii Europejskiej (studenci opłacają jedynie tzw. Student Contribution w wysokości 3 tys. euro rocznie) oraz nowatorskie spojrzenie na architekturę.

Z kolei włoskie uczelnie przyciągają osoby, które chcą zgłębiać wiedzę z zakresu architektury w szerszej perspektywie. Dlatego też egzamin wstępny na włoskie politechniki jest dość ogólny i wymaga solidnego przygotowania m.in. ze znajomości historii sztuki czy kultury.

– W samym 2021 roku odnotowaliśmy wzrost zainteresowania architekturą o 8,5 proc. względem roku poprzedniego. Z tej przyczyny opracowaliśmy autorskie warsztaty przygotowujące do egzaminów wstępnych na architekturę we Włoszech – komentuje Dorota Makos z Elab Education Laboratory.

Które kraje wybiorą Polki i Polacy?

Jeszcze w 2021 roku największą popularnością wśród polskich maturzystów cieszyły się studia w Wielkiej Brytanii. Papiery na tamtejsze uczelnie złożyło 46 proc. osób zainteresowanych nauką za granicą. Wydaje się, że w 2022 roku liczba osób zainteresowanych studiami na Wyspach ponownie spadnie. Głównym powodem jest brexit, który całkowicie zmienił proces przyznawania kredytów studenckich oraz utrudnił rekrutację. Główną alternatywą dla aplikantów stały się Holandia i Dania a tuż za nimi plasują się Włochy i Irlandia.

– Dużą zachętą do studiowania w krajach takich jak Holandia, Włochy czy Irlandia jest szeroka dostępność kierunków w języku angielskim. Jest to także świetne rozwiązanie zarówno pod względem jakości kształcenia, jak i w wymiarze finansowym – komentuje Izabella Siedlecka z Elab Education Laboratory.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Poradniki

Na górę