Nasz profile

Rozwój

Trzeci wymiar

Trzeci wymiar

Czy marzyłeś kiedyś o tym, by, nie wyjeżdżając z Polski, odwiedzić Afrykę? Dzięki nowoczesnemu laboratorium powstającemu na politechnice niedługo będzie to możliwe!

Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej to nowoczesny projekt powstający w ramach projektu Infrastruktury Szkolnictwa Wyższego i Środowiska. Laboratorium będzie miało kształt sześcianu, a w środku będzie znajdowała się kula, określana jako urządzenie stymulujące autonomiczne przemieszczanie się wewnątrz sceny generowanej komputerowo, co umożliwia wirtualny spacer w miejscu. Ponadto będzie ona opatrzona wizualizacją trójwymiarowego obrazu, podłączona do komputera wraz z niezbędnymi multimediami. Inwestycję w wirtualną rzeczywistość rozpoczęli już Niemcy, Rosjanie i Czesi. Jak widać, jest to pewnego rodzaju międzynarodowa inicjatywa. Polacy nie mogą być gorsi. Projekt ma realizować kilka zadań.

Dla studentów…

‒ Symulacja wirtualnego spaceru będzie realizowała treści programowe przedmiotu rzeczywistość wirtualna ‒ zapowiada koordynator projektu, Jarosław Parzuchowski. ‒ Sto tysięcy studentów określonych specjalizacji będzie mogło uczestniczyć w zajęciach z tego przedmiotu ‒ mówi Parzuchowski.

…służb mundurowych…

Poza tym laboratorium będzie służyć służbom publicznym m.in. poprzez symulowanie wirtualnych pól walki dla straży pożarnej, w szkoleniach strażaków.

Projekt ma również realizować cele rekreacyjne. Za pomocą nowoczesnej technologii wszyscy pasjonaci turystyki będą mogli wirtualnie zwiedzać muzea i inne zabytki.

…i lekarzy

Zaskakującą możliwością jest leczenie mogące odbywać się w rzeczywistości wirtualnej. Do listy chorób, które będzie można leczyć w laboratorium, zalicza się m.in. klaustrofobię. Oprócz tego właśnie w tym miejscu będą odbywać się próby diagnozy różnych chorób wymagających rehabilitacji. Wszystko będzie się odbywało poprzez badanie występowania reakcji na bodźce, powstałe podczas zanurzenia się w tej przestrzeni.

Projekt

Przedsięwzięcie powstaje pod nazwą Nowoczesne audytoria Politechniki Gdańskiej. Prace budowlane rozpoczęły się na początku października 2008 roku i mają być zakończone pod koniec 2013 roku. Kwota całej inwestycji, bez wliczania robót budowlanych, nie przekroczy czterech i pół miliona złotych. Na uwagę zasługuje fakt, że projektowaniem tej przestrzeni zajęli się specjaliści Wydziału ETI.

Niewątpliwie projekt Politechniki Gdańskiej budzi nadzieje na przyszłość. Zapowiada rozwój leczenia, edukacji i turystyki w rzeczywistości wirtualnej. Oferuje fragment prawdziwej rzeczywistości, trochę poprawionej i jakby lepszej. Trzeci wymiar tak naprawdę nie istnieje, ale jednak niewykluczone, że dzięki wyobraźni naukowców – eksperymentatorów, stanie się on realny.

Opis rysunku tytułowego:
Rysunek przedstawia konstrukcję wirtualnej przestrzeni. Człowiek będący w środku, staje się kosmitą obserwującym wszystko to, co dzieje się dookoła. Materiały Politechniki Gdańskiej.

(Malwina Bałdowska)

CZYTAJ DALEJ
Zobacz również

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Rozwój

Na górę