Nasz profile

Studenci Technologii Kosmicznych i Satelitarnych stworzyli łazik marsjański

Trójmiasto

Studenci Technologii Kosmicznych i Satelitarnych stworzyli łazik marsjański

Studenci Technologii Kosmicznych i Satelitarnych stworzyli łazik marsjański

Waży 4,5 kg, porusza się z prędkością… 4 cm/s, a z urządzeniem sterującym (np. smartphonem) komunikuje się przez Bluetooth. Mowa o Positivity Mars Rover – czyli o łaziku marsjańskim, który zaprojektowali i zbudowali studenci II semestru Technologii Kosmicznych i Satelitarnych.

Twórcami łazika marsjańskiego są Dominika Lech, Michał Kropski, Bartosz Kryński oraz Jakub Sulewski.

Celem było zaprojektowanie pojazdu wyposażonego w kamerę, cyfrowy czujnik temperatury oraz system łączności bezprzewodowej, mającego za zadanie poruszać się w trudnych warunkach terenowych, wzorowanych na powierzchni planety Mars. Ponadto pojazd pokonuje wzniesienia o kącie nachylenia 45 stopni oraz pokonuje przeszkody o wysokości równej średnicy koła. Jest także sterowany zdalnie bez kontaktu wzrokowego, a nawet bezkontaktowo mierzy temperaturę badanej powierzchni i otoczenia.

Projekt przewiduje możliwość rozwoju i kontynuacji w kierunku wyposażenia w dodatkowe instrumenty oraz system pozwalający na autonomiczne poruszanie się.

Korpus pojazdu jest prostopadłościenną bryłą o wymiarach 320x170x90 mm. Rama konstrukcji zbudowana jest z kształtowników aluminiowych o profilu rury kwadratowej 13x13x1 mm, połączonych ze sobą łącznikami z tworzywa. Ściany korpusu wykonane zostały przy użyciu technologii druku 3D, przytwierdzone do ramy przy pomocy połączeń śrubowych. Zadaniem korpusu jest utrzymywanie systemów sterowania oraz zasilania z dala od zanieczyszczeń.

European Rover Challenge

Projekt Positivity Mars Rover nie powstał bez powodu – to zapowiedź większego projektu–Sanguine Mars Rover, łazika, z którym studenci pojadą na European Rover Challenge. To coroczne międzynarodowe zawody robotów marsjańskich, w których biorą udział drużyny z całego świata.

ERC to największe wydarzenie robotyczno-kosmiczne w Europie skierowane do świata nauki i biznesu, sektora nowych technologii oraz do szerokiej publiczności. Zawody European Rover Challenge, podobnie jak University Rover Challenge, należą do Rover Challenge Series – ligi najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie.

Głównym trzonem ERC jest międzynarodowy konkurs robotów marsjańskich, w którym uczestniczą studenci, doktoranci, absolwenci i pracownicy naukowi uczelni wyższych z całego świata.

Drużyny złożone są z kilkunastu osób, które przez dwanaście miesięcy ciężko pracują nad przygotowaniem w pełni funkcjonalnego robota marsjańskiego nowej generacji. W skład każdego z zespołów wchodzą m.in. specjaliści od mechatroniki, automatyki, robotyki, autonomii, łączności czy nawigacji. Towarzyszą im działy związane z administracją, zarządzaniem zespołem, promocją i finansami.

Opiekunem projektu Positivity Mars Rover był dr hab. inż. Piotr Mioduszewski, prof. PG.

Dziennikarka z powołania. Zawsze pod prąd i pod wiatr. Odkąd umie pisać, jest z nami. Obecnie szkoli warsztat w Radiu Gdańsk. Ma dobre serce i wzięła śliczną sunię ze schroniska. Umie w język niemiecki.

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Trójmiasto

Na górę