Nasz profile

Studiowanie medycyny za granicą. Które kraje wybierają Polacy?

Studenci

Studiowanie medycyny za granicą. Które kraje wybierają Polacy?

Studiowanie medycyny za granicą. Które kraje wybierają Polacy?

Rośnie popularność studiów medycznych wśród Polaków chcących studiować za granicą. Według danych Elab Education Laboratory, w minionym roku na kierunki medyczne aplikowało o prawie 25 proc. osób więcej niż rok wcześniej. Zagraniczne uczelnie medyczne stawiają przede wszystkim na podejście praktyczne, dzięki któremu studenci bez problemu odnajdą się w przyszłym miejscu pracy.

Od wielu lat medycyna jest jednym z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez polskich aplikantów na zagraniczne uczelnie. Do tej pory miejscem przyciągającym największą liczbę uczniów była Wielka Brytania. Po Brexicie rosnącym zainteresowaniem cieszą się takie kraje jak Irlandia i Włochy, gdzie studiowanie jest tańsze, a poziom nauczania porównywalny.
– Studia w Irlandii to koszt około 3 tys. euro za rok. We Włoszech czesne ustalane jest indywidualnie dla każdego studenta – zależne od sytuacji finansowej rodziny. Zazwyczaj wynosi ono od 2 do 6 tys. euro za rok bez uwzględnienia obniżki – mówi  Urszula Zawadzka z Elab Education Laboratory, firmy doradztwa edukacyjnego.
Zagraniczne uczelnie skupione są przede wszystkim na nauce praktycznej. W Wielkiej Brytanii i Irlandii popularną metodą nauczania jest “Problem Based Learning”, która polega na przyswajaniu wiedzy poprzez analizę problemu.  W Irlandii działa uniwersytet Royal College of Surgeons – gdzie realizowane są wyłącznie studia medyczne –  i który pomaga w rozwoju dalszej kariery zawodowej w Stanach Zjednoczonych. Z kolei we Włoszech, w przeciwieństwie np. do UK, Irlandii czy też Polski, staż praktyczny realizowany jest już podczas trwania studiów, które kończą się napisaniem i obroną pracy magisterskiej.
– Warto zaznaczyć, że osoby, które ukończyły uczelnię w obrębie Unii Europejskiej nie muszą nostryfikować zdobytego dyplomu, aby pracować w zawodzie na terenie całej UE –  mówi Katarzyna Borawska z Elab Education Laboratory, ekspertka specjalizująca się w aplikacjach na medycynę i kierunki okołomedyczne.

Pandemiczna rzeczywistość

Czas pandemii wymusił na uczelniach medycznych szereg zmian. Większość uniwersytetów wprowadziła hybrydowy tryb nauczania. Najczęściej spotykanym modelem zajęć jest podział na zajęcia kliniczne, które odbywają się stacjonarnie i na wykłady, które są realizowane stacjonarnie lub online. Treści wykładów są zazwyczaj przesyłane z wyprzedzeniem lub nagrywane, co ułatwia studentom przygotowanie się na kolejne zajęcia.

Odpowiednie przygotowanie

Kluczem do sukcesu, jakim jest dostanie się na wymarzoną uczelnię jest odpowiednie przygotowanie. Dlatego firma doradztwa edukacyjnego – Elab Education Laboratory – prowadzi specjalny program  skierowany do osób chcących dostać się na zagraniczne studia medyczne.
 – GETinMED to cykl weekendowych korepetycji oraz warsztatów tematycznych, połączony z kompleksowym wsparciem indywidualnym, które zapewniają nasi doświadczeni konsultanci.  Uczestnicy biorą udział w warsztatach laboratoryjnych, wolontariatach, a także w zajęciach doskonalących umiejętności pożądane na rynku pracy i pomagające w rozwoju kariery medycznej – mówi Katarzyna Borawska z Elab, ekspertka specjalizująca się w aplikacjach na medycynę i kierunki okołomedyczne.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę