Nasz profile

Młodzi Polacy na najważniejszym konkursie dla innowatorów na świecie – dzisiaj wyniki

Rozwój

Młodzi Polacy na najważniejszym konkursie dla innowatorów na świecie – dzisiaj wyniki

Młodzi Polacy na najważniejszym konkursie dla innowatorów na świecie – dzisiaj wyniki

Pięć polskich projektów naukowych bierze udział w Regeneron ISEF – najważniejszym konkursie dla młodych innowatorów na świecie! W tegorocznej, hybrydowej edycji, pośród najlepszych naukowców z 63 krajów znaleźli się Nina Cielica, Patryk Wekwejt, Gabriela Szczepanik, Marek Rauchfleisz oraz Rajmujd Denajka i Adrian Przybylski.

Dzisiaj w Atlancie toczy się tegoroczna edycja konkursu Regeneron ISEF – najważniejszego międzynarodowego konkursu naukowego podczas którego młodzież z całego świata walczy o stypendia o wartości 75 000 i 50 000 dolarów oraz wyjazdy naukowe, staże i nagrody specjalne – w tym nagrodę Gordona E. Moore’a za badania ważne dla przyszłych pokoleń czy Craiga R. Barreta za projekt integrujący technologię, inżynierię i matematykę. Na konkursie Regeneron ISEF swoją naukową drogę rozpoczęło aż 27 noblistów.

Do ich grona wkrótce mają szansę dołączyć młodzi Polacy. Patryk Wekwejt, maturzysta z Ostrołęki który już wkrótce rozpocznie studia w Harvardzie, startuje z projektem neurobiologicznym skupiającym się na wpływie diety wysokotłuszczowej na procesy kognitywne i jej udział w przebiegu choroby demencyjnej. Gabriela Szczepanik prezentuje swój projekt z dziedziny biologii, w którym przez 23 tygodnie obserwowała i badała zapylacze analizując preferencje owadów w zależności od środowisk, w których się znalazły. Torunianin Marek Rauchfleisz zaś, zbudował specjalistyczny dron do badań ozonu z bezprzewodową transmisją danych – dzięki temu wynalazkowi w łatwy sposób badać można stężenie ozonu, który jest głównym gazem cieplarnianym występującym w troposferze. Drużyna Rajmunda Dejnaki i Adriana Przybylskiego z Jarosławia prezentuje własnoręcznie wykonaną maszynę, która przetwarza nakrętki z butelek PET na filament do drukarek 3D. Ostatnią polską reprezentantką jest Nina Cielica z Katowic która prezentuje swoje badania dotyczące wirów huraganowych.

 – Mój projekt dotyczy mechanizmów rządzących procesami w trakcie mieszania się cieczy, które są w pewnych aspektach analogiczne do tych rządzących huraganami, chmurami burzowymi na Jowiszu czy wirami wodnymi. Badam powstawanie wirów i czynniki mające na nie wpływ. Zainspirowałam się strukturami, które tworzą się, kiedy wlewamy kawę do mleka. Co idealnie pokazuje, że pomysły na projekty naukowe mogą do nas przyjść w każdej sytuacji – wyjaśnia Nina Cielica. – W konkursie ISEF prezentowałam się przed 12 osobowym składem jurorskim. Cieszę się, że eksperci pozytywnie reagowali na mój pomysł, doceniali innowacyjność, a nawet wspominali, że myślą o moim projekcie przy codziennym piciu kawy – dodaje młoda naukowczyni, uczestniczka Regeneron ISEF i zwyciężczyni polskiego Konkursu Explory 2021.

Wyniki konkursu Regeneron ISEF poznamy już w najbliższy piątek podczas Gali Ogłoszenia Nagród, o 15:00 polskiego czasu. Transmisja na żywo będzie dostępna na stronie internetowej konkursu oraz profilu Explory na Facebooku.

Dla Polaków jedynym sposobem otrzymania akredytacji na międzynarodowy, prestiżowy Festiwal jest bowiem sukces w Konkursie Explory – najważniejszej w kraju inicjatywy dla młodych innowatorów i badaczy. Organizatorem konkursu jest Fundacja Zaawansowanych Technologii wyszukująca, rozwijająca i sieciująca młode talenty.

– Wszyscy polscy uczestnicy Regeneron ISEF to finaliści i laureaci konkursu Explory.  Ta inicjatywa to furtka dla młodych zdolnych do wielkiego świata nauki i biznesu. Cieszymy się, że poza merytorycznym wsparciem, które dajemy młodym talentom podczas programów grantowych, mentorskich czy samego Konkursu Explory, możemy także przygotowywać je do konkurencji na międzynarodowym rynku – mówi Dorota Braziewicz, Dyrektor Programu Explory –Uczestnicy Explory to nasza wielka duma – to żywy dowód na to, że w polskich szkołach naprawdę rozwijają się naukowcy, wynalazcy czy badacze przyszłości, którzy – jestem pewna – odmienią oblicze światowej nauki.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Rozwój

Na górę