Nasz profile

Spada popularność studiów w UK wśród Polaków. Rośnie nowy faworyt

Studenci

Spada popularność studiów w UK wśród Polaków. Rośnie nowy faworyt

Spada popularność studiów w UK wśród Polaków. Rośnie nowy faworyt

W ostatnich latach doszło do dużych zmian, jeśli chodzi o wybory geograficzne Polek i Polaków chcących studiować za granicą. Według danych Elab Education Laboratory, już niemal tyle samo osób wybiera Holandię co Wielką Brytanię. Papiery na uczelnie w tych krajach złożyło odpowiednio: 23 i 25 proc. osób. Na podium wskoczyły Włochy, wyprzedzając Danię.

Po Brexicie, w związku ze wzrostem kosztów studiowania w Wielkiej Brytanii, polscy studenci zaczęli szukać nowych możliwości. Dzięki temu, na popularności zaczęły zyskiwać kraje, które wcześniej stanowiły niewielką część wyborów. Takie kraje jak Włochy czy Irlandia w zeszłym roku były wybierane przez kilka procent osób. Dzisiaj zyskały na znaczeniu – na aplikację na uczelnie w tych krajach decyduje się kilkanaście procent Polek i Polaków.
– Jest to przede wszystkim efekt spadającego zainteresowania studiami w Wielkiej Brytanii. W zeszłym roku aplikacje złożone na uczelnie w tym kraju stanowiły aż 46 proc. wszystkich zgłoszeń. W tym roku jedynie 25 proc. – mówi Agata Pochwała, ekspertka Elab Education Laboratory, firmy doradztwa edukacyjnego.
– W naszej analizie wzięliśmy pod uwagę aplikacje zarówno na studia licencjackie, jak i magisterskie. Aplikanci, którzy trzy-cztery lata temu aplikowali z Elab na studia pierwszego stopnia, posiadają już status pre-settled i mogą kontynuować swoją edukację na poziomie magisterskim na bardzo korzystnych warunkach. Może się zatem okazać, że w przyszłym roku Holandia zdetronizuje Wielką Brytanię i stanie się liderem – dodaje Agata Pochwała, team leader customer service w Elab.
Do przetasowania doszło na miejscu trzecim – Włochy wyprzedziły popularną Danię. Półwysep Apeniński przyciąga już 15 proc. aplikantów, czyli o punkt procentowy więcej niż Dania. 13 proc. postawiło na Irlandię, a co dziesiąta osoba aplikowała na uczelnie amerykańskie.

Medycyna na prowadzeniu

O ile rok temu najwięcej osób aplikowało na kierunki związane z biznesem, zarządzaniem i ekonomią, w 2022 uczniowie najczęściej decydują się na studia medyczne i okołomedyczne. Są to np. programy związane z rozwojem nowych technologii w obszarze medycyny.
– Młode pokolenie, obserwując globalne zmiany, chce mieć możliwość pozytywnego wpływania na nie. Coraz więcej młodych osób szuka kierunków, które im w tym pomogą. Jest to jeden z powodów większego zainteresowania kierunkami medycznymi i okołomedycznymi – komentuje Agata Pochwała z Elab.
Dużą popularnością wciąż cieszy się biznes międzynarodowy – który uplasował się na drugim miejscu – a także kierunki z obszaru IT and Computer Science. Poza podium znalazły się programy z obszaru architektury, sztuki i dizajnu. TOP 5 zamykają Liberal Arts and Social Sciences.

Zmiana podejścia

Oprócz wspomnianej chęci zmieniania świata, aplikując na studia zagraniczne, Polki i Polacy coraz częściej poszukują możliwości dodatkowych wymian międzyuczelnianych. Szukają też szkół wyższych, które prowadzą szeroko zakrojoną współpracę z uczelniami w innych krajach i na innych kontynentach.
– Młodzi ludzie chcą budować międzynarodowe CV już na wczesnym etapie kariery i mieć możliwość studiowania w kilku miejscach – również w ramach jednego programu studiów. Ważna jest dla nich również innowacyjność i możliwość korzystania na studiach z najbardziej nowoczesnych technologii, często jeszcze niedostępnych na polskich uczelniach. Chodzi nie tylko o studia z obszarów technicznych, które pierwsze przyjdą nam na myśl, ale także np. studia artystyczne – komentuje Agata Pochwała z Elab.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę