Stypendia przyszłości. Praktyczny poradnik o programach stypendialnych
Jak tworzyć programy społeczne w sposób profesjonalny i z uważnością na potrzeby odbiorców? W jaki sposób system stypendialny w Polsce może odpowiedzieć na wiodące wyzwania współczesności? Jakie są przykłady dobrych praktyk w zakresie diagnozy, promocji, budowania relacji oraz ewaluacji wiodących programów stypendialnych w kraju? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdują się w najnowszej publikacji Fundacji Dobra Sieć „Stypendia przyszłości. Praktyczny poradnik o programach stypendialnych”.
Obecnie w Polsce działa niemal 600 organizacji przyznających stypendia społeczne. Chodzi o programy, które są organizowane przez samorządy, organizacje pozarządowe, szkoły wyższe i średnie oraz firmy, z pominięciem stypendiów realizowanych z budżetu państwa.
Dzięki tak dużej i zróżnicowanej sieci organizacji wsparcie stypendialne trafia do setek tysięcy osób rocznie. Organizacje te najczęściej stawiają sobie za cel wspieranie osób zdolnych i ambitnych, promowanie talentów i osiągnięć oraz motywowanie do dalszego kształcenia. Dla nich – i o nich – jest ten poradnik.
W publikacji znajdują się:
- pakiet wiedzy, jak i praktyczne wskazówki dotyczące promocji programu stypendialnego,
- podstawowe informacje oraz dobre praktyki w zakresie diagnozy i ewaluacji inicjatyw społecznych,
- rekomendacje dotyczące budowanie relacji ze stypendystami i z absolwentami programów stypendialnych.
Publikacja jest rezultatem i podsumowaniem pierwszego cyklu spotkań pod hasłem „Stypendia przyszłości”. Powstały one jako przyczynek do debaty na temat polskich programów stypendialnych.
Poradnik ma wyjątkowy charakter – powstał dzięki współpracy grona instytucji z całego kraju. Dzięki otwartości uczestników i prelegentów powstał kompleksowy, opisujący różnorodne doświadczenia przewodnik dla wszystkich tych, którzy interesują się systemem stypendialnym.
Jednocześnie polecamy lekturę także osobom zaangażowanym w tworzenie różnego typu inicjatyw i programów edukacyjnych czy rozwojowych. Szczególne podziękowania kierujemy do przedstawicieli organizacji, którzy zgodzili się podzielić swoimi praktykami i poradami na temat prowadzenia programu stypendialnego. Dziękujemy także za wsparcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która jest partnerem portalu MojeStypendium.pl. Zapraszamy do lektury publikacji!