Nasz profile

Dzień Ojca inny niż wszystkie

Pod Prąd

Dzień Ojca inny niż wszystkie

Dzień Ojca inny niż wszystkie

Dwóch ojców, dwie historie i różne perspektywy na ciężką chorobę dziecka. Rafał jest tatą małej Julki oraz dawcą faktycznym. Kilka lat temu dał nadzieję na wygraną z chorobą rodzicom małej dziewczynki z Polski, dla której oddał krwiotwórcze komórki macierzyste. Tomasz, tata 3-letniego Dominika, na chorobę patrzy z perspektywy biorcy – jego synek walczy z ciężką anemią aplastyczną i potrzebuje przeszczepienia od niespokrewnionego dawcy szpiku, który obecnie jest poszukiwany. Za miesiąc Domiś będzie obchodził urodziny. Wszyscy życzą mu, by dostał z ich okazji najpiękniejszy, bezcenny prezent – szansę na zdrowe życie od „bliźniaka genetycznego”.

Mała „bliźniaczka genetyczna” Rafała

Rafał kilka lat temu oddał krwiotwórcze komórki macierzyste – dał wtedy szansę na życie dziewczynce z Polski, o czym dowiedział się po zakończonym pobraniu. Dziś sam jest tatą małej Julki i podkreśla, że decyzja o zostaniu dawcą szpiku była najważniejszą w jego życiu. Oddając cząstkę siebie uratował życie małej biorczyni, swojej „bliźniaczce genetycznej” i spełnił największe marzenie jej rodziców – o powrocie do zdrowia ich córeczki.

– Moja przygoda z Fundacją DKMS zaczęła się w 2015 roku. Koleżanka z liceum poprosiła mnie wtedy o pomoc podczas akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku, która odbywała się w jej rodzinnej miejscowości. Przez cały dzień zachęcałem ludzi tam obecnych do zostania potencjalnym dawcą, a na koniec dnia pobrałem sobie wymaz i dołączyłem do bazy. Rok później, razem z Agatą, moją przyszłą żoną, rozpoczęliśmy praktyki z interny w Gdańsku. Pamiętam ten moment bardzo dobrze – szliśmy akurat na plażę, kiedy zadzwonił telefon. Koordynatorka z Fundacji DKMS powiedziała, że mój „bliźniak genetyczny” zachorował i potrzebuje mojej pomocy – wspomina Rafał, dawca faktyczny.

– W pierwszej chwili nie dotarła do mnie ta informacja. Zapytano mnie, czy decyduje się na bycie dawcą. Odpowiedź była oczywista: TAK. Dostałem skierowanie na badanie krwi, które wykonałem i wtedy rozpoczęło się oczekiwanie. Po pół roku ponownie otrzymałem telefon. Okazało się, że mój „bliźniak genetyczny” nie reaguje na leczenie systemowe i potrzebne będzie przeszczepienie szpiku. Koordynatorka zapytała, czy podtrzymuję chęć zostania dawcą. Moja odpowiedź w tamtym momencie była dla mnie jeszcze bardziej oczywista. Miałem szansę komuś pomóc – mówi Rafał.

– W lutym 2017 roku oddałem komórki macierzyste z krwi obwodowej. Mając nadzieję, że szpik się przyjmie, poczułem niesamowitą lekkość. Trudno określić dokładnie to uczucie. Wiedziałem, że to jest najważniejszy moment w moim życiu. Po jakimś czasie dowiedziałem się, że moje komórki trafiły do kilkuletniej dziewczynki z Polski, a przeszczep się przyjął. Ta wiadomość zmiotła mnie całkowicie z nóg. Wszystko się udało. Jak dobrze, że 2 lata wcześniej koleżanka namówiła mnie na pomoc w akcji i że zarejestrowałem się wtedy jako dawca! – dodaje Rafał.

– Rok po oddaniu szpiku zostałem ojcem. Myśląc o tym teraz, z perspektywy taty, nie wyobrażam sobie przez co musieli przejść rodzice tej dziewczynki. Co musieli czuć, patrząc na chorobę swojego dziecka, widząc jak cierpi i wiedząc, że nie mogą jej pomóc. Uśmiech dziecka jest najważniejszy w życiu rodzica i tym bardziej cieszę się, że udało mi się pomóc, dając ten uśmiech rodzicom mojej „genetycznej bliźniaczki”. Zostanie dawcą szpiku było najwłaściwszą decyzją w moim życiu – podsumowuje Rafał, dawca faktyczny i tata Julki.

Tata 3-letniego Dominika apeluje o rejestrację

Dominik w lipcu skończy 4 latka. Rodzice chłopca nie przypuszczali, że z okazji urodzin życzyć mu będą znalezienia „bliźniaka genetycznego”. Chłopiec walczy z ciężką anemią aplastyczną. Żeby ją pokonać, potrzebuje przeszczepienia od niespokrewnionego dawcy szpiku, którego poszukuje Fundacja DKMS. O rejestracje w bazie potencjalnych dawców apeluje Tomasz, tata chłopca.

– Jeszcze do niedawna nie wiedzieliśmy czym jest anemia aplastyczna. A dziś to słowa, które budzą strach i niepokój. Choroba zaatakowała Dominisia. Nasz synek śmieje się, układa klocki, rysuje, ogląda bajki i jest bardzo dzielny. Patrząc na niego nadal nie mogę uwierzyć, że jest tak ciężko chory. Widzę, jak bardzo brakuje mu kolegów, zabaw w piaskownicy, jazdy na rowerku i wyjść na basen. Któregoś dnia Domiś powiedział mi – „tatusiu, nie chcę już do szpitala, chcę być w domu”. Za każdym razem, gdy wracamy na oddział, serce nam pęka, że nasz synek musi przez to przechodzić – mówi Tomasz, tata 3-letniego Dominika.

Domiś walczy, dzielnie znosi trudne leczenie, ale już wiadomo, że sam nie da rady – potrzebuje pomocy niespokrewnionego dawcy szpiku. Drugiego człowieka, który da nam nadzieję, że nasz synek pokona tę ciężką chorobę. Może to właśnie ktoś z Was uratuje nasze dziecko i da mu najpiękniejszy urodzinowy prezent – drugie życie. Jeśli możecie, poświęćcie proszę kilka minut i zarejestrujecie się w bazie Fundacji DKMS poprzez stronę https://www.dkms.pl/ – apeluje tata chłopca.

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, który nie zmaga się ze znaczną nadwagą. Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Pod Prąd

Na górę