Nasz profile

Rzeźba Polaka wyróżniona we Francji

Łódź

Rzeźba Polaka wyróżniona we Francji

Rzeźba Polaka wyróżniona we Francji

16. Festiwal Żywej Architektury w Montpellier we Francji zakończył się dla nas pomyślnie – projektant Alek Rokosz wrócił do Polski z wyróżnieniem!

Festival des Architectures Vives (FAV) to otwarte wydarzenie architektoniczne, organizowane od 2006 roku, które daje możliwość obejrzenia ukrytych skarbów Montpellier. Instalacje artystyczne rozproszone są po całym mieście, co ciekawe, na czas festiwalu otwierane są przestrzenie prywatne i zwykle niedostępne dla zwiedzających.

Co roku zmienia się temat festiwalu, a młodzi projektanci zapraszani są do udziału w konkursie na najciekawszą instalację. O tym która praca zostanie zaprezentowana decyduje międzynarodowe jury.  W festiwalowej preselekcji wzięło udział ponad 90 projektów z całego świata, a w finałowej dziesiątce zaproszone ekipy z Francji, Niemiec, Belgii, Hiszpanii, Kanady oraz z Polski.

W tym roku motywem przewodnim FAV (Festival Des Architectures Vives) był IMPERMANENCE (fr. nietrwałość). Odpowiedzią Polaka było stworzenie ruchomej instalacji do obserwowania nieba w mieście.  Praca Alka Rokosza pt. Keloskop (łac. caelum – niebo) była eksponowana na dziedzińcu honorowym Ecole de Medecine.

– Miałem wielkie szczęście, że zgodnie z moim życzeniem przydzielono mi dziedziniec najstarszej uczelni medycznej na świecie. – mówi Aleksander Rokosz. –  Czternastowieczne budynki uniwersytetu flankowane katedrą św. Piotra były najpiękniejszym tłem jakie można sobie zażyczyć w Montpellier. Wiekowa architektura była wymarzonym kontrastem dla ulotnych momentów i zmian na niebie, które odbijały się w Keloskopie. Dodatkowym, i szczerze przyznam, trochę nieprzewidzianym efektem był efemeryczny zajączek, odbicie ze zwierciadła, które przeskakiwało po fasadach wraz z obrotem lustra. Odbicie na tyle silne, że skierowane w okna katedry, rozświetlało witraże rzucając barwne refleksy wewnątrz kościoła.

 

Keloskop wykorzystuje lustro ze stali nierdzewnej, które odzwierciedla najmniejsze zmiany w otoczeniu. Tafla jest pochylona w sposób umożliwiający łatwą obserwację nieba.

Instalacja jest interaktywna – zwiedzający o własnych siłach mogą wprawić w obrót urządzenie w celu zbadania fragmentu nieboskłonu wedle własnego uznania.

– Niesamowite było oglądać interakcję zwiedzających z Keloskopem – relacjonuje projektant. – Niektórzy bardzo niepewnie podchodzili do instalacji i trzeba ich było zachęcać do obrotu zwierciadłem. Myślę, że wynika to z długiej historii zakazu dotykania sztuki i traktowania dzieł jako najwyższe świętości. Keloskop miał również za zadanie przełamywać ten stereotyp, pozwolić ludziom na swobodną interakcję z rzeźbą i bezpośredni wpływ na to, co odbija.

Jury festiwalowe pochwaliło Keloskop nie tylko za poetyckość instalacji, ale także jej wysoką jakość wykonania. – Wracam do domu szczęśliwy, że choć na kilka dni udało się przychylić nieba mieszkańcom Montpellier. Teraz czas na Kraków – podsumowuje Alek.

Zaraz po powrocie z Francji Alek Rokosz odebrał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa 2022 w dziedzinie sztuk wizualnych. Dotyczy ono właśnie projektu Keloskopu, który będzie eksponowany w stolicy małopolski. Co więcej, instalację będą mogły wynająć wszystkie zainteresowane miasta, tak jak do tej pory było z mobilną rzeźbą Kapsuły Czasu. Już teraz możemy uchylić rąbka tajemnicy, że Keloskop odwiedzi m.in. Łódź.

Partnerem strategicznym instalacji jest Fundacja IDEANOVA. Projektowi patronują Małopolska Organizacja Turystyczna oraz Instytut Polski w Paryżu.

 Alek Rokosz – stypendysta Lycée Internationale Charles de Gaulle w Dijon oraz absolwent wydziału Architektury paryskiej Ecole Nationale Supérieure d’Architecture Val-de-Seine. Projektant oraz twórca instalacji artystycznych w przestrzeni miejskiej, wielokrotnie nagradzany w konkursach. Zawodowo związany z wrocławską pracownią Oskara Zięty, gdzie projektuje instalacje artystyczne, jak i czuwa nad działaniami kreatywnymi firmy. Dodatkowo działa w agencji Elab pomagając uczniom i studentom w przygotowaniu aplikacji na zagraniczne uczelnie związane z architekturą i dizajnem.

Fundacja IDEANOVA – misją Fundacji jest aktywne działanie na rzecz zmiany wizerunku przestrzeni publicznej, poprzez wzbogacenie tkanki miejskiej w małe i średnie formy architektoniczne, zaprojektowane w duchu najnowszych trendów urbanistycznego designu. Fundacja realizuje cele m.in. poprzez organizację corocznych konkursów architektonicznych, w wyniku których powstają unikatowe na skalę światową instalacje artystyczne. Fundacja prowadzi ogólnopolskie akcje społeczne, integrujące młodzież i dzieci z całej Polski. Wspiera młodych artystów, architektów i designerów w rozpoczęciu kariery zawodowej, a także współpracuje z deweloperami.

Redaktorka naczelna Magazynu "płyń Pod Prąd", reporterka, dziennikarka, podcasterka na StacjaZmiana.pl (od siedmiu lat), ogarnia @3miastotweetup i @TweetupAcademy. Mówi, że posiada Akademię Dobrego Humoru. Przez kilka lat prowadziła audycję Podsumowanie Tygodnia (X - dawniejszy Twitter). Przewodniczka po muralach na Zaspie. Od wielu lat szkoli młodych dziennikarzy, opowiada o podcastach. Prowadzi warsztaty związane z rozwojem inteligencji emocjonalnej. Inicjatorka i dyrektorka programowa konferencji dziennikarzy studenckich Medionalia. X: KaMichalowska Snap: podprad Insta: Kmichalowska mail: naczelna(at)podprad.pl lub kasia(at)stacjazmiana.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Łódź

Na górę