Nasz profile

Na ratunek polsko-ukraińskiej historii

Cała Polska

Na ratunek polsko-ukraińskiej historii

Na ratunek polsko-ukraińskiej historii

Ruszyła akcja zbierania środków na skansen polsko-ukraiński. To wyjątkowe miejsce ziemi lwowskiej. Potrzebne jest 10 tysięcy złotych na zabezpieczenie i transport starej chałupy ze wsi Łybochora: https://pomagam.pl/k99arm

Muzeum – skansen – pełni świetną rolę w przywracaniu prawdy o dawnym życiu tamtych terenów. Dysponując dużym zasobem zabytków może stać się miejscem przyciągającym turystykę do tego bardzo zapomnianego regionu. Przepiękny przełom rzeki Stryj jest niezwykle urokliwym miejscem – opowiadają autorzy zbiórki.

Projekt prowadzi Fundacja Odtworzeniowa Dziedzictwa Narodowego, która od lat współpracuje z “Karpacką Chatą”. To prywatne muzeum – skansen z Borysławia. Jest to miejsce pełne żywych pamiątek z czasów gdy na tej ziemi żyli wspólnie Polacy, Ukraińcy, Rusini i Wołosi. Miejsce prowadzi pan Sergiusz Sylantiew – prezes Regionalnego Towarzystwa Kultury Polskiej.

Polacy z Towarzystwa w Borysławiu ratują okoliczne cmentarze, prowadzą zajęcia szkolne z języka i kultury polskiej, własnymi siłami ratują też zabytki w okolicy – takie jak maleńki drewniany stary kościółek w Ilniku.

Najpierw na sytuacji skansenu odbiła się pandemia, teraz w Ukrainie toczy się wojna z Rosją. Na szczęście w obdwodzie lwowskim nie ma prowadzonych działań wojennych. Mimo to odwiedzających jest znacznie mniej, nie ma wycieczek szkolnych, a sytuacja finansowa nie pozwala na rozwój.

Na ten moment najważniejszym wyzwaniem jest zabezpieczenie oraz przetransportowanie starej chałupy ze wsi Łybochora, z powiatu Turka. Koszt takiej operacji wyniesie ok. 4 000 złotych. Dodatkowo w planach jest zakup wyposażenia aby w skansenie móc zorganizować kolejną izbę do zwiedzania.

Link do zbiórki:  https://pomagam.pl/k99arm

Pomagam.pl pozwala w ciągu kilku chwil samodzielnie stworzyć internetową zbiórkę pieniężną na dowolny cel oraz udostępnia narzędzia do jej promowania.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Cała Polska

Na górę