Nasz profile

Nowa odsłona Festiwalu Kamera Akcja

Łódź

Nowa odsłona Festiwalu Kamera Akcja

Nowa odsłona Festiwalu Kamera Akcja

Po raz trzynasty w połowie października odbędzie się jedyny festiwal filmów fabularnych w Łodzi. Kamera Akcja to w tym roku Konkurs Authors Spotlight, światowe premiery, międzynarodowi goście, gorące dyskusje i ogromna dawka wiedzy o kulisach branży filmowej. Dziś rusza przedsprzedaż karnetów na wydarzenie, które w tym roku zagości w Szkole Filmowej w Łodzi i Muzeum Kinematografii.

Karnet ze znakiem jakości

Przedsprzedaż karnetów na 13. Festiwal Kamera Akcja, który odbędzie się w dniach 13–16 października 2022 roku w Łodzi oraz online, na platformie Think Film (17-20.10.2022) prowadzona jest poprzez stronę internetową festiwalu.

Tylko do 15 sierpnia można kupić karnet w atrakcyjnej cenie 79 zł. To jedyna okazja, aby zobaczyć najciekawsze tytuły kina artystycznego, spotkać się z twórcami, porozmawiać o branżowych nowościach i dowiedzieć się, jaka przyszłość czeka kinematografię w dobie globalnych kryzysów i rosnącej pozycji platform streamingowych.

W programie 13. FKA znajdzie się ponad 50 filmów, w tym głośne premiery, filmy nagradzane na światowych festiwalach oraz mocne tytuły, które wywołują dyskusje wśród widzów. W ubiegłych latach na festiwalu można było zobaczyć kontrowersyjny “Titane”, oscarowe “Boże ciało”, niezapomniany “Wołyń”, czy popkulturowe “Najmro”.

– W tym roku widzowie mogą się spodziewać najlepszej selekcji filmów od lat. Przez cały rok skrupulatnie śledziliśmy najciekawsze tytuły na światowych festiwalach. Już teraz wiemy, że nie zabraknie filmów z Cannes, Berlinale, Toronto czy Wenecji. Pierwsze tytuły ogłosimy na początku sierpnia – mówi dyrektor festiwalu Przemysław Glajzner.

Kamera Akcja to marka na mapie polskich festiwali, wydarzenie co roku odwiedzają znakomici goście, w ubiegłych latach byli to m.in. Agnieszka Holland, Agata Kulesza, Grażyna Torbicka, Agnieszka Smoczyńska czy Wojciech Smarzowski. W tym roku nie zabraknie gwiazd światowego formatu – zapewniają organizatorzy. Na Kamerę Akcję rokrocznie czekają kinomani z całej Polski. Łódzki festiwal ceniony jest za dyskusje, na których bez tabu mówi się o branży filmowej, za wysoki poziom merytoryczny warsztatów czy skrupulatnie wyselekcjonowany program filmowy.

– Cztery festiwalowe dni to nie czas na wpadki filmowe. Ograniczona liczba sal zmusza nas do selekcji tylko najważniejszych perełek, które mogły umknąć na wielkich festiwalach z setkami pokazów filmowych czy w dystrybucyjnym zamieszaniu w kinach – kontynuuje Przemysław Glajzner.

Zgłoś swój krótki metraż do Konkursu Authors Spotlight!

Międzynarodowy Konkurs Etiud i Animacji powraca z nową nazwą, by zaprezentować i docenić najbardziej intrygujące krótkie metraże z całego globu! Przed rokiem w festiwalowej preselekcji udział wzięło ponad 3 tysiące filmów ze 121 krajów, a festiwalowa publiczność oklaskiwała 24 produkcje, które znalazły się w ścisłym finale. Tegoroczna edycja sfokusowana jest na kinie autorskim, ale… autor nie jedno ma imię! – Od przeszło dekady festiwal udowadnia, że za sukcesem artystycznym każdej produkcji stoi nie tylko reżyser/ka, ale wiele osób z ekipy realizacyjnej, właśnie dlatego nowa nazwa konkursu tj. Authors Spotlight silnie podkreśla ten kolektywny wymiar procesu powstawania filmu – opowiada Przemek Glajzner, dyrektor festiwalu.

Przejmujące historie, intrygująca obserwacja codzienności, a do tego autorski głos i forma opowiadania – to jedynie kilka elementów, którymi wyróżniają się filmy konkursowe prezentowane w ramach Festiwalu Kamera Akcja na przestrzeni lat. Także i tym razem Organizatorzy czekają na produkcje, o których nie da się zapomnieć! Do konkursu zgłosić mogą się zarówno studenci/absolwenci szkół filmowych, jak i profesjonalni oraz niezależni twórcy filmowi.

Na krótkometrażowe filmy aktorskie „live action” oraz animacje organizatorzy czekają do 31 sierpnia 2022 r. Zgłoszenia są przyjmowane przez platformę FilmFreeway. Filmy zakwalifikowane do finału zostaną ocenione przez jury, w skład którego wejdą uznani przedstawiciele branży filmowej. Zwycięzców Konkursu, którzy zdobędą aprobatę jury, publiczności i wygrają nagrody finansowe, poznamy 16 października 2022 r. podczas zakończenia festiwalu w Szkole Filmowej w Łodzi.

Razem filmowi w Łodzi

Festiwal Kamera Akcja to festiwal filmowy poszukujący nowych form filmowych opowieści, prezentujący nieoczywistych twórców z arthouse’owej elity. To czas na zderzenie się z kontrowersyjnym, mocnym, poruszającym do trzewi kinem, wywołującym skrajne emocje i burzliwe dyskusje. Kamera Akcja rozwija się i rośnie na sile, ale nie zapomina o korzeniach.

– Tegoroczne hasło Festiwalu Kamera Akcja to RAZEM FILMOWI. To wezwanie, ale i postulat, który towarzyszy Festiwalowi od trzynastu lat. Od początku istnienia wydarzenia podkreślamy, że tworzenie i odbiór filmu to nierozerwalne naczynia, a za samą produkcją nie stoją jako samotni jeźdźcy reżyserzy z producentami — to praca wspólnoty niesamowicie zaangażowanych ludzi. Film nie istnieje również bez kontekstu odbioru, bez wspólnego doświadczenia, bez krytyków filmowych i nas kinomanów – mówi Malwina Czajka, dyrektorka festiwalu.

– Festiwal filmowy to czas i miejsce na bycie razem, wspólne przeżywanie, świętowanie kina tworzenie nowych wspomnień i przede wszystkim dzielenie się swoimi doświadczeniami, emocjami i wrażeniami kinofiliskimi. Spotkania z Wami nigdy nie wydawało się tak ważne jak dzisiaj. Zapraszam Was do nas do Łodzi, do gościnnych progów Szkoły Filmowej. Razem możemy więcej – kontynuuje Malwina Czajka.

  1. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Łódź

Na górę