Nasz profile

Studencka praca – gdzie szukać pracy?

Poradniki

Studencka praca – gdzie szukać pracy?

Studencka praca – gdzie szukać pracy?

Wymagania rynku pracy mogą przyprawić o zawrót głowy. Z jednej strony pracodawcy oczekują świeżości i entuzjazmu, z drugiej zaś bogatego doświadczenia.

Sprostanie sprzecznym oczekiwaniom firm nie jest łatwe, jednak nie ma wątpliwości, że im szybciej osoba ucząca się wejdzie na rynek pracy, tym lepiej dla przebiegu jej kariery zawodowej. Tylko jaka praca dla studenta jest odpowiednia i gdzie jej szukać?

Oto kilka zasad, którymi warto się kierować, szukając pierwszej posady.

Po pierwsze, wyznacz sobie cel

Żeby szybko znaleźć zatrudnienie, przede wszystkim warto wiedzieć, czego się chce. Jeśli chodzi o pracę dla studenta, ma się przed sobą dwie główne możliwości. Pierwszą jest znalezienie pracy zgodnej z kierunkiem podjętych studiów i ta opcja jest lepsza, ponieważ:

 • poznajesz środowisko pracy i branżę, a więc już w trakcie studiów możesz przekonać się, czy obrana ścieżka kariery ci odpowiada. Jeśli nie – masz czas na zmianę;
 • nawiązujesz pierwsze kontakty biznesowe. Znajomości w środowisku pracy są nie do przecenienia, mogą zaprocentować w przyszłości;
 • gromadzisz doświadczenie, uczysz się swojego fachu. Praca zawodowa pozwala na zdobycie wiedzy i umiejętności, jakich nie dadzą żadne wykłady czy ćwiczenia na uczelni;
 • zyskujesz przewagę nad konkurentami na rynku pracy – czyli osobami o podobnych kwalifikacjach, ale bez żadnego doświadczenia.

Drugą opcją jest znalezienie pracy dorywczej w jednej z dziedzin, w których tradycyjnie często zatrudniane są osoby ze statusem studenta, np.:

 • gastronomii – w charakterze kelnera, barmana, pomocy kuchennej, osoby przygotowującej kanapki i proste przekąski,
 • transporcie – jako kurier, dostawca jedzenia, kierowca samochodu osobowego,
 • handlu – na stanowisku kasjera, pomocy przy inwentaryzacjach, sprzedawcy lunchów w firmach, sprzedawcy na stoisku, osoby obsługującej sklep internetowy,
 • różnego rodzaju usługach – jako opieka dla dzieci, opieka zwierząt domowych, pomocnik w schronisku dla zwierząt, osoba sprzątająca, ochroniarz, portier, copywriter, teleankieter, sekretarka, asystent,
 • rekreacji, rozrywce, sporcie – w charakterze animatora czasu wolnego, instruktora sportowego, przewodnika miejskiego, pomocy przy organizacji wydarzeń kulturalnych.

Możliwości jest więcej – wszystko zależy od zapotrzebowania na lokalnym rynku pracy.

Żeby dowiedzieć się, kogo poszukują firmy w Twojej okolicy, sprawdź wyniki badania Barometr zawodów dla danego miasta czy powiatu

Dorywcze zatrudnienie także ma swoje plusy i nie chodzi tylko o podreperowanie budżetu. W takiej pracy także się uczysz – jak odnajdywać się w sytuacji zawodowej, rozmawiać z przełożonym i współpracownikami, postępować z klientem, dochodzić swoich praw pracowniczych, wypełniać obowiązki.

Pełnoetatowa praca dla studenta dziennego może być trudna do zrealizowania

Łącząc studia i pracę, zwiększasz także swoje zdolności organizacyjne. To cenna lekcja z wielozadaniowości, elastyczności, odporności na stres, umiejętności negocjacyjnych.

Zanim zabierzesz się do szukania posady, ustal też, na jaki wymiar czasu pracy możesz się zgodzić. Pełnoetatowa praca dla studenta dziennego może być trudna do zrealizowania. W końcu to nauka i egzaminy powinny mieć w tym okresie priorytet.

Wielu pracodawców zdaje sobie jednak sprawę, że osoby uczące się muszą mieć zapewniony elastyczny grafik, przez co mogą dostosować godziny pracy do planu zajęć na uczelni, a także, że studenci korzystają z urlopów w czasie sesji egzaminacyjnych – czyli np. w lutym i w czerwcu. Studenci wieczorowi, zaoczni zwykle mogą łączyć pełen wymiar czasu pracy (czyli zgodnie z Kodeksem pracy 40 godzin tygodniowo) z nauką. W takim przypadku zastanów się jednak, czy szczelnie zapełniony plan dnia i tygodnia nie będzie zbyt obciążający. Weź pod uwagę charakter pracy, w jakiej chcesz się zatrudnić, liczbę obowiązków uczelnianych itp.

Po drugie, poznaj swoje prawa

Nieznajomość prawa szkodzi – weź sobie tę zasadę głęboko do serca. Odśwież swoje informacje na temat umowy o pracę i umów cywilnoprawnych. Wielu pracodawców chętnie proponuje studentom do 26. r.ż. umowę zlecenie. To korzystna forma współpracy dla obu stron, dla firmy oznacza bowiem oszczędność (odpada bowiem konieczność opłacania składek ubezpieczeniowych), a dla studenta – wyższe wypłaty niż w przypadku umowy etatowej.

Pamiętaj jednak, że umowa zlecenie lub inny kontrakt cywilnoprawny nie może być stosowany zamiennie do umowy o pracę

Pamiętaj jednak, że umowa zlecenie lub inny kontrakt cywilnoprawny nie może być stosowany zamiennie do umowy o pracę. Przykładowo, gdy jesteś na zleceniu, szef nie może oczekiwać od Ciebie, byś wykonywał obowiązki w wyznaczonym miejscu i czasie przez ustaloną liczbę godzin w ciągu dnia – taka sytuacja ma bowiem znamiona stosunku pracy.

Osoby zatrudnione na umowę o pracę są chronione przepisami zawartymi w Kodeksie pracy. Mają między innymi prawo do płatnych urlopów, w tym urlopów na żądanie i rodzicielskich, wynagrodzenia chorobowego, dodatku np. za pracę w nocy, korzystanie z własnego komputera w czasie pracy i wielu innych przywilejów. Z drugiej strony na etatowym pracowniku ciąży szereg obowiązków – np. nie może bezpodstawnie opuścić stanowiska pracy bez wiedzy i zgody przełożonego. Upewnij się, że znasz podstawowe zasady, jakimi rządzą się poszczególne umowy, a przed podpisaniem jakiejkolwiek – dokładnie ją przeczytaj.

Miej także na uwadze, że ani pracodawca, ani zleceniodawca nie może zaproponować stawek płacy poniżej obowiązującego w danym roku minimalnego wynagrodzenia krajowego. Płaca minimalna w 2022 r. wynosi 3010 zł brutto miesięcznie i 19,70 zł brutto na godzinę.

Po trzecie, znaj swoją wartość

Myślisz, że jako osoba bez doświadczenia nie masz szans na dobre warunki umowy i szybkie znalezienie etatu? Mylisz się – bardzo wielu pracodawców chętnie proponuje zatrudnienie studentom. Jest to jeden z popularnych sposobów na pozyskiwanie młodych talentów.

Studenci wnoszą do zespołu nową energię, dlatego w wielu firmach tworzone są mieszane grupy współpracowników – osoby z dużym stażem dzielą się wiedzą z młodymi, ci w kolei są w stanie spojrzeć na różne problemy w sposób świeży i nieszablonowy. Przygotowując się do rozmowy o pracę, pomyśl o swoich największych atutach. Zastanów się też, jak możesz wzbogacić pracę w firmie, do której aplikujesz – i koniecznie opowiedz o tym w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

Po czwarte, postaw na bezpieczne źródła

Jako osoba z niewielkim doświadczeniem na rynku pracy, jesteś szczególnie narażony/narażona na różne pułapki. Musisz więc zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie ogłoszenia publikowane w sieci pochodzą od uczciwych pracodawców – niektóre są próbami oszustwa, wyłudzenia danych osobowych lub pieniędzy. Warto więc pozyskiwać oferty pracy dla studenta ze sprawdzonych, rzetelnych źródeł. Należą do nich:

 • profesjonalne portale rekrutacyjne – np. praca.pl. Portal skupia wiele ofert w jednym miejscu, pozwala je filtrować, a także odpowiadać na nie, czyli brać udział w rekrutacjach z poziomu platformy – to spore ułatwienie. Wszystkie ogłoszenia na dobrym portalu z pracą są weryfikowane, a więc nie ma ryzyka natknięcia się na oszusta;
 • urząd pracy i Centralna Baza Ofert Pracy – CBOP jest platformą, na której publikowane są ogłoszenia z urzędów. Pamiętaj, że w urzędzie możesz skorzystać także z bezpłatnego doradztwa zawodowego, zapisać się na szkolenie, praktyki, uzyskać dofinansowanie;
 • biuro karier uczelni – naprawdę warto się do niego wybrać. Można w nim znaleźć oferty pracy, stażu, praktyk, a także np. stypendiów, uzyskać informacje na temat możliwości uzyskania dotacji itp.

Wiele ofert typu: praca student znaleźć można także w mediach społecznościowych i na różnego rodzaju forach. Zachowaj ostrożność – zanim odpowiesz, sprawdź, czy masz do czynienia z legalnie działającą firmą. W ofercie powinny znaleźć się informacje pozwalające na znalezienie podmiotu w CEIDG, KRS, ewentualnie w KRAZ.

Znalezienie pracy dla studenta nie musi być trudne. Warto podejść do tego zadania z otwartością i cierpliwością, a także pamiętać o swoich priorytetach.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Poradniki

Na górę