Nasz profile

Zwycięzcy trzeciej edycji konkursu Up-Cykle

Cała Polska

Zwycięzcy trzeciej edycji konkursu Up-Cykle

Zwycięzcy trzeciej edycji konkursu Up-Cykle

Do drugiego etapu konkursu trafiły prace, które wykonane zostały z gipsu, galanterii skórzanej i szkła. Zwycięzcą został Projekt Malta dzieło Justyny Żak, która wraz z pierwszym miejscem otrzymała 6 000 zł na dalszy rozwój artystyczny. Projekt Malta to kolekcja przedmiotów wyposażenia wnętrz wykorzystująca szklane odpady poprodukcyjne.

Do ścisłego finału trzeciej edycji konkursu Up-Cykle dotarły trzy projekty, które powalczyły o główną nagrodę, czyli 6 000 zł. na dalsze prace badawcze i rozwój projektu. Celem konkursu jest znalezienie najlepszych projektów prezentujących ideę upcyklingu. Finaliści tegorocznej edycji:

  • miejsce 1 – Kolekcja Malta – Justyna Żak
  • miejsce 2 – Beauty od Form – Monika Łuczak
  • miejsce 3 – Plant B(ee) – Zuzanna Stanisławska

Konkurs Up-Cykle to ogólnopolskie i jedyne takie przedsięwzięcie skierowane do studentów i absolwentów wyższych szkół o kierunkach artystycznych

– Kryteria, które braliśmy pod uwagę to ocena szansy i realnej możliwości wdrożenia projektu do produkcji, stopień zgodności z obowiązującymi normami oraz poprawność konstrukcji technicznej. Ponadto, każdy projekt został wnikliwie przeanalizowany pod kątem stopnia wykorzystania odpadów użytych do stworzenia projektu, czyli głęboka analiza do czego wykorzystany został dany odpad.

Pomysłowość i oryginalność prezentowanego rozwiązania projektowego oraz wykorzystanie dodatkowych funkcji, podnoszących atrakcyjność i funkcjonalność produktu były niemniej ważne – mówi Tomasz Rygalik, przewodniczący konkursu Up-Cykle.

Główna nagroda dla Projektu Malta

Zwyciężył projekt Malta, kolekcja przedmiotów wyposażenia wnętrz wykorzystująca szklane odpady poprodukcyjne. Źródłem pochodzenia materiału, z którego zrobiony został prototyp, jest stłuczka szkła sodowego, powstała w wyniku opróżnienia donicy pieca hutniczego, zmieszana z odrzutami poprodukcyjnymi, takimi jak uszkodzone wyroby nie spełniające standardów jakości, a także tzw. kapy (naddatki materiału powstałe w procesie wytwórczym).

– Problematyka projektu dotyczy zrównoważonego i odpowiedzialnego wykorzystania surowców naturalnych – Justyna Żak, autorka projektu i zwyciężczyni konkursu Up-Cykle. – W głównej mierze mam tu na myśli sposób zużywania piasku kwarcowego, który jest głównym składnikiem szkła. Moim projektem chciałabym zwrócić uwagę na jego malejące w zastraszającym tempie, nieodnawialne zasoby. Deficyt piasku kwarcowego będzie w przyszłości problematyczny nie tylko dla przemysłu szklarskiego, rozumianego w kontekście produkcji elementów wystroju wnętrz i przestrzeni stołu, ale również w kontekście wyrobów branży farmaceutycznej, gastronomicznej, motoryzacyjnej oraz budowlanej. Brak piasku stanie się wkrótce równie istotny jak niedobór wody pitnej na świecie – mówi Justyna Żak.

Drugie miejsce dla galanterii skórzanej, Beauty of form

To projekt modowy, zakładający kreatywną obróbkę i przeróbkę skórzanych butów oraz torebki, w połączeniu z przedmiotami codziennego użytku, takimi jak lampy czy stojak na wino. Wszystkie, niezbędne elementy tworzące projekt pochodzą z „drugiej ręki” i nie były nikomu potrzebne, a nadanie im tak unikalnego charakteru, podwyższyło znacząco ich wartość. Druga nagroda w konkursie Up-Cykle, to 3 000 zł na dalsze prototypowanie i poszukiwanie inspiracji, w tym przypadku modowych.

Koncepcja upcyklingu zakłada wtórne przetwarzanie odpadów

– Na świecie wytworzonych jest tyle butów i dodatków, że do końca życia nikt z nas teoretycznie nie powinien mieć potrzeby kupowania nowych – mówi Monika Łuczak, autorka projektu Beauty od form. – A jednak jest w nas ciągle potrzeba nowości, zmian i wyrażania siebie. Kolekcja „Beauty of Form” pokazuje, że buty nie muszą lądować na śmietniku z powodu swojej niewygody czy częściowego ubytku. Interesującym dla mnie było też wykorzystanie elementów metalowych i ich zaadaptowanie. Stojak na wino był wadliwy, źle wyważony, jednak jako rączka torebki przestał być śmieciem. Myślę, że jako młodzi projektanci powinniśmy otworzyć się na współpracę z także innymi gałęziami przemysłu – mówi Monika Łuczak.

Plant B(ee) zamyka podium i zdobywa 1 000 złotych na rozwój projektu

Prototyp został stworzony z gipsu i płyt gipsowych z odzysku. Plant B(ee), czyli donica z nawierconymi otworami, w których docelowy mają zamieszkać pszczoły miejskie to w główniej mierze zmieszane resztki gipsu, które nie nadają się do ponownego użycia w przemyśle budowlanym. Produkt to bezpieczna ostoja dla owadów, a rosnące w donicy kwiaty, miałyby stanowić ich pożywienie.

– Projekt Plant B[ee] już podczas schnięcia został zamieszkany, co dowodzi skuteczności pomysłu – mówi Zuzanna Stanisławska, autorka projektu. – W dodatku jest bardzo łatwy w produkcji i w całości z ogólnodostępnych materiałów, które często są wyrzucane w dużych ilościach na placu budowy. Produkt jest dla każdego, jego użycie jest bardzo proste oraz umożliwia wspieranie bio-różnorodności bez żadnej specjalistycznej wiedzy – mówi Stanisławska.

W tym roku, z przyczyn losowych, jury obradowało w zmniejszonym składzie: Tomasz Rygalik – przewodniczący konkursu, Marta Hryc, Michał Piernikowski.

Konkurs Up-Cykle to ogólnopolskie i jedyne takie przedsięwzięcie skierowane do studentów i absolwentów wyższych szkół o kierunkach artystycznych. Jego głównym założeniem jest rozwijanie idei upcyklingu. Koncepcja upcyklingu zakłada wtórne przetwarzanie odpadów. W efekcie powstają produkty o wartości wyższej niż ich części składowe. Proces ten pozwala zmniejszyć ilość odpadów oraz materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej. Chodzi również o skrócenie obiegu zamkniętego.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Cała Polska

Na górę