Nasz profile

Chodźmy razem do szkoły! Uczniowie z Ukrainy mogą liczyć na mieszkańców Gdańska

Trójmiasto

Chodźmy razem do szkoły! Uczniowie z Ukrainy mogą liczyć na mieszkańców Gdańska

Chodźmy razem do szkoły! Uczniowie z Ukrainy mogą liczyć na mieszkańców Gdańska

Prawie trzystu uczniów z Ukrainy będzie się uczyć od września w powstających właśnie w Gdańsku i we Wrocławiu klasach przygotowawczych, tworzonych przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty. To dzieci, które razem z mamami uciekły przed wojną do Polski. Zapisy uczniów już trwają. Fundacja zaprasza gdańszczan i gdańskie firmy: „Stwórzmy dzieciom z Ukrainy warunki do bezpiecznej, skutecznej nauki”.

Podstawa programowa jest już opracowana. Nauczyciele – gotowi do prowadzenia zajęć od 1 września. Są też pomieszczenia, w nowej siedzibie Szkoły Podstawowej Hevelius, przy ul. Suchej 29 w Gdańsku.

– Łącznie wszystkich klas będzie aż jedenaście. Dydaktycznie, programowo i kadrowo jesteśmy już gotowi. Chcemy zapewnić dzieciom również komfortowe warunki do nauki, integracji i rozwojowej zabawy – tłumaczy Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. – Ważne, żeby nauka była dla dzieci i nauczycieli przyjemna, a przede wszystkim efektywna. Liczymy, że gdańszczanie i gdańskie firmy zechcą nas w tym wesprzeć.

W budynku przy Suchej trwa adaptowanie przestrzeni na potrzeby sal lekcyjnych dla uczniów z Ukrainy. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty, wspierana przez darczyńców, doposaża klasy w brakujące meble, kompletuje sprzęt do pracowni informatycznej i pomoce dydaktyczne do prowadzenia pozostałych zajęć.

W projekt wsparcia dla ukraińskich dzieci i szykowanych dla nich klas przygotowawczych zaangażować się może każdy. Jak to zrobić? Możliwości już teraz jest kilka:

  • przekazując w darze materiały biurowe, plastyczne i szkolne;
  • realizując zakupy w sklepach internetowych przez aplikację przekazującą część zysku sklepu na cel pomocowy;
  • wpłacając dowolną kwotę na zbiórkę, prowadzoną na portalu Zrzutka.pl;
  • wkrótce pojawią się również charytatywne licytacje na Allegro.

Dodatkowo, fundacja zaprasza do współpracy również przedstawicieli biznesu, którzy chcieliby i mogą dołączyć do projektu. Każde wsparcie jest bardzo cenne.

Więcej informacji na stronie

Jak ważna i potrzebna jest nauka w bezpiecznych i komfortowych warunkach, gdańskie szkoły wiedzą doskonale. W SP Hevelius pierwsi uczniowie z ogarniętej wojną Ukrainy trafili już w kwietniu.

– Wiemy, w jak dużej traumie są te dzieci i jak zapewnić im warunki, w których będą czuły się bezpiecznie – podkreśla Bogumiła Szolc, dyrektor Szkoły Podstawowej Hevelius w Gdańsku. – Najważniejsze jest w tej chwili zapewnienie opieki psychologa, nauka języka polskiego i możliwość pracy z nauczycielami z Ukrainy. To wszystko w naszych klasach przygotowawczych mamy dla nich już przygotowane.

W klasach przygotowawczych na Suchej psycholog będzie dostępny dla dzieci codziennie. Lekcje prowadzić będą polscy nauczyciele z Heveliusa, wspierani przez nauczycieli z Ukrainy, którzy mają już nostryfikowane w Polsce dyplomy. Szkoła Hevelius jest też miejscem, do którego można przynosić w darze materiały szkolne dla uczniów z Ukrainy.

Wszystkie informacje na temat projektu „Chodźmy razem do szkoły!”, relacje z osiągniętych efektów, postęp przygotowań i możliwości wspierania uczniów z Ukrainy fundacja publikuje na stronie internetowej pod adresem:

www.operator.edu.pl/chodzmy-razem-do-szkoly/

Przebieg akcji można będzie śledzić również w mediach społecznościowych, korzystając z hasztagu #razemdoszkoły na Facebooku i Instagramie.

Ogólnopolski Operator Oświaty od ponad 20 lat wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Prowadzi bezpłatne przedszkola i szkoły w całej Polsce. W 63 placówkach, prowadzonych obecnie przez fundację uczy się ponad 6000 dzieci.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Trójmiasto

Na górę