Nasz profile

Narzędzia IT za darmo od OPI

Cała Polska

Narzędzia IT za darmo od OPI

Narzędzia IT za darmo od OPI

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) przygotował niespodziankę dla wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje usługi IT lub projekty badawcze. Od teraz wybrane narzędzia IT będą dostępne w  jednym miejscu całkowicie za darmo.

Jak skorzystać darmowych narzędzi?

Wystarczy wybrać zakładkę „Do pobrania” na stronie www.opi.org.pl i pobrać narzędzie, które chcielibyśmy wykorzystać w realizacji własnej działalności.

OPI  udostępnił m.in. modele uczenia maszynowego, narzędzia do przetwarzania języka naturalnego, otwarte zbiory danych naukowych oraz kod źródłowy popularnej platformy e- learningowej NAVOICA. Aby skorzystać z powyższych narzędzi, nie jest wymagane spełnienie żadnych warunków formalnych ani logowanie. Każdy może pobrać udostępnione efekty pracy ekspertów OPI.

OPI to nowoczesne centrum technologii informatycznych i sztucznej inteligencji. Motto instytutu brzmi – od informacji do innowacji. OPI wspomaga wdrażanie polityki rządowej w zakresie nauki i  szkolnictwa wyższego oraz wspiera nasze państwo w budowaniu innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy. Najbardziej rozpoznawane narzędzia IT instytutu to POL-on, RAD-on, ELA, JSA, OSF, PBN, SEDN i portal e-learningowy NAVOICA.

– Zatrudniamy w OPI bardzo dobrych specjalistów, nie tylko z dziedziny informatyki. Od ponad 30 lat realizujemy z sukcesem projekty IT i wspieramy polską naukę. W tym czasie powstało bardzo dużo produktów. Część z nich właśnie udostępniliśmy na naszej stronie. Postanowiliśmy podzielić się efektami naszej pracy, aby przyspieszyć rozwój społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Co ważne, wszystkie udostępnione narzędzia każdy może pobrać całkowicie za darmo. Uznaliśmy, że w interesie nas wszystkich jest dynamiczny rozwój branży IT i środowiska naukowego w Polsce – mówi dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji.

Otwarte narzędzia do przetwarzania języka naturalnego i zbiory danych naukowych

Wśród udostępnionych przez OPI algorytmów znajdują się otwarte narzędzia do przetwarzania języka naturalnego. Oparte są one na REST API i integrują cztery modele językowe. API, opracowane przez ekspertów OPI, umożliwia uczenie się i testowanie własnych programów opartych na  rozwiązaniach z zakresu przetwarzania języka naturalnego (ang. Natural Language Processing, NLP). Udostępnione narzędzie jest proste, kompaktowe i gotowe do użycia. Pozwala uniknąć użytkownikom czasochłonnej konfiguracji wielu modeli językowych. Dzięki temu mogą oni szybko i  od ręki tworzyć własne, bardziej rozbudowane rozwiązania i  aplikacje oparte na już gotowych komponentach.

OPI stawia nie tylko na rozwój branży IT, ale także wspiera polską naukę. W tym celu udostępnił otwarte zbiory danych naukowych. Dotyczą one wielu, różnorodnych projektów naukowych OPI. Skorzystać z nich mogą wszyscy badacze, bez względu na afiliację.

NAVOICA i modele uczenia maszynowego

Modele uczenia maszynowego OPI są jednymi z najlepszych w Polsce, a ich liczba zwiększa się każdego roku. Dzięki podobnym algorytmom użytkownicy internetu mogą tłumaczyć tekst na różne języki i rozmawiać z chatbotami. Większość tych modeli opracowywanych jest dla języka angielskiego. OPI udostępnia wszystkim za darmo modele polskojęzyczne. Prace nad rozwojem neuronowych modeli języka trwają w wielu ośrodkach informatycznych i firmach na całym świecie. Branża IT już od dłuższego czasu dostrzega w nich duży potencjał.

Opracowanie nowych modeli neuronowych wymaga jednak dużych mocy obliczeniowych i specjalistycznej infrastruktury. Niemożliwe jest ich wytrenowanie przez pojedyncze osoby lub małe organizacje. Dodatkowo, niezbędne są duże ilości danych. Tak jak w przypadku innych narzędzi opartych na sztucznej inteligencji (SI) – im większy zbiór danych został wykorzystany do wytrenowania modelu, tym bardziej będzie on precyzyjny. Warto dodać, że wśród narzędzi IT udostępnionych przez OPI znajduje się m.in. model Polish RoBERTa large, który wytrenowano na największym w Polsce korpusie tekstów.

OPI udostępnił także kod źródłowy popularnej platformy edukacyjnej NAVOICA. Kursy internetowe na tym portalu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Od momentu uruchomienia przez Ośrodek Przetwarzania Informacji platformy NAVOICA, wydano już ponad 57000 zaświadczeń ukończenia kursu, a na portalu zarejestrowało się przeszło 85 000 osób. NAVOICA to platforma LMS umożliwiająca tworzenie skalowalnych serwisów e-learningowych typu MOOC, które pozwalają na tworzenie i realizację kursów w modelu asynchronicznym, przewidzianych dla dowolnej liczby odbiorców. Stanowi ona zmodyfikowaną wersję platformy Open edX. Eksperci OPI mają nadzieję, że  dzięki udostępnieniu kodu źródłowego, powstanie więcej platform, które będą oferować profesjonalne kursy edukacyjne.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Cała Polska

Na górę