Nasz profile

Wystawa Tamary Łempickiej w Konstancinie-Jeziornie

Warszawa

Wystawa Tamary Łempickiej w Konstancinie-Jeziornie

Wystawa Tamary Łempickiej w Konstancinie-Jeziornie

Wystawa Tamary Łempickiej – jednej z najwybitniejszych artystek światowego formatu w Muzeum Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornie. Ekspozycja „Tamara Łempicka a art déco” będzie dostępna dla zwiedzających w dniach 17 września – 17 grudnia 2022.

Choć Tamara Łempicka (1898–1980) przez lata uchodziła za ikonę art déco, to twórczość i postawa życiowa malarki dalece wykraczają poza sformułowania ukute przez teoretyków sztuki. Odpowiadają za to manifestowanym w epoce postulatom nowoczesności. Zmysł obserwacji otaczającego ją świata łączyła z niezwykłą precyzją wypowiedzi artystycznej, tradycję z nowoczesnością, a sztukę z modą. Niezwykle świadomie kierowała własną karierą malarską, sięgając przy tym po najnowocześniejsze środki przekazu. Łempicka uchodziła także za jedną z kluczowych postaci emancypacji doby dwudziestolecia międzywojennego.

Po sukcesie wystawy będącej owocem współpracy Muzeum Narodowego w Lublinie z Muzeum Villa la Fleur, konstancińska odsłona ekspozycji stanowić będzie kontynuację niektórych wątków zaprezentowanych w Lublinie, wprowadzając zarazem nowe. Wzbogacona zostanie przy okazji o dodatkowy zestaw dzieł artystki, nie eksponowanych na poprzedniej wystawie.

Pośród ponad siedemdziesięciu prac Tamary Łempickiej prezentowanych na wystawie, zobaczymy obrazy olejne, rysunki oraz grafiki. Oprócz znanych kompozycji szczytowego okresu malarskiego Łempickiej, pojawią się niezwykle rzadko prezentowane wczesne prace studyjne, a także abstrakcyjna twórczość z ostatnich lat życia artystki.

Obiekty pochodzą z francuskich i polskich muzeów państwowych, ale także z prywatnych zbiorów z Polski oraz Stanów Zjednoczonych. Osobistego charakteru nadają wystawie pamiątki zachowane po artystce oraz dzieła sztuki– użyczone przez rodzinę Tamary Łempickiej. Są pośród nich: obrazy, rysunki, części garderoby i biżuterii oraz fotografie, notatki i korespondencja.

Wystawa jest realizowana we współpracy z Tamara de Lempicka Estate LLC. Kuratorzy: Maria Muszkowska, Artur Winiarski (kurator główny). Mecenasem wystawy jest Dantex sp. z o.o. Patronat honorowy: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Patronat medialny: artinfo.pl

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Warszawa

Na górę