Nasz profile

Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz Piotra Żyłki

Książki

Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz Piotra Żyłki

Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz Piotra Żyłki

7 września nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się nowa książka bestsellerowego autora – Piotra Żyłki – Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz.

Przejmująca rozmowa o zbrodni, człowieczeństwie i pojednaniu. Spotkanie dwóch wrażliwych osobowości, które pokazują nam, jak możemy własnymi codziennymi wyborami budować świat, w którym „piekło Auschwitz” już nigdy się nie wydarzy.

„Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz” to Manfred Deselaers

Człowiek, który wybrał życie duchownego w miejscu związanym z najmroczniejszymi kartami historii ludzkości. Swoim oddanym i uważnym życiem przełamuje od lat schematy, bariery, uprzedzenia. Postać, której historia nikogo nie pozostawi obojętnym.

Urodził się w powojennych Niemczech, kiedy w szkołach i w rodzinach o Holokauście się nie mówiło. Jadąc jako młody pacyfista na wolontariat w Izraelu poprzedzony wizytą w Auschwitz, nie wiedział, jaki wstrząs go czeka. Po latach, już jako ksiądz, wrócił do Oświęcimia. I został do dziś.

Od ponad 30 lat mieszka w Oświęcimiu, pracuje w Centrum Dialogu i Modlitwy jako „duszpasterz u progu Auschwitz”. W 1996 r. obronił pracę doktorską pt. Bóg a zło w świetle biografii i wypowiedzi Rudolfa Hössa, komendanta Auschwitz. Laureat Nagrody im. ks. Józefa Tischnera, przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów uhonorowany tytułem Człowieka Pojednania (2000).

Piotr Żyłka w nowej książce już po raz kolejny odkrywa przed nami niezwykłego człowieka. Wszystko to, by udowadniać, że #LudzieSąDobrzy.

Autor to  wrażliwy dziennikarz, publicysta, działacz społeczny, członek grupy Zupa na Plantach wspierającej osoby doświadczające bezdomności.

W latach 2015–2020 był redaktorem naczelnym portalu Deon.pl. Jest autorem książek, m.in. bestsellerowego wywiadu z ks. Kaczkowskim Życie na pełnej petardzie. Wiara, polędwica i miłość oraz Siostry z Broniszewic. Czuły Kościół odważnych kobiet (wraz z Łukaszem Wojtusikiem). Laureat Nagrody „Ślad” im. bp. Jana Chrapka.

Pytania, które stawiają sobie autorzy:

  • Dlaczego ulegamy zbrodniczym ideologiom?
  • Jak budować relacje pomimo bolesnych zranień?
  • Gdzie jest Bóg, kiedy cierpią niewinni ludzie?
  • Czy miłość i wiara po doświadczeniu Zagłady są w ogóle możliwe?
  • Jak odnajdywać światło nawet w największych ciemnościach?
  • O czym woła do nas – także dziś, a może szczególnie dziś – ziemia w Auschwitz?

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę