Nasz profile

Praca kuriera rowerowego – sprawdzamy jakie warunki trzeba spełnić i ile można zarobić

Studenci

Praca kuriera rowerowego – sprawdzamy jakie warunki trzeba spełnić i ile można zarobić

Praca kuriera rowerowego – sprawdzamy jakie warunki trzeba spełnić i ile można zarobić

Proces większego zapotrzebowania na elastyczność w pracy znacząco przyspieszyła pandemia – m.in. za sprawą home office, kiedyś opcjonalnego wariantu pracy, który dziś jest już na porządku dziennym. Na rynku coraz częściej poszukiwane są więc takie profesje, które nie będą ograniczać czasowo pracownika, pozwalając na równoległą naukę, poświęcenie czasu hobby czy realizację innych obowiązków. Właśnie dlatego praca kuriera rowerowego staje się coraz popularniejsza. Sprawdzamy, jak ten zawód wygląda od kuchni.

Kurier rowerowy może zarobić nawet 8 tys. złotych miesięcznie

Praca kuriera rowerowego jest całkiem dobrą opcją dla kogoś, kto chce mieć stałe źródło zarobku lub potrzebuje podreperować domowy budżet. Zawód kuriera rowerowego gwarantuje elastyczność. Dla wielu to także połączenie przyjemnego z pożytecznym, bo codzienna jazda rowerem pozwala na zachowanie wysokiego poziomu aktywności fizycznej. A jak to wygląda z ekonomicznego punktu widzenia? Pytamy aktywnego zawodowo kuriera.

– Pieniądze otrzymujemy za wykonane zlecenie. Stawka bazowa uzależniona jest od dystansu i składa się z dwóch elementów, czyli podstawy i mnożnika. Ten różni się od pory dnia i strefy, w której się znajdujemy. Przykładowo, jeśli otrzymam zlecenie o godzinie 11:00, kiedy mnożnik wynosi 1,4, oznacza to, że za zrealizowanie 2-kilometrowej dostawy otrzymam 12,95 zł brutto. Najbardziej aktywni kurierzy zarabiają tygodniowo nawet 2-2,5 tys. złotych brutto. W moim przypadku brutto=netto, bo jako uczeń poniżej 26. roku życia nie muszę odprowadzać podatków ani składek  – mówi Alexander Jurczyński, kurier rowerowy z firmy Stuart.

Początki nie takie trudne

Jak zacząć? Wystarczy wypełnić formularz rekrutacyjny, na podstawie którego rozpatrywana jest kandydatura przyszłego pracownika. Ważne, aby posiadać swój rower (choć istnieje możliwość wynajmu pojazdu od jednego z partnerów flotowych), smartfon oraz dowód osobisty. Zatrudniany kurier podpisuje z partnerem flotowym umowę zlecenie.

– Praca ta na początku może okazać się wyzwaniem, zwłaszcza jeśli ktoś nie ma odpowiedniej kondycji i nie do końca orientuje się w topografii miasta. Doświadczenia można jednak nabrać już po kilku tygodniach pracy. Co jakiś czas organizowane są też eventy, w których kurierzy mogą wziąć udział, poznać innych, wymienić się doświadczeniami czy wskazówkami. Mnie zachęciła możliwość robienia tego, co lubię, czyli po prostu jazdy na rowerze – wyjaśnia Alex.

– Już wkrótce kurierzy będą mogli również wynająć rowery elektryczne. Ich koszt będzie uzależniony od liczby realizowanych zleceń. Dla najaktywniejszych kurierów przewidujemy możliwość korzystania ze sprzętu za darmo. W niedalekiej przyszłości planujemy również wynajem rowerów e-cargo dla floty dedykowanej – dodaje Agnieszka Majewska, General Manager w firmie Stuart.

Pracujesz kiedy chcesz

Kurier może dostawać zlecenia z poziomu aplikacji na dwa sposoby: przy włączonej autoakceptacji (wówczas informacja o zleceniu pojawia się automatycznie) lub manualnie. W drugim wariancie zlecenie należy przyjąć w ciągu 20 sekund.

Praca kuriera rowerowego dla wielu jest na tyle atrakcyjna, że staje się podstawowym źródłem utrzymania. Może też jednak być zajęciem dorywczym. Wszystko zależy od kuriera i jego preferencji.

– Sami decydujemy, kiedy i ile pracujemy. Wszystko odbywa się przez internet lub aplikację, a więc wystarczy kliknięcie, aby zapisać się na tzw. slot, czyli zmianę. Jeśli zmienią nam się plany, możemy zwyczajnie zrzucić slot do 12 godzin przed rozpoczęciem pracy. Swoboda jest bardzo duża. Przedziały czasowe są różne, najczęściej wynoszą 4 godziny. Co ważne, sloty nie muszą się ze sobą bezpośrednio łączyć. Można na przykład pracować 4 godziny rano i 4 wieczorem, a środek dnia poświęcić na inne rzeczy, jak studia czy obowiązki domowe – mówi Alex, kurier firmy Stuart.

Elastyczny czas pracy stał się bardzo atrakcyjnym wyznacznikiem podczas szukania zajęcia zarobkowego. To jeden z głównych warunków, jakie stawiają potencjalni pracownicy aplikujący na interesujące ich stanowiska. Jak wynika z badania EY Work Reimagined Employer Survey 2021, na taką potrzebę wskazuje już 9 na 10 pracowników. Praca kuriera doskonale odpowiada na to zapotrzebowanie, oferując przy tym solidne wynagrodzenie.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Studenci

Na górę