Nasz profile

Hej ho, hej ho, do pracy…

Rozwój

Hej ho, hej ho, do pracy…

Hej ho, hej ho, do pracy…

Niemal każdego z nas po studiach czeka karkołomne zadanie znalezienia pracy. Jednak często trudno jest pogodzić naukę z zatrudnieniem na pełen etat. Z kolei praca dorywcza nie zawsze jest warta wpisania w CV., ponieważ praca kelnera czy hostessy nie podnosi kwalifikacji zawodowych. I tu pojawia się dylemat, jak nie skończyć studiów z pustym czy mało ciekawym życiorysem.

Większość potencjalnych pracodawców poszukuję pracowników z doświadczeniem. Liczą się dla nich przede wszystkim konkretne umiejętności kandydata. Na szczęście istnieją pewne alternatywne możliwości zdobycia doświadczenia, bez ponoszenia ryzyka zaniedbania nauki.

Organizacje studenckie

W czasie roku akademickiego warto zainteresować się różnymi formami działalności studenckiej. Wybór na każdej uczelni jest duży, może to być koło naukowe, samorząd czy organizacja studencka. Jedną z międzynarodowych organizacji zrzeszającą studentów jest Aisec. Umożliwia ona swoim członkom, branie udziału w ciekawych projektach, a także wyjazd na zagraniczny staż. Najlepiej zainteresować się taką aktywnością na początku roku akademickiego, gdyż najczęściej rekrutacja do takich organizacji odbywa się w tym czasie. Mimo że pod względem materialnym taka działalność jest nie opłacalna, to na pewno gwarantuje zdobycie ciekawych umiejętności i poznanie nowych ludzi. Również taka aktywność wpisana w CV przybliża sylwetkę kandydata przyszłemu pracodawcy oraz mówi, że na studiach robi się coś więcej niż tylko baluje. Warto zatem śledzić strony www czy tablice ogłoszeń. Często nic nie stoi na przeszkodzie, by dołączyć do nich również w trakcie semestru.

Wolontariaty

Kolejnym sposobem na zdobycie doświadczenia jest uczestnictwo w wolontariacie. Można go odbywać nie tylko w hospicjum czy w schronisku dla zwierząt. Jako wolontariusz można brać udział w ciekawych eventach. Na wolontariuszach opierają się juwenalia, konferencję naukowe czy finały dużych imprez i konkursów. Nie tylko jest to tylko powszechnie znana Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, również można być wolontariuszem podczas finałów Odysei Umysłu. Organizacja tego międzynarodowego konkursu jest dużym wyzwaniem. Nie mówiąc już o świetnej zabawie i poznaniu ludzi o przeróżnych zainteresowaniach. Oferty wolontariatu można znaleźć na portalach społecznościowych, stronach z ogłoszeniami o pracę, plakatach a czasem nawet na stronach uczelnianych. Również wiele fundacji i instytucji publicznych na swoich stronach umieszcza oferty dla wolontariuszy. Wbrew pozorom wolontariat nie jest nudnym zajęciem, a wpisanie go w CV może być kolejnym atutem dla przyszłego szefa.

Praktyki i staże

Mimo że z reguły są nieodpłatne, warto także zainteresować się praktykami. Często są organizowane przez uczelnie, jednak atrakcyjne oferty można znaleźć również samemu. Jedną z ciekawszych propozycji są konkursy organizowane przez różne firmy, w którym nagrodą jest staż u jednego z partnerów organizatora konkursu. Również na stronach dużych przedsiębiorstw, instytucji publicznych oraz banków w dziale kariera można znaleźć informację o ofertach dla studentów. Także informację o praktykach i stażach umieszczane są na portalach z ogłoszeniami o pracy. Ciekawsze i zgodne z kierunkiem studiów praktyki i staże są więcej warte niż dorywcza praca. Zdarza się też, że firmy często po zakończeniu takiego stażu proponują etat.

Pomimo tego że większość aktywności studenckich jest nieodpłatna, to warto się ich podjąć ze względu na doświadczenie. W przeciwieństwie do pracy zawodowej, takie zajęcia nie kolidują z nauką. Również w ten sposób można zawrzeć wiele interesujących znajomości. Poza tym wiedza poparta doświadczeniem jest więcej warta niż akademicka teoria.

(Agata Kołakowska)

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Rozwój

Na górę