Nasz profile

Belcanto – mistrzowska powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami

Książki

Belcanto – mistrzowska powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami

Belcanto – mistrzowska powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami

Ocena: 5/5

Belcanto, Ann Patchett

Wydawnictwo Znak Literanova, Kraków 2022

Belcanto to nagrodzona Orange Prize hipnotyzującą powieść o sile i kruchości, a także o odnajdywaniu miłości tam, gdzie nikt by się jej nie spodziewał. Ann Patchett swoją opowieść osnuwa na kanwie prawdziwych wydarzeń, sięga po historię, która stała się powodem powstania nowego zagadnienia w dziedzinie psychologii – tzw. syndromu limskiego.

„Dawno nie czytałam tak wciągającej książki. Jest kilka powodów, dla której polecam tę lekturę ze względu na zabawę szczegółem. Narracja jest pełna niuansów i eufemizmów. Subtelna ironia zachwyca i daje lekturze niezapomniany klimat. Brawa i podziękowania należą się tłumaczce Annie Gralak, bez której ten tekst nie byłby tym samym. Podziwiam pomysłowość Anny Gralak, kunszt w doborze słów i przełożenie na język polski zniuansowanego żartu. Przede wszystkim z powodu doskonałego tłumaczenia polecam Belcanto, Ann Patchett.” – Katarzyna Michałowska 

Jeśli chodzi o Ann Patchett, to jest ona mistrzynią psychologicznego realizmu. Umieszcza swoich bohaterów w egzotycznych okolicznościach i obserwuje, jak sobie poradzą.

Belcanto to opowieść o tym, jak w nietypowej sytuacji człowiek staje przed fundamentalnymi pytaniami: kim jestem? Co jest dla mnie w życiu ważne? Sytuacja bohaterów stanowi idealny punkt wyjścia dla studium mechanizmów językowych oraz ludzkich reakcji w obliczu zagrożenia.

Kiedy na koniec koncertu nagle gaśnie światło, akompaniator całuje śpiewaczkę. Kto wie, co by się między nimi wydarzyło, gdyby w tym momencie do willi nie wdarła się grupa uzbrojonych terrorystów, a wszyscy obecni nie zostali zakładnikami.

W miarę upływu tygodni, w dusznej tropikalnej atmosferze południowoamerykańskiej rezydencji między uwięzionymi, a zakładnikami tworzą się zaskakujące więzi. Czy po kilku miesiącach ktoś jeszcze będzie chciał odzyskać wolność?

W 1996 roku obchody urodzin cesarza Japonii, zorganizowane w ambasadzie japońskiej w stolicy Peru przerwał atak członków Ruchu Rewolucyjnego im. Tupaca Amaru. Terroryści pomimo wielu gróźb zabicia zakładników tego nie uczynili i z czasem wypuszczali kolejne grupy.  Podczas okupacji rezydencji porywacze zaczynali łagodnieć i tracili morale. Syndrom ten został później określony jako odwrotność syndromu sztokholmskiego – tzw. syndrom limski*.

Ann Patchett uzyskała prestiżowe nagrody (m.in. PEN/Faulkner Award, nominacja do Pulitzera), a magazyn „Time” uznał ją za jedną ze stu najbardziej wpływowych osób na świecie.

Z uwagi na duże zainteresowanie twórczością autorki w Polsce (zarówno Dom Holendrów jak i Stan zdumienia zostały świetnie przyjęte przez czytelników) wznawiamy powieść, która otworzyła jej drogę do międzynarodowej rozpoznawalności i uznania.

Syndrom limski to stan, w którym porywacze rozwijają emocjonalną więź ze swoimi ofiarami. Można powiedzieć, że jest to druga strona syndromu sztokholmskiego – więcej tutaj.

O jakie wydarzenie chodzi?

Kryzys zakładników – opanowanie budynku Ambasady Japonii (właśc. rezydencji ambasadora) w Peru i uwięzienie w niej grupy dyplomatów japońskich oraz peruwiańskiego ministra spraw zagranicznych przez członków Ruchu Rewolucyjnego im. Tupaca Amaru, do jakiego doszło 16 grudnia 1996.”

 

Belcanto opowiada o odnajdywaniu piękna w niespodziewanych miejscach.

„New York Magazine”

 

Elegancka i powabna. Powieść, która zaczyna się od pocałunku i absolutnie na niego zasługuje.

Janet Maslin, „The New York Times”

 

Książkę w promocyjnej cenie można zakupić tutaj: https://www.znak.com.pl/ksiazka/belcanto-patchett-ann-230531

W adaptacji filmowej z 2018 roku w postać sopranistki wcieliła się Julianne Moore: https://www.filmweb.pl/film/Bel+Canto-2018-797284

 

Redaktorka naczelna Magazynu "płyń Pod Prąd", reporterka, dziennikarka, podcasterka na StacjaZmiana.pl (od siedmiu lat), ogarnia @3miastotweetup i @TweetupAcademy. Mówi, że posiada Akademię Dobrego Humoru. Przez kilka lat prowadziła audycję Podsumowanie Tygodnia (X - dawniejszy Twitter). Przewodniczka po muralach na Zaspie. Od wielu lat szkoli młodych dziennikarzy, opowiada o podcastach. Prowadzi warsztaty związane z rozwojem inteligencji emocjonalnej. Inicjatorka i dyrektorka programowa konferencji dziennikarzy studenckich Medionalia. X: KaMichalowska Snap: podprad Insta: Kmichalowska mail: naczelna(at)podprad.pl lub kasia(at)stacjazmiana.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę