Nasz profile

Ile możesz wypić? – książka terapeutyczna

Książki

Ile możesz wypić? – książka terapeutyczna

Ile możesz wypić? – książka terapeutyczna

Nakładem Wydawnictwa Znak ukazało się zaktualizowane wydanie najbardziej poszukiwanej książki o wychodzeniu z nałogu – Ile możesz wypić? Johannesa Lindenmeyera. Ile możesz wypić? zawiera konkretne porady i ćwiczenia pomocne w czasie terapii i wychodzenia z nałogu.

Nowe wydanie zostało opatrzone wstępem dr Ewy Woydyłło oraz zaktualizowane i przetłumaczone przez prof. Jana Chodkiewicza. Jest to pozycja polecana przez wielu terapeutów, m.in. Joannę Flis, autorkę książki „Współuzależnieni”.

Choroba alkoholowa to jeden z największych problemów współczesnej cywilizacji, przypadłość unieszczęśliwiająca miliony, trudna w leczeniu i podstępna. Wprowadzając nas w jej świat, Johannes Lindenmeyer opisuje ją z pełną powagą i troską o chorych, a przy tym językiem przystępnym, barwnym, wolnym od fachowego żargonu. Ten doświadczony niemiecki terapeuta uzależnień z wielkim taktem traktuje uzależnionych — nie ocenia ich, nie straszy i nie zawstydza.

Niniejsza książka nie zawiera prostych i szybkich rozwiązań, ponieważ takie najzwyczajniej nie istnieją

Książka Ile możesz wypić? nie jest poradnikiem, jak wyjść z alkoholizmu, żadna lektura nie ma bowiem uzdrawiającej mocy, jeśli za słowem nie pójdzie czyn. Lindenmeyer wskazuje, w którym miejscu może się rozpocząć droga ku wolności od nałogu: u terapeuty, u lekarza, na spotkaniu Anonimowych Alkoholików — ludzi borykających się z tym samym problemem, którzy nie krytykują, nie udzielają dobrych rad, lecz mówią o własnych doświadczeniach, wiedząc, że ich świadectwo ma w sobie siłę i mądrość pokoleń.

Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce pomóc sobie samemu lub bliskiej osobie uzależnionej

„Mimo, że od lat jestem terapeutką uzależnień, książka Lindenmeyera jest dla mnie odkrywcza, przede wszystkim dzięki językowi i optyce, które są przystępne i niezwykle metaforyczne. To, jak mówimy i myślimy o uzależnieniu, może być pełne empatii lub bezradności. Lindenmeyer stawia na to pierwsze, pokazując, że droga do zdrowia wiedzie przez rozumienie własnego nałogu. Ile możesz wypić? to bogata w przykłady książka, która moim zdaniem jest pozycją obowiązkową dla wszystkich, którzy problem uzależnienia chcą nie tylko poznać, ale i dogłębnie zrozumieć. Polecam!” ~ Joanna Flis, autorka Współuzależnionych

Cytat z książki:

„Pacjent na początku terapii musi zaakceptować fakt, że jest uzależniony i nigdy nie będzie mógł się napić alkoholu ani wziąć „swego” leku. Nie ma: „czasami”, „być może”, „zobaczymy”, „później”, jest „albo-albo”. Taki ton panuje często w trakcie całej terapii. Osobom młodym lub takim, w których otoczeniu są wyłącznie osoby pijące, całe życie bez alkoholu może się wydawać niewyobrażalne i niemożliwe. Czują instynktownie, jak dramatyczne następstwa dla ich życia będzie mieć dożywotnia abstynencja, ilu będzie wymagać codziennych ograniczeń i ofiar.”

„Niniejsza książka nie zawiera prostych i szybkich rozwiązań, ponieważ takie najzwyczajniej nie istnieją. Może jednak nieść pomoc osobom uzależnionym, członkom ich rodzin oraz terapeutom dzięki:

  • przekazywaniu wiedzy: prezentuje najnowszą i niezbędną wiedzę zarówno medyczną, jak i psychologiczną, dotyczącą rozwoju uzależnienia i przebiegu terapii; tylko ten, kto orientuje się dobrze w problematyce uzależnień, może być aktywny w trakcie leczenia, może też skutecznie pomagać innym:
  • stworzenie możliwości do przemyśleń: na końcu danego rozdziału znajduje się odnośnik do zawartego w załącznikach krótkiego kwestionariusza, opracowanego po to, aby umożliwić czytelnikowi własne przemyślenia i dopasowanie przekazanej wiedzy do sytuacji życiowej;
  • ustrukturalizowaniu: książka jest rodzajem propozycji do prowadzenia terapii; całość lub jej części można więc dowolnie wykorzystać w terapii indywidualnej, grupowej lub stacjonarnej i ambulatoryjnej, a także w terapii osób z otoczenia alkoholika – współmałżonków i dzieci. „

By zapoznać się szerzej z tematem, warto zajrzeć na strony:

www. parpa.pl

www.psychologia.edu.pl

www.psychologia.net.pl

https://od-do.org/

Powiązane artykuły:

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę