Nasz profile

Dolne Miasto przyciąga artystów z Europy. Projekt Corners w Gdańsku

Aktualności

Dolne Miasto przyciąga artystów z Europy. Projekt Corners w Gdańsku

Dolne Miasto przyciąga artystów z Europy. Projekt Corners w Gdańsku

Alternatywne „safari” po dzielnicy, wystawa dokumentująca doświadczenie artystek, które zamieniły się na kilka tygodni swoimi „życiami”, opatrzone poetyckim komentarzem zdjęcia z artystycznych ekspedycji Corners, instalacje dźwiękowe opowiadające poruszające historie zebrane w różnych zakątkach Europy, filmy dokumentalne czy zaangażowane społecznie peformansy – to niektóre z punktów programu międzynarodowego projektu artystycznego Corners w Gdańsku. Od 8 do 21 maja na Dolnym Mieście pracować będą artyści i artystki z Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Irlandii Północnej, Polski, Serbii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Prezentacja projektów 20 i 21 maja. Wstęp wolny.

 

Ideą tego eksperymentalnego projektu było spotkanie kilkudziesięciu artystów i badaczy z różnych krajów, o różnych zainteresowaniach artystycznych, działających w różnych obszarach sztuki i zaproponowanie doświadczenia wspólnych podróży, szukania w nich inspiracji, ale też podjęcia wyzwania pracy kolektywnej. Instytut Kultury Miejskiej został zaproszony do projektu jeszcze w 2009 roku w czasie starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Ideą współpracy było partnerstwo, ale i zobowiązanie do organizacji jednej z ekspedycji. W naszym przypadku była to wyprawa zaczynająca się we Lwowie, kontynuowana przez Lublin, Krasnogrudę, Kruszyniany, łotewską Nidę i Gdańsk. Dla części artystów projekt okazał się nie tylko nowym doświadczeniem, ale początkiem wieloletniej wspólnej pracy i stworzenia projektów, których część zobaczymy w Gdańsku – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej.

20 i 21 maja przestrzeń Dolnego Miasta gościć będzie prezentacje interdyscyplinarnych projektów artystycznych, instalacje, przegląd filmów krótkometrażowych i szereg performansów. Przed finałowym wydarzeniem artyści przez dwa tygodnie pracują z wybranymi grupami mieszkańców, poznając lokalną specyfikę i decydując o ostatecznym kształcie projektów, aby ich forma i znaczenie płynnie wchodziły w dialog z realiami dzielnicy. Program prezentacji: www.ikm.gda.pl/corners-gdansk-program.

O jednym z projektów mówi gdańska artystka Lucyna Kolendo: – Voiceover to mobilne archiwum opowieści. Proces naszej pracy w każdym nowym miejscu wygląda właściwie tak samo: rozpoczynamy od rozmów z mieszkańcami dzielnicy, nagrywamy ich wspomnienia oraz inspirujące nas dźwięki. Staramy się w pełniejszy sposób zrozumieć miejsce, w którym się znaleźliśmy – również poprzez jego historię. Wynik naszej pracy, czyli audycja radiowa, ogranicza się do stworzenia przestrzeni do wypowiedzi dla mieszkańców – to dla nas ważne, aby całkowicie oddać mikrofon w ich ręce i wysłuchać, co mają do powiedzenia.

Corners to międzynarodowy projekt artystyczny działający jako platforma dla spotkania, rozwoju i współpracy europejskich twórców, badaczy oraz publiczności. Do udziału w trwającej od 2010 roku inicjatywie zaproszeni zostali artyści tworzący prace typu site-specific, zainteresowani sposobem w jaki lokalna specyfika i unikalność przekłada się na wartości uniwersalne. Istotnym założeniem Corners było także zbadanie na ile możliwe jest dotarcie i zbudowanie relacji z publicznością: zarówno lokalną jak i europejską.

Corners – o projekcie

W ramach Corners odbył się szereg podróży studyjnych (2011-2014) – uczestniczący w nich artyści i badacze z Chorwacji, kraju Basków, Irlandii Północnej, Kosowa, Polski, Serbii, Słowenii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Włoch poznawali oddalone zakątki Europy i współtworzyli prace artystyczne, które od 2014 r. prezentowane są w kilkunastu europejskich miastach. Teraz zagoszczą również w Gdańsku.

Zaproponowane działania artystyczne angażują lokalne społeczności, twórcy pracują w konkretnym miejscu, kontekście, z mieszkańcami dzielnicy, w której realizowane są projekty. Z jednej strony stanowi to o unikatowości każdego z wydarzeń, z drugiej zaś – dzięki wykorzystywaniu pewnych elementów narracji z każdego z miejsc prezentacji – Corners pozwala dostrzec pewne ogólne dla nas wszystkich zasady funkcjonowania, odczuwania, rozumienia.

Polscy artyści zaangażowani w Corners: (obecnie) Lucyna Kolendo, Elvin Flamingo, Maciej Salamon, (2011-2014) Jacek Dominiczak, Katarzyna Pastuszak, Katarzyna Krakowiak, Leszek Bzdyl.

Instytucje partnerskie: Intercult (Szwecja), Instytut Kultury Miejskiej (Polska), Exodos (Słowenia), Pogon (Chorwacja), Umeå 2014 (Szwecja) i Drugo More (Chorwacja), Donostia / San Sebastian 2016 – European Capital of Culture (Hiszpania), Arts Council of Northern Ireland (Irlandia Północna), ISIS Arts (Wielka Brytania), REX (Serbia), DokuFest (Kosowo) i Teatro Pubblico Pugliese (Włochy).

 

Projekty, które zobaczymy w Gdańsku:
„Birdhouse Gallery”, aut. Nedyalko Delchev (Bułgaria), Maciej Salamon (Polska), Nils Personne (Szwecja),

„Oh My Home!”, aut. Ixone Ormaetxe (Hiszpania), Saadia Hussain (Szwecja), Lalya Gaye (Wielka Brytania),
„Flashes”, filmy krótkometrażowe wybrane przez kuratora DokuFest w Kosowie Vetona Nurkollari’ego,

„Hide or Reveal”, aut. Una Bauer (Chorwacja), Helena Wikström (Szwecja),

„Put Yourself in My Place”, aut. Milijana Babić (Chorwacja), Ida Hansson (Szwecja),

„Voiceover”, aut. Bojan Mucko (Chorwacja), Julie Mayers (Wielka Brytania), Lucyna Kolendo (Polska),

„Safari tutaj”, aut. Isabella Mongelly (Włochy), Milos Tomić (Serbia), Maria Anastassiou (Wielka Brytania),

„Windows”, aut. Asier Zabaleta (Hiszpania), Michael Hanna (Irlandia Północna),

„Briding the Silence”, aut. Beatriz Churruca (Hiszpania), Deirdre Cartmill (Irlandia Północna), Hrvolsava Brkusić (Chorwacja),

„In Between”, aut. Elvin Flamingo (Polska), Helena Wikström (Szwecja), Davor Sanvincenti (Chorwacja), Juan Aizpitarte (Hiszpania), Siniša Labrović (Chorwacja), Natalia Zalewska (Polska).

 

Pełen program wydarzenia: www.ikm.gda.pl/corners-gdansk-program
Informacje: www.cornersofeurope.orgwww.facebook.com/cornersofeurope

Zapisy audio i wideo wybranych projektów dostępne są na platformie Corners Live: www.cornerslive.org.

Projekt dofinansowywany jest z programu Komisji Unii Europejskiej Kreatywna Europa.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Aktualności

Na górę