Nasz profile

Film, który powinien obejrzeć każdy mężczyzna – „Zdarzyło się”

Cała Polska

Film, który powinien obejrzeć każdy mężczyzna – „Zdarzyło się”

Film, który powinien obejrzeć każdy mężczyzna – „Zdarzyło się”

Zdarzyło się” to film, który powinien obejrzeć każdy mężczyzna w naszym kraju. Historia  opowiedziana w filmie wydarzyła się naprawdę we Francji, w latach 60-tych XX wieku i niestety jest bardzo aktualna w naszym kraju dzisiaj. To bowiem poruszający obraz kobiety walczącej o prawo do decydowania o własnym ciele i życiu.

„Zdarzyło się” jest ekranizacją autobiograficznej powieści tegorocznej noblistki w dziedzinie literatury Annie Ernaux.

W KINACH OD 28 PAŹDZIERNIKA 2022

Film „Zdarzyło się” porusza widzów oraz krytyków na całym świecie. Został doceniony na wielu światowych festiwalach, zdobył m.in. Złotego Lwa w Wenecji.

Reżyserka Audrey Diwan podkreśla w wywiadach, że ten film to manifest polityczny. A ona bardzo mocno identyfikuje się z główną bohaterką Anne, gdyż sama dokonała w swoim życiu podanych decyzji. Jak mówi: „Zdarzyło się” to film opowiadający o kobietach walczących o wolność wyboru i prawo do życia na własnych warunkach. Nikt nie ma prawa decydować za nie o ich ciele, seksualności, wolności, a już na pewno nie politycy czy kościół. W Polsce ten temat jest niestety bardzo aktualny, pomimo iż od wydarzeń pokazanych w filmie minęło ponad 60 lat.

W wywiadzie dla Elle Polska reżyserka powiedziała: „Marzyłabym, żeby ten film sprowokował w Polsce dyskusję o męskich obowiązkach dotyczących antykoncepcji oraz reprodukcji„.

Akcja „Zdarzyło się” rozgrywa się w latach 60-tych XX wieku we Francji. Główna bohaterka studiuje literaturę francuską na uniwersytecie. Przed zdolną dziewczyną, która marzy o karierze akademickiej, przyszłość stoi otworem. Niespodziewanie wszelkie plany staną pod dużym znakiem zapytania po wizycie w gabinecie lekarskim.

Ku swojemu zaskoczeniu Anne (hipnotyzująca Anamaria Vartolomei) dowiaduje się, że jest w ciąży. Zdaje sobie sprawę, że macierzyństwo zamknie jej zawodową drogę i przekreśli to, do czego tak konsekwentnie dążyła przez całe lata.

Młoda kobieta stoi przed poważnym dylematem. Wie, że nie chce rodzić, ale jednocześnie jest świadoma, że za próbę zakazanej wtedy we Francji aborcji grozi jej nie tylko wydalenie ze studiów, ale i kara więzienia. Czas ucieka, napięcie wzrasta, bo na szali znalazła się przyszłość bohaterki.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Cała Polska

Na górę