Nasz profile

Portret mordercy – artysta, który zabił prezydenta

Książki

Portret mordercy – artysta, który zabił prezydenta

Portret mordercy – artysta, który zabił prezydenta

Najnowsza książka autora Księży z KatyniaPrzekrętu oraz Zabić, Patryk Pleskot – Portret mordercy.

Artysta, który zabił prezydenta, premiera 7 grudnia

Lata 20. XX wieku, na Warszawskich ulicach wrze. Tłumy podburzone przez narodowców protestują przeciwko wyborowi na pierwszego prezydenta Polski Gabriela Narutowicza.

Kilka dni po wygranej Narutowicza w galerii Zachęta padły strzały.

Prezydenta zamordował malarz – Eligiusz Niewiadomski. Niewiadomski nie bronił się i nie próbował uciec, policja od razu go aresztowała.

Z czego był dumny, idąc na egzekucję? Dlaczego wierzył, że uratował Polskę? Czy szaleństwo, które nim kierowało, zniknęło wraz z nim? Poznaj historię Eligiusza Niewiadomskiego.

Eligiusza Niewiadomski został skazany na karę śmierci. Nie odwoływał się. W momencie egzekucji wyraził wolę, by nie przywiązywano go do słupka, ani nie zawiązywano mu oczu. Jego ostatnie słowa brzmiały: „Ginę za Polskę, którą gubi Piłsudski!”.

Został rozstrzelany przez pluton egzekucyjny 31 stycznia 1923.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę