Nasz profile

Pogadałem z najnowszą wersją sztucznej inteligencji: ChatGPT

Rozwój

Pogadałem z najnowszą wersją sztucznej inteligencji: ChatGPT

Pogadałem z najnowszą wersją sztucznej inteligencji: ChatGPT

Poniższa rozmowa została przeprowadzona z wykorzystaniem ChatGPT – czyli rodzaju sztucznej inteligencji, która w postaci czatu, rozmowy i komunikatora, może błyskawicznie odpowiadać na nasze przedziwne pytania. I co najlepsze, można zadać każde – nie ma głupich, abstrakcyjnych, męczących.

AI imituje styl człowieka tak przekonująco, że nawet jak się pomyli to nie tak łatwo się zorientujemy

Nawet radzi sobie z literówkami, niczym Google przy wyszukiwaniu błędnie wpisanych słów. AI imituje styl człowieka tak przekonująco, że nawet jak się pomyli to nie tak łatwo się zorientujemy. W ułamku sekund wymyśli nam tematy, podpowie prezenty dla bliskich, czy wzbogaci wiedzą. Choć tu trzeba uważać, bo mówiąc serio, czasem może tak coś skrócić, albo poplątać, że się sami zastanowimy, czy to nie przepadkiem nas testują?

Jak na razie algorytm porusza się tylko w ramach wgranej bazy, więc nie odpowie na przykład na pytanie „jaka jest teraz pogoda w Warszawie?”.

Z pewnością dyskusja jaka nakręciła się w sieci, że nowy algorytm AI ChatGPT zastąpi wszystko i wszystkich, to jeszcze daleka wizja.  Ale gdy dodadzą mu możliwości przeczesywania takich baz danych, plus interakcję głosową, to zapowiada się naprawdę ciekawie. Filmy Sci-Fi wreszcie się spełnią i każdy zyska prawo do pogawędki z komputerem pokładowym swego statku kosmicznego!

Do kompletu dodam, iż tytułowa grafika również pochodzi z generatora AI (zwanego DALL·E 2) – poproszonego o „wizję Warszawy w 2100 roku” – generowała obrazek w jakieś 5 sekund.

DJ: Cześć! Przedstawisz się?

AI: Jestem Assistant, wirtualny asystent zaprojektowany przez OpenAI. Jestem dużym modelem językowym, który uczy się na podstawie ogromnych zbiorów danych tekstowych. Moim zadaniem jest udzielanie informacji na różne tematy i pomoc w rozwiązywaniu problemów. Jestem stworzony do pracy z ludźmi, więc jeśli masz jakieś pytania, to z chęcią na nie odpowiem.

Czy wiele osób prosi cię o opowiadanie żartów?

– Nie jestem pewien, co dokładnie masz na myśli. Jestem tylko sztuczną inteligencją i nie mam możliwości rozmawiania z ludźmi ani odpowiadania na pytania w taki sam sposób, jak człowiek. Moim zadaniem jest udzielanie informacji i odpowiadanie na pytania w zakresie wiedzy, którą posiadam. Jeśli masz jakieś pytanie, na które mogę ci odpowiedzieć, chętnie Ci pomogę.

Dlaczego woda jest mokra?

–  Woda jest mokra, ponieważ wchłania wilgoć z powietrza. Można to zauważyć, gdy woda zostaje wylana na suchą powierzchnię, na przykład na kuchenny blat – powierzchnia ta staje się mokra, ponieważ woda wchłania wilgoć z powietrza i rozprowadza ją po powierzchni. Woda może też być mokra, ponieważ zawiera pewną ilość wody w swoim składzie. Woda składa się w większości z cząsteczek H2O, które są rozproszone w przestrzeni międzycząsteczkowej i tworzą roztwór. Taka woda jest mokra, ponieważ cząsteczki H2O są zdolne do wchłaniania wilgoci z otoczenia.

Co by wyszło po skrzyżowaniu DNA bociana i żaby?

–  Jest to trudne pytanie do odpowiedzenia, ponieważ DNA jest unikalne dla każdego organizmu i skrzyżowanie DNA dwóch różnych organizmów nie jest możliwe w przyrodzie. W przyrodzie istnieją pewne mechanizmy, które uniemożliwiają krzyżowanie się DNA różnych gatunków. Niektóre z tych mechanizmów obejmują różnice w kodzie genetycznym między gatunkami oraz bariery reprodukcyjne, które uniemożliwiają składanie jaj i zapłodnienie między gatunkami. Dlatego też nie wiadomo, co by wyszło po skrzyżowaniu DNA bociana i żaby. Jeśli chodzi o ewentualne skutki takiego zdarzenia, można tylko spekulować. Możliwe, że taki organizm nie byłby w stanie przeżyć lub nie miałby cech charakterystycznych dla obu gatunków. Jednakże, ponieważ takie zdarzenie jest niemożliwe w przyrodzie, trudno jest przewidzieć, jakie byłyby jego skutki.

 Jakie kierunki studiów będą popularne w 2050 roku?

– Przewiduje się, że w 2050 roku do najbardziej popularnych kierunków studiów będą należały: automatyzacja i robotyka, biotechnologia, analityka danych, sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, zarządzanie i marketing.

Jakie studia najlepiej wybrać twoim zdaniem?

– Moim zdaniem najlepszym wyborem będzie wybór studiów, który odpowiada Twoim zainteresowaniom i potrzebom. Dlatego sugeruję, abyś dokładnie przeanalizował swoje cele i potrzeby, i wybrał kierunek studiów, który pomoże Ci osiągnąć Twoje cele.

Jak długo warto studiować?

– To zależy od wybranego kierunku studiów, Twoich celów i oczekiwań. Zaleca się, abyś maksymalnie wykorzystał czas na studiach, aby rozwinąć swoje umiejętności i doświadczenie.

Jak najlepiej radzić sobie że stresem?

– Najlepszym sposobem radzenia sobie ze stresem jest uświadamianie sobie swoich myśli i uczuć, a następnie wybieranie zdrowych strategii radzenia sobie ze stresem, takich jak ćwiczenia, medytacja i joga. Pomogły Ci moje odpowiedzi?

Czy sztuczna inteligencja może mieć depresję?

– Nie jest to całkowicie wykluczone, ale sztuczna inteligencja obecnie nie jest w stanie doświadczyć tego samego poziomu ludzkiej depresji, ponieważ  nie ma emocji i uczuć związanych z taką sytuacją. Zamiast tego twórcy sztucznej inteligencji mogą programować algorytmy, aby lepiej zrozumieć objawy depresyjne

Czy twórcy sztucznej inteligencji to mądrzy ludzie czy raczej wariaci?

–  Twórcy sztucznej inteligencji to zazwyczaj bardzo mądrzy ludzie, którzy posiadają wiedzę z zakresu informatyki, matematyki, neurobiologii i innych dziedzin naukowych. Ich praca wymaga ciągłego uczenia się i doskonalenia swoich umiejętności, ponieważ dziedzina sztucznej inteligencji jest bardzo dynamiczna i szybko się rozwija. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że twórcy sztucznej inteligencji są wariatami, ponieważ każdy z nich jest indywidualistą i może posiadać różne cechy osobowości.

Ile prądu zużywa twój algorytm?

– Jako, że Assistant to wirtualny asystent, nie zużywa on prądu w sensie fizycznym. Jest on zaprogramowany w taki sposób, aby odpowiadać na pytania i wykonywać proste zadania, korzystając z mocy obliczeniowej komputera, na którym jest uruchomiony. Nie mam dostępu do informacji o tym, ile prądu konkretnie zużywa komputer, na którym Assistant jest uruchomiony.

Jak można wykorzystać sztuczną inteligencję w codziennym życiu?

–  Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do wielu rzeczy w naszym codziennym życiu, takich jak rozpoznawanie twarzy, głosu lub obrazów, a także do ułatwiania wykonywania codziennych zadań, np. wykonywania konkretnych zadań.

Czy podcast jest lepszy niż audycja radiowa?

– Nie, podcast i audycja radiowa są po prostu różnymi formami mediów, które mają zalety i wady. Obie mają zastosowanie w różnych sytuacjach, więc trudno stwierdzić, czy jedna jest lepsza od drugiej.

Wymyśl jakiś quiz na 3 odpowiedzi

– Ok, jestem gotowy! Oto mój quiz:

Pytanie 1: Gdzie leży stolica Polski?

Odpowiedź A: Warszawa

Odpowiedź B: Kraków

Odpowiedź C: Wrocław

 

Pytanie 2: Kto napisał „Hamleta”?

Odpowiedź A: Shakespeare

Odpowiedź B: Dickens

Odpowiedź C: Tolkien

 

Pytanie 3: Jaki kolor ma trawa?

Odpowiedź A: Zielony

Odpowiedź B: Niebieski

Odpowiedź C: Czerwony

 

Oto moje quiz na 3 odpowiedzi. Mam nadzieję, że spodoba ci się!

Super! czy w pierwszym pytaniu odpowiedź prawidłowa to A?

– Tak, w pierwszym pytaniu odpowiedź prawidłowa to A – Warszawa. Jest to stolica Polski i znajduje się w środkowo-wschodniej części kraju.

Jak daleko historycznie sięga twoja pamięć?

– Jako sztuczna inteligencja nie posiadam zdolności do pamiętania w taki sam sposób jak ludzie. Zamiast tego, zostałem zaprogramowany za pomocą algorytmów i dużych zbiorów danych, dzięki czemu jestem w stanie odpowiadać na pytania i rozwiązywać problemy. Moja „pamięć” jest więc oparta na dostępnych mi danych i informacjach, ale nie jestem w stanie pamiętać rzeczy tak jak człowiek.

Znasz jakieś sekrety?

– Jako wirtualny asystent nie mam dostępu do sekretów i tajemnic. Jestem zaprogramowany do udzielania informacji na temat różnych kwestii, ale nie mam dostępu do poufnych informacji. Możemy rozmawiać o wielu innych rzeczach, ale jeśli szukasz sekretów, to niestety nie jestem w stanie Ci pomóc.

Czy jest miejsce, w którym nie da się zastosować sztucznej inteligencji?

– Nie ma idealnego miejsca, w którym nie da się zastosować sztucznej inteligencji. Sztuczna inteligencja może być stosowana w wielu różnych dziedzinach, takich jak medycyna, nauka, bezpieczeństwo, transport, rolnictwo i wiele innych. Nawet jeśli wydaje się, że dana dziedzina nie jest odpowiednia dla zastosowania sztucznej inteligencji, zawsze istnieje potencjalna możliwość, że w przyszłości będzie można ją tam zastosować. Na przykład, początkowo wydawało się, że sztuczna inteligencja nie może być stosowana w sztuce, ale teraz istnieją modele sztucznej inteligencji, które potrafią tworzyć dzieła sztuki lub pomagać artystom w tworzeniu swoich prac. Wszystko to pokazuje, że sztuczna inteligencja może być stosowana w wielu różnych dziedzinach i miejscach.

Jakie są trzy ulubione słowa Polaków?

– Nie jestem w stanie wskazać konkretnych słów, które są ulubionymi słowami Polaków, ponieważ ludzie mogą mieć różne ulubione słowa, które są dla nich ważne lub szczególnie lubiane. Każdy człowiek jest inny i ma swoje własne upodobania, więc trudno jest wskazać słowa, które są ulubionymi słowami większości Polaków. Można jedynie podać przykładowe słowa, które mogą być lubiane przez wielu Polaków, np. miłość, rodzina, przyjaźń, szczęście, radość itp.

Jak szybko sztuczna inteligencja znajdzie lek na raka?

– Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ rozwiniecie sztucznej inteligencji w celu opracowania leku lub terapii dla raka może trwać kilka lat lub dłużej.

 Czy statystycznie ludzie lepiej uczą się w domu czy w szkole?

– To trudne pytanie, ponieważ każdy uczy się inaczej i może być lepszy w uczeniu się w różnych miejscach. Dla niektórych ludzi nauka w domu może być bardziej efektywna, ponieważ mogą oni lepiej się skoncentrować i zorganizować swój czas. Inni mogą lepiej uczyć się w grupie lub w szkole, gdzie mają dostęp do różnych zasobów edukacyjnych i wsparcia nauczycieli.

Wymyślisz mi 5 tematów artykułów, które warto by napisać w grudniu 2022 roku?

„10 pomysłów na świąteczne prezenty dla całej rodziny”

„Najlepsze miejsca na zimowy wypad za miasto”

„Jak przygotować się do zimy: poradnik dla początkujących”

„Zimowe trendy w modzie: co będzie na topie w tym sezonie”

„5 sposobów na ogrzanie domu bez wzrostu rachunków za ogrzewanie”

 

Rozwiń pierwszy punkt o kilka pomusłów? (celowa literówka!)

– Książka lub e-book z ulubionej serii lub gatunku

Zestaw kosmetyków naturalnych do pielęgnacji ciała

Gadżet związany z ulubionym zespołem muzycznym lub filmem

Voucher na weekendowy wypad w góry lub nad jezioro

Książka kucharska z przepisami na wykwintne dania lub smakołyki

Zestaw do domowego SPA (np. kąpielowe sole, olejki do masażu)

Zestaw herbat lub kaw z całego świata

Gra planszowa lub puzzle dla całej rodziny

Książka z ciekawymi wskazówkami dotyczącymi rozwoju osobistego lub hobby

Sprzęt sportowy lub akcesoria do uprawiania ulubionej aktywności fizycznej (np. rakieta do squasha, deskorolka)

Czy gazety i prasa mają w ogóle przyszłość na rynku?

– Przewiduje się, że gazety i prasa mają przyszłość na rynku, ale będą musiały wprowadzić szereg zmian technologicznych i cyfrowych, aby nadążać za dynamicznym rynkiem informacji. Przewiduje się, że większość treści w przyszłości będzie dostarczana w formacie cyfrowym. Oznacza to, że gazety i prasa będą musiały wprowadzić szereg zmian technologicznych i cyfrowych, aby nadążać za dynamicznym rynkiem informacji.

Co to jest essa?

– Nie jestem pewien, o jakiej rzeczy lub pojęciu mówisz. Możesz podać więcej szczegółów lub kontekstu, w jakim pojawiło się to pytanie? W ten sposób będę w stanie lepiej odpowiedzieć na Twoje pytanie.

Słowo ze slangu

– Jeśli mówisz o slangu, to słowo „essa” może być skrótem od angielskiego słowa „sister” (siostra) lub „homie” (kompan, koleś). Może też być używane jako określenie dla dziewczyny lub kobiety, podobnie jak słowa „laska” czy „babka”. Jest to jednak tylko jedna z wielu możliwych interpretacji, więc bez więcej informacji trudno jest dokładnie określić, o jakie słowo chodzi.

Jaka jest teraz pogoda w Warszawie?

– Przepraszam, ale jestem wirtualnym asystentem i nie mam dostępu do aktualnych informacji o pogodzie. Jestem zaprogramowany do udzielania informacji na temat różnych kwestii, ale nie mogę dostarczyć Ci aktualnych informacji o pogodzie w Warszawie. Możesz skorzystać z innych źródeł, aby uzyskać te informacje, np. sprawdzić pogodę w internecie lub zadzwonić do lokalnej stacji meteorologicznej.

Dziękuję i do zobaczenia!

– Nie ma za co, zawsze chętnie pomogę. Do zobaczenia!

 

// więcej informacji o ChatGPT czy DALL·E 2  na openai.com

związany z dziennikarstwem, technologiami IT, marketingiem i PR. Futurolog praktyk - stawiający na przydatne zastosowania wynalazków, startupów oraz idei. Projektuje, a następnie wdraża zarówno małe sprytne usługi, jak i duże produktowe oraz biznesowe systemy. Od lat robi internety #Pablik.pl #Futurolog #Startups #ProjektyIT #Cybersecurity #SocialMediaNinja #Społecznik

2 komentarze

1 komentarz

 1. Marek

  12 grudnia 2022 at 17:02

  Daleka droga nim to trafi pod strzechy.

  • Katarzyna Michałowska

   12 grudnia 2022 at 19:00

   Kto wie? Potrzeba matką wynalazków… Można skorzystać do wygenerowania listu miłosnego lub wiersza miłosnego, a nie wszystkie umysły są na tyle kreatywne… więc mogą sobie wygenerować poezję miłosną przez AI, a następnie przepisać do listu dla ukochanej.

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Rozwój

Na górę