Nasz profile

Czas na plan, bo każdy ma za mało czasu

Rozwój

Czas na plan, bo każdy ma za mało czasu

Czas na plan, bo każdy ma za mało czasu

Każdy z nas ma ograniczoną ilość czasu. To oczywiste, że poświęcając godzinę na surfowanie w internecie, nie poświęcasz jej na bardziej wartościowe czynności. Żadnej z przemijających chwil nie uda ci się odzyskać.

Warto mądrze zarządzać swoim czasem. Jeżeli sam świadomie nie pokierujesz swoim życiem, będzie nim rządził przypadek. Skażesz się wtedy na marną wegetację, a nie na życie w standardzie, jaki możesz osiągnąć, mądrze kierując swoimi działaniami. Na co więc zwrócić uwagę, aby wyciągnąć z życia jak najwięcej?

Do którego portu zmierzasz?

Wyobraź sobie dwa statki. Na jednym kapitan wie, do którego portu zmierza, ma przygotowaną załogę, mapę, kompas. Prawdopodobnie jego podróż zakończy się sukcesem. Natomiast na drugim kapitan nie wie, dokąd zmierza, nie ma map, załoga jest nieprzygotowana. Mimo to silniki zostają włączone i statek wypływa w morze. Jak myślisz, czy dotrze do celu? Szanse są nikłe. Będzie pływał do czasu, aż skończy mu się paliwo, później miotany wiatrami osiądzie na mieliźnie lub rozbije się.

Bardzo podobnie jest w życiu. Ludzie, którzy mają jasną wizję tego, do czego zmierzają, zazwyczaj osiągają swoje cele. Ci, którzy ich sobie nie wyznaczają, dryfują bezwładnie, miotani zbiegami okoliczności.

Wizja i misja

Wiemy już, że jeśli się do czegoś dąży, osiąga się to. Warto przy okazji mieć pewność, że nasz trud i praca będą miały właściwy sens. Pomocna jest tu wizja na życie, nazywana też misją. To najistotniejszy element zarządzania sobą w czasie – kompas dla twojego życia, pokazujący kierunek, w którym zmierzasz. Wyznaczanie celów bez ustalenia misji życiowej jest jak wyznaczanie kierunku podróży bez kompasu. Nie wiedząc, w którą stronę zmierzasz, możesz się oddalać od celu, zamiast się do niego przybliżać.

Planowanie bez spojrzenia na życie z szerszej perspektywy, może zaprowadzić cię w ślepy zaułek. Możesz coraz ciężej pracować, wspinać się po szczeblach drabiny sukcesu po to tylko, by odkryć, że przystawiłeś ją do złej ściany. Poświęć więc sporo uwagi na określenie tego, co jest dla ciebie w życiu najważniejsze, co jest twoim najwyższym priorytetem – życiową misją.

Zaplanuj trasę

Kiedy już wiesz dokąd zmierzasz, możesz przystąpić do zaplanowania trasy. Podobnie jak wyznaczenie trasy na mapie ułatwia podróż, planowanie życia zwiększa efektywność. Francuski chirurg Naleton powiedział kiedyś, że gdyby miał cztery minuty na przeprowadzenie operacji od której zależałoby czyjeś życie, to poświęciłby przynajmniej jedną z tych minut na zaplanowanie przebiegu operacji. Planowanie jest operacją, która wpływa na kształt twojego życia. Bardzo pomocny jest kalendarz – to mapa skarbów, dzięki której swoje marzenia zmieniasz w rzeczywistość poprzez codzienne działania. Plan pozwoli ci skoncentrować się na tym, co najważniejsze i przystąpić do działania bez zbędnego zastanawiania się, co robić dalej.

Wykonanie

Realizacja może okazać się najtrudniejszym zadaniem, gdy różne błahostki odciągają od działania. Ważne sprawy rzadko bywają naglące. Chodzi o to, żeby planować wykonanie zadań ważnych, a nie pilnych. Sprawy pilne same zadbają, abyś je wykonał. Ty musisz ZMUSIĆ SIĘ do wykonania rzeczy ważnych, ale nie pilnych, poprzez wyznaczanie celów i zaplanowanie ich realizacji. Nie przejmuj się, jeżeli nie uda ci się zrealizować wszystkiego: 70% z planu jest o wiele lepsze niż 100% z niczego.

Zasada siewu i zbioru

Żeby rolnik mógł zbierać plony, musi najpierw zasiać. Jeśli tego nie zrobi, naiwnością będzie oczekiwanie na zbiory. To oczywiste prawo natury. Ma ono też zastosowanie w twoim życiu. Będziesz zawsze zbierał to, co zasiałeś. Twoje działania mają swoje konsekwencje. Zrób wszystko, żeby mieć pewność, że prowadzą cię w dobrym kierunku.

Tomasz Kruk

www.rapp.krakow.pl

Niektórzy mówią, że najbardziej gorzki smutek, jaki ktoś może poznać, to dążenie do osiągnięcia wiele – a osiągnięcie niewiele. Ale tak nie jest. Najbardziej gorzkim smutkiem jest dążenie, by osiągnąć wiele, osiągnięcie tego – tylko po to, by odkryć, że nie było warto tego robić.
Herodot

Nie pracuje leniwy w jesieni, we żniwa szuka plonu, lecz nie znajdzie. Głęboką wodą jest plan w sercu, czerpie z niego człowiek roztropny.
Biblia

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Rozwój

Na górę