Stażysta parzący kawę odchodzi do lamusa
Firmy, które chcą się pochwalić wysokimi jakościowo stażami i praktykami muszą spełniać określone standardy. Pracodawcy zrzeszeni w Polskim Stowarzyszeniu Zarządzania Kadrami w drodze głosowania zatwierdzili Polskie Ramy Jakości Staży i Praktyk, czyli zbiór norm dotyczących realizacji wysokiej jakości programów staży i praktyk w firmach. Przewidują one m.in. obligatoryjne wynagrodzenie w przypadku programów trwających dłużej niż miesiąc, wysoki walor edukacyjny, czy obowiązkowe podpisanie umowy.
Polskie Ramy Jakości Staży i Praktyk to inicjatywa mająca na celu walkę z programami staży i praktyk, które charakteryzują się niską jakością oraz małym walorem edukacyjnym. – Przyjęty przez pracodawców zrzeszonych w PSZK dokument jest wyznacznikiem wysokich standardów realizacji staży i praktyk mających na celu m.in. wzrost zaufania młodych do rzetelnych programów staży i praktyk, a także zwiększanie edukacji praktycznej ułatwiającej procesy rekrutacyjne w firmach – komentuje Piotr Palikowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami. – Liczymy, że poprzez angażowanie pracodawców w Program Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk zwiększymy poziom kształcenia praktycznego młodych ludzi, tak, aby byli oni przygotowani do wymagań rynku pracy, co w długofalowej perspektywie zmniejszy poziom bezrobocia młodych oraz niedopasowania kompetencyjnego obecnego na polskim rynku pracy – dodaje Palikowski.
Zakresy regulowane w Polskich Ramach Jakości Staży i Praktyk to: przygotowanie do realizacji programu i rekrutacja; umowa; cele i treści edukacyjne; mentoring; czas trwania, wynagrodzenie i opieka socjalna; ocena programu.
Prace nad dokumentem rozpoczęto od przeprowadzenia badania ilościowego oraz analizy rozwiązań stosowanych przez pracodawców i ekspertów HR w Polsce oraz za granicą. Zorganizowano również szereg konwentów, debat i seminariów, podczas których PSZK włączało pracodawców w dyskusję nad założeniami Ram. W prace zaangażowano również ekspertów unijnych, z którymi konsultowano poszczególne elementy, włączając w nie rekomendacje Komisji Europejskiej oraz dokumenty opisujące standardy stosowane w innych krajach europejskich. Poszczególne elementy, z których powinny składać się wysokiej jakości staże i praktyki zostały następnie poddane pod konsultacje społeczne. 12 września firmy zrzeszone w PSZK przyjęły w drodze głosowania Polskie Ramy Jakości Staży i Praktyk. Szczegółowe informacje na temat inicjatywy można znaleźć na stronie: www.pszk.pl.
(Martyna Dziopak)
