Nasz profile

I love my dad – co to właściwie catfishing?

Multimedia

I love my dad – co to właściwie catfishing?

I love my dad – co to właściwie catfishing?

James Morosini, znany z seriali „American Horror Story” czy „Zabójcze umysły„, wyreżyserował i zagrał główną rolę w komedii „I love my dad”, która opowiada o jego własnych przeżyciach. James doświadczył na własnej skórze catfishingu i to ze strony własnego ojca.

Ta historia mogła wpłynąć negatywnie, na i tak złe relacje z ojcem, okazała się jednak uzdrawiająca. Jednak catfishing czyli podszywanie się pod kogoś w internecie jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem o czym film przestrzega.

W KINACH OD 17 MARCA 2023

Co właściwie oznacza catfishing? W dużym uproszczeniu, to podszywanie się pod kogoś w internecie i budowaniu fałszywego wizerunku. Zazwyczaj osoba stosująca tę praktykę ma na celu zdobycie zaufania czy rozkochania potencjalnej ofiary aby ją oszukać, skrzywdzić czy dokonać zemsty. Problem stał się niezwykle poważny i niebezpieczny w dobie rozwoju sieci i social mediów.

Pojęcie catfishingu zostało spopularyzowane w 2010 roku i użyte po raz pierwszy przez producenta filmowego Neva Schulmana, który sam padł ofiarą internetowego oszustwa. Na kanwie swoich przeżyć zrobił film dokumentalny Catfish.

Co może się stać, gdy ojciec zarzuci haczyk na syna w sieci? O tym właśnie jest amerykańska komedia „I love my dad„.

Zainspirowany prawdziwą historią reżysera Jamesa Morosiniego film „I love my dad” to opowieść o niełatwej relacji pomiędzy ojcem a synem. Gdy Franklin po odbytej terapii, zrywa wszelkie kontakty z ojcem, zdesperowany starszy z mężczyzn nie może się z tym pogodzić. Posuwa się więc do fortelu, by być na bieżąco z tym, co dzieje się w życiu wrażliwego, nieco samotnego chłopaka.

Chuck (w tej roli świetny amerykański komik i aktor Patton Oswalt) wymyśla fałszywe konto w mediach społecznościowych, by mieć swojego syna na oku. Podszywa się pod atrakcyjną dziewczynę i nawiązuje z chłopakiem nić porozumienia.

Sytuacja jednak komplikuje się z chwilą, gdy zauroczony dziewczyną Franklin za wszelką cenę będzie chciał się spotkać. To moment, w którym do starszego z bohaterów zaczyna dochodzić, że mając dobre intencje i chcąc jedynie pomóc, może tak naprawdę zaszkodzić.

Reżyser mówi w wywiadach, że jego prawdziwa historia nie zabrnęła aż tak daleko jak ta opowiedziana w filmie ale i tak, jego zdaniem poszła dalej niż by sobie tego życzył.

W wywiadzie dla Variety.com Morosini mówił „Przestałem rozmawiać z moim tatą po tym jak skłamał w jakiejś ważnej dla mnie sprawie. Pokłóciliśmy się, a ja odciąłem go od mojego życia. Pewnego dnia wróciłem do domu i zobaczyłem na swoich social mediach, że odezwała się do mnie naprawdę ładna dziewczyna. Była niesamowita i miała te same zainteresowania co ja. Jednak w miarę szybko zorientowałem się, że to był mój tata.” 

James twierdzi, że jego ojciec i on mają na szczęście poczucie humoru, a dzięki tej historii ich relacja została odbudowana. Teraz są najlepszymi przyjaciółmi, którzy zawsze mogą na siebie liczyć. Jednak nie wszystkie historie mają tak szczęśliwe zakończenie.

Czy film również zakończy się happy endem? O tym widzowie przekonają się już 17 marca kiedy film „I love my dad” trafi do kin.

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Multimedia

Na górę